| bianca_poplacean a întrebat:

Cum ati reactiona daca fiul vostru v-ar zice ca vrea sa fie vegetarian?

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

A fi vegetarian inseamna a avea si un stil de viata sanatos(sa faci mult sport etc.) depinde ce intelege fiul tau prin ''a fi vegetarian''. daca fiul tau este inca copil nu este recomandat sa fie vegetarian deoarece este in perioada de crestere si are nevoie si de carne. a fi vegetarian inseamna sa manaci cat mai sanatos(bio daca se poate)si sa nu mananci produse precum carnea sau tot ce provine de la animale. daca fiul tau este major il poti lasa sa hotarasca singur ce face cu viata lui si nu consider ca acest stil de viata este daunator ba din contra este unul foarte bun in conditiile in care toate mezelurile si lactatele contin E-uri si alte ingrediente cancerigene.mai bine il incurajezi si poate te mai gandesti sa treci si tu pe acest stil de viata. sper ca raspunsul meu ti-a fost de ajutor. mihai

9 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

L-as incuraja. A fi vegetarian nu este o boala ci un mod sanatos de viata. Poate lua cele necesare pentru organism si din plante. Nu uitati ca primii oameni au fost vegetarieni. Si calul este vegetarian si cit duce in spate...

| georgehari a răspuns:

L-aş felicita, i-aş face un cadou şi aş pune bani deoparte pentru hrana lui, pentru că e foarte scump să fii vegetarian.

| vio2006 a răspuns:

Buna, bianca! depinde cati ani are fiul tau...se stie ca in perioada de crestere, avem nevoie de proteine animale pentru aminoacizii lor (asta este hrana sistemului nervos)...pe care nu-i gasim in proteinele vegetale... ii poti explica asta fiului tau... oricum, trebuie sa-l sprijini, sa-i arati surse de incredere cu necesarul de alimente si pentru ce sunt bune fiecare... el oricum va face cum crede el...deci trebuie sa-l convingi sa faca ce e mai bine pentru el...succes, vio

| elisheba a răspuns:

Trebuie sa-i permiti sa incerce si sa nu te opui. O mama ar trebui sa fie intelegatoare.
PS Ciupercile sunt un inlocuitor delicios al carnii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

las sustine ie bine si sanatos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de varsta si de unde a venit ideea. Presupunand ca-ti cunosti bine copilul si nu e o toana de moment ci o decizie entru viitor sprijina-l dar nu lua asupra ta corvoada meniului si a gatitului, recomandarea e sa se implice personal in propria alimentatie de la gandit, piata, gatit si mancat.Vegetarianismul nu este o tragedie e o alta forma de manifestare a umanului, o alta viziune asupra vietii si include mult respect pentru tot ce este in jurul nostru.Noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca as incepe sa-mi modific si eu dieta. mi-as dori sa-mi permit sa mananc asa sanatos. (familia mea e obisnuita cu porcul taiat de craciun si mielul de paste, plus alte animalute pe parcursul anului). succes fiului tau, e o decizie inteleapta si poate chiar simte nevoia sa nu mai consume asta, sa nu il judeci pentru alegere.

| mioara_stroescu a răspuns:

Eu una l-as intelege si as incerca sa-i gatesc cat mai bun si sanatos fara carne, dar tot as face si fripturi delicioase din care sa mananc cu restul familiei si sa-i fac pofta happy

| mihaela_dinut a răspuns:

Eu?! m-as enerva si i-as zice sa lase prostiile, ca e in crestere si are nevoie de o dieta echilibrata!