| laos a întrebat:

Cum sa-mi recastig sotia, doresc un sfat? problema e in felul urmator:suntem impreuna aproximativ de 13 ani, acum doi ani ne-am casatorit dar se pare ca nu ma iubeste(mi-a spus chiar ea)ii sunt drag imi vrea tot binele din lume dar nu ma iubeste.Eu am fost mai tot timpul plecat din tara, in primi 7-8 de relatie am inselat-o si nu prea imi pasa de ea, acum imi reproseaza de tot ceea ce am facut eu in trecut.De cand ne-am casatorit m-am schimbat radical, am devenit si incerc in continuare sa ma schimb, o ajut in toate cele, sunt dragut cu ea, atent, incerc sa-mi spal toate pacatele trecutului pentru ca o iubesc enorm, dar mereu imi spune ca e prea tarziu, ca decizia a luat-o ca vrea sa ne despartim. A inceput sa se afunde in munca, doar atata stie, eu sunt pe planul doi.Nu stiu ce sa mai fac, se schimba de la un moment la altul, acume ok acum numai e, acum intr-o zi mi-a spus ca a fost o prostuta cand ma iubea si ca acum s-a schimbat totul, vrea cariera si nimic altceva.Nu stiu ca sa-i mai atrag atentia si sincer sa fiu acum imi dau seama ca e totul pentru mine, lupt in continuare, dar orice sfat cred ca imi va prinde bine.Imi spune mereu ca vrea sa isi puna ordine in viata

2 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca te descurci ok cu engleza, aici sunt niste articole pertinente si foarte interesante. Citeste cu atentie acolo, e de invatat, am inteles si eu multe din articolele alea, din pacate prea tarziu. Sau poate din fericire, ca viata e asa cum e.

http://www.divorcebusting.com/

Poate ca ar trebui sa accepti planul doi pentru o vreme, daca munca este primul si e ce-si doreste. Trebuie sa fi adunat mult ca sa respinga asa, sau poate ca abia acum s-a linistit incat sa aiba senzatia ca a facut eforturi mari pentru ceva ce acum crede ca nu ar fi meritat.
Incearca un exercitiu: imagineaza-ti foarte puternic cum ar fi sa va fi despartit deja si ce ai face, dupa o saptamana, dupa o luna, cum ai gandi? Poate descoperi niste argumente sau idei care-ti folosesc acum. Poate ca o vreme o poti sprijini in dorinta ei de cariera si nu sa-i ceri sa se poarte "asa cum ar trebui". Poate ar trebui sa incerci sa fii din nou PRIETEN cu ea. Nu te pune pe tine la inaintare "ce ma fac eu fara tine", "am nevoie de tine", nu constrange. Poarta discutiile calm si nu te contrazice, ascult-o. Nu o ruga, nu ameninta, totul trebuie sa simta ca e decizia ei, nu a ta, asta daca s-ar putea razgandi. Si in tonul asta calm, afla daca pe plan sentimental e altcineva in vizor - pentru ca daca nu e, atunci o sa faci in asa fel incat sa-i fie mai bine cu tine decat sa divortati. Ii lasi spatiu cat are nevoie, o sustii, trebuie sa vada ca te-ai schimbat cu adevarat, si poate mai e ceva ramas acolo. Intre timp, nu te lasa doborat de situatie ca inca nu e gata. Daca vrei s-o recuceresti trebuie sa fii in cea mai buna forma: psihic, social, fizic. Ingrijeste-te si nu ii cere confirmari. Fii ca atunci cand te-a cunoscut si s-a indragostit. Ca daca ati rezistat 13 ani, ceva a fost. Poate sa-si vada de cariera si fara divort, poate chiar mai bine.

| WooppS a răspuns:

In primul rand cereti scuze si daste si daruiestei un cadou.gen un inel de aur sau un lantic 2 daca tot continua sa te respinga si sa continue cu parerea ei las-o in pace 3-4 saptamani si dupa aia actioneaza.parerea mea.cel putin a tinut la un vecin... sper sa te ajute