| Andrei1811 a întrebat:

Cum as putea sa scap de complexul numit TIMIDITATE, tin sa precizes sunt timid sa ii spun unei fete ce simt pentru ea, chiar daca ar fi in scris sau fata in fata, mai pe scurt in orci ce fel! Am luat in calcul : Daca nu risti nu castigi. Am pierdut aceasta fata odata nu as mai vrea sa o pierd de aceea incerc sa fac tot posibilu sa imi depasesc timiditatea! Va rog ajutati-ma si pe mine!

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ai inteles esenta, cine nu risca nu castiga. Plus: "obraznicul mananca praznicul". Mai tii minte cum a fost prima data cand te-ai aruncat intr-o piscina? Tot asa si aici: iti iei avant, iti pregatesti textul si... ii spui! Ii oferi inainte un trandafir rosu ca sa o sensibilizezi (ii spui ca il oferi celei mai frumoase fete, ele sunt foarte sensibile la complimente). Lucrurile astea nu se scriu, se spun fata in fata!
Gandeste-te ca nu ai decat de castigat. Ai pierdut-o odata, stii cum este. Daca ii spui, ai sanse sa o castigi, daca nu, in mod clar o pierzi. Curaj! Si spune-ne si noua cum a mers!

| danay72 a răspuns:

Încearcă să aplici următoarea sugestie: Notează numele a două sau trei persoane pe care ai vrea să le cunoşti mai bine. Propune-ţi ca în următoarele zile să discuţi cu una dintre ele şi să afli ceva nou despre ea. Scrie apoi un lucru frumos pe care l-ai putea face în următoarea lună pentru fiecare dintre ele şi apoi treci la fapte.
Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi articole utile.

| grab a răspuns:

Gandeste-te ca si fetele sunt si ele oameni si au emotii si sentimente ba chiar mai mult decat barbatii.
fa-ti un obiectiv din a fi serios si ferm ca un barbat si nu timid ca o fetita prinsa in capita de fan cu unchi'su.

si inca un lucru: fetelor le place sa se lase conduse de un baiat sigur pe el si cu atitudine si mai presus de toate sunt mai putin dotate cognitiv decat barbatii deci te ajuta si natura.

daca vrei iti dau ceva supermisto de citit despre seductie, da-mi un msg prv. stima!
S

| differntlife a răspuns:

Nu pot sa zic ca a fi timid este un complex. si eu am momente cand nu pot sa spun unele lucruri persoanei pe care o plac, insa nu din timiditate ci din frica de a fi respinsa sau de cum ar percepe persoana lucrurile pe care i le-am adresat.
a fii timid nu este un lucru rau. spui ca ai pierdut o fata din cauza asta si nu vrei sa o mai pierzi. deci ai fost cu ea si s-a despartit de tine din cauza timiditatii tale? sau pentru ca nu ai putut sa ii marturisesti si asa ea ajunsese sa fie cu altcineva?
daca este prima varianta crede-ma ca nu este de tine. daca cineva te iubeste te accepta asa cum esti. fie ca esti timid, tupeist si asa mai departe. insa daca este a doua varianta iti sugerez sa ii spui ce ai pe suflet. este posibil ca si ea sa tina la tine. si inca un lucru, cand marturisesti cuivasentimentele tale hiar daca se gandea la tine sau nu, atunci il faci sa sa gandeasca cu adevarat cum ar fi sa fie asa. deci este o idee bunabig grin hai putin curaj si astept raspunsul tau. te pup :*

| Giorgeana1994 a răspuns:

Incearca site-ul asta http://www.personalitatealfa.com/......-de-viata/ pe mine m-a ajutat, conteaza doar sa vrei cu adevarat sa te schimbi. succes:*