| raul052005 a întrebat:

Cum as putea sa o recuceresc pe sotia mea vreau un sfat? Vina mea este ca m-am muncit prea mult am vrut sai ofer totul ei si fetitei noastre este chestia ca nu i-am mai oferit de ce avea nevoie dragoste afectiuna mangaieri caldura cuvinte frumoase distractie etc.este chestia ca am prinso cu cineva m-a inselat nu este prima oara am iertato de fiecare data chiar si acum o iubesc imi iubesc copilul vreau sa fiu cu ea sa avem o familie in continuare chiar daca a gresit si a calcat stramb dar mi-a zis ca nu stie care sunt sentimentele ei pentru mine ca nu o sa ma schimb ca o sa fiu ca inainte nu mai are incredere dar ea nu stie si nu are incredere ca m-am schimbat vreau sa fiu cu ea in continuare chiar m-am schimbat ce sa fac dati-mi un sfat?

14 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Probabil situatia e mai complicata de atat. Din ce zici tu inteleg asa: tu ti-ai dedicat viata pentru bunastarea familiei, nevasta te inseala, tu o prinzi si vrei s-o ierti dar pe ea n-o intereseaza pentru ca nu stie daca poate avea incredere in tine! Ok, recunosti ca nu ai fost afectuos, dar sunt sigur ca ai nevoie de mai mult de atat ca sa iti dai seama cam pe unde sunteti.
As zice sa va stabiliti un dialog foarte serios si sincer si sa expuneti pe rand dorintele si reprosurile voastre, fara sa va enervati si cu rabdare si intelegere, apoi sa analizati bine situatia si sa va dati seama ce s-ar putea face. Primul pas este sa castigi ceva timp, convinge-o, fara sa insisti, sa mai aiba rabdare, sa nu se grabeasca cu plecarea, inca o vreme, pentru tot ce a fost.
Daca te descurci cu engleza citeste bine si vezi unde te regasesti, aici, cateva ore de citit si recitit atent s-ar putea sa te ajute sa intelegi si poate sa salvati familia, macar de dragul copilului. Iar sotia, in ciuda frustrarilor va trebui sa faca eforturi pentru a-ti recastiga increderea si sa isi aminteasca obligatiile unei sotii si mame intr-o familie, asa cum a jurat cand v-ati luat. Dar asta nu se va intampla probabil prea curand:
http://www.youtube.com/watch?v=yhLIIeAyRT4

http://www.divorcebusting.com/

http://www.divorcebusting.com/blog/

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa aveti o discutie foarte serioasa in acest sens, daca vrei cu adevarat sa fiti impreuna in continuare trebuie sa o convingi de sentimentele tale, sa ii demonstrezi ca te-ei schimbat cu fapte nu cu vorbe.

| Barajag a răspuns:

Asa cum si tu ai dorinta de a munci si ea va avea dorinta de a te insela.Vad ca ea nu este stapana pe sentimentele pe care le are pentru tine.Eu zic totusi sa lupti sa o recuceresti, stiu ca nu va fi usor, insa trebuie sa ai rabdare mare cu ea.Bafta!

soothe
| soothe a răspuns:

Fa in fiecare zi cate ceva pentru ea; incearca sa fiti prieteni in primul rand sa o pretuiesti asa cum este; spune-i-o!
daca o iubesti stai langa ea si intelege-o, cauta sa intelegi de unde ii vin nefericirile si de ce le cauta in alta parte;
incepe de azi, incepe de acum, cu dragoste, intelegere
nimeni nu e sclavul nimanui - daca intelegi asta esti un om facut

| cucalic a răspuns:

Deci ea te-a inselat! cauza a fost ca ati fost m-ai distanta-ti, sau ea te insela m-ai demult? daca tu ai iertat-o, inseamna ca o iubesti inca in ciuda celor intamplate si vrei in continuare sa fiti o familie. din partea ei problema este ca nu stie care mai sunt sentimentele ei fata de tine! sfatul meu:vorbeste cu ea si intreab-o daca intr-adevar te m-ai iubeste si m-ai doreste sa fiti impreunacu toate ca tu ai facut un lucru maret.ai iertat-o ca te-a inselat. m-ai intai asculta ce iti va spune ea.las-o sa vezi sentimentele ei fata de tine si apoi m-ai vezi conluzia pe care o vei lua. daca nu te m-ai iubeste cu durere in suflet vei ramane o perioada, dar considera ca asa a vrut dumnezeu. ce ti-e scris aia vei primii.doamne ajuta

| matei23s a răspuns:

E bine ca iti vezi greselile, chiar daca mai tarziu. Sa fi barbatul familiei nu inseamna doar sa asiguri bunastarea financiara. E normal sa muncesti pentru familia ta, dar nu e normal sa o neglijezi. Gandeste-te ca sunt oameni saraci lipiti, dar fericiti. Ea nu are nicio scuza ca te-a inselat, insa e alegerea ta sa o ierti, eu cred ca faci foarte bine, si ea ar putea sa vada in asta faptul ca o iubesti, iertarea este un gest al iubirii. Daca zici ca te-ai schimbat, ma gandesc ca ea ar trebui sa vada, nu?
Discutand se pot rezolva orice probleme. Eu cred ca aveti si alte probleme, nu doar astea cu inselatul, cu neglijarea si increderea, de aici mai deriva si altele. Doar spunandu-va cu dragoste si rabdare unul altuia ceea ce simtiti va poate ajuta. Increderea trebuie sa fie reciproca. Tu o sa ai incredere ca ea nu te va mai insela, iar ea ca tu o sa fi barbatul iubitor, responsabil la toate nevoile familiei, nu doar la cele materiale. Sfatul meu e sa discutati, spunand tot ce va supara la celalt, dar cu scopul de a rezolva acele probleme, nu doar de a le spune ca si niste reprosuri. Vorbiti, discutati, astfel investiti in viitorul vostru si al copilului.
Iti recomand o carte care o sa te ajute. Se numeste "Cele cinci limbaje ale iubirii". Pe mine si pe sotia mea ne-a ajutat. Uite adresa de unde poti sa o comanzi, daca vrei, bineinteles: http://www.editurakairos.ro/cele-cinci-limbaje-iubirii-p-214.html
Mult succes si Dumnezeu sa va binecuvanteze!

| veronyka a răspuns:

Dăi de ce are nevoie, tu ştii mai bine de ce ai lipsito, succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnule nu-ti pot da decit un sfat; rezolva problema cu ea dar explica-i destul de serios ca nu esti de complezenta.Iti pot spune doar ce as fi facut eu"Nu as mai fi facut nimic"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-o sa gatesca si sa roboteasca zilnic, pentru fericirea ta si a fetitei voastre, dai bani doar pentru strictul necesar, si tu mergi la f... t in camera cu amanta, si cerei sa va faca si cate o cafea. daca nu-i place, dai vreo doua peste bot.fiindca ei i-a placut infipta pe banii tai.acum s-a intors roata.acum, ca te-a inselat. asta e, poate erai departe si nu se putea altfel. dar ii dadea si de mancare si de baut curvarului ei.tot din banii munciti de tine. iar pentru frecat inauntru se gaseau si vibratoare nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai o intilnire si spune-i sincer si direct tot ce simti, spontan. Daca nu accepta invitatia,[ intr-un loc neutru si placut, putin romantic, nu exagera ], atunci mai incearca dupa 2 zile sau las-o pe ea sa stabileasca data - ora, dar tu localu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o telefona tare des, in unele momente arata ca esti indiferent, orice femeie se intoarce cind simte pericolul pierderii.nui arata cit de mult o iubesti, dar cit de mult esti increzut in propriile forte atunci ea suta de % va veni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti zic eu ce trebuie sa faci,, du-te si vorbeste,, deschis,, dar deschis si sincer,, eu mi-am pierdut iubita acum o zi dupa o perioada de 3 ani si sunt terminat,,,, faptul ca nu le vorbim,, ca nu le spunem vorbe frumoase,, ca nu le aducem din cand in cand,, fara sa fie vreun motiv,, vreun buchet cu flori,,,, astea sunt chesti care lor le-ar place,,, nici eu nu am facut asta,, si am pierduto,,, mai incearca,,, si daca nu,,, asta e,, trebuie sa mergem mai departe,,,

| sinmar a răspuns:

Daca te-a inselat o data, sau de mai multe ori, asa cum zici, o va mai face, incearca sa nu te amagesti singur, se pare ca nu te mai vrea.

| nisu a răspuns:

Sincer incearca sa iti recunosti vina si sa ii spui cuvinte frumoase sa-i faci anumite pofte... ceva de genu iesiti in orasi la un fimn ceva nu stiu ce ii place ei mai mult succes!happy