| fabiola a întrebat:

Cum explicati gestul elevului care s-a sinucis pentru profesoara de limba romana? Ce putem face ca astfel de lucruri sa nu se mai intample?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daa, trist... si eu am vrut sa postez ceva de gen. Este o vina comuna! a statului ca nu toate scolile au cabinete de psihologie, unde ar putea gasi intelegere si sprijin specializat, a familiei, a societatii sau si a precedentului cu Ralph, si Corina, de acum 2 ani! Si imaturitatea! SI necunoasterea si aplicarea cu suuccess, a raului mai mic! >> adica, daca Profa asta (care, daca ati vazut-o si pozele de dinainte-nu acum plansa!- este frumoasa!) ar fi cunoscut si practicat cu el Petting-ul, il detensiona, etc,. nu se ajungea aici, in mod sigur! Si, desi in faza asta eu cred ca nu au facut dragoste, cred ca, si daca ar fi facut, era mult mai putin grav, decat asa, cu el-olimpic la info-mort, si ea distrusa, blamata, etc. Voi credeti ca ei ii este usor?! Stiti ce traumatizant, si devastator, si disfunctional, pe termen lung, poate fi asa ceva?! Aia de acum doi ani, a emigrat in Anglia!

Tepisor, tata, ma bucur ca ai doi baieti isteti, si tu, care i-ai scolit bine, dar astia ca tine, sunt totusi destul de putini!

Este groaznic ca un sentiment atat de sublim si de inaltator, ca Dragostea, neinteles corect, si mai ales negestionat corect, sa distuga vieti, si sa semene atata durere si disperare in familiile disparutilor (ca si copilul celalalt, de saptamana trecuta, parca tot din Gorj...).
Eu militez deci si sustin infiintarea de cabinete de psihologie in toate unitatile de invatamant, si unde sa se monitorizeze, si consilieze orice probleme au elevii! Iar profesorii si dirigintii sa fie mult mai atenti, mai implicati, si mai apropiati de ei! De asemenea, si colegii, cand stiu de asa ceva, ar trebui sa spuna, pentru ca, fatidic, prea multi copii s-au sinucis in ultimii ani!

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Este un lucru trist. Din pacate se intampla si astfel de lucru. Eu sfatuiesc pe oricine are astfel de ganduri sa nu o faca. Viata e frumoasa. Chair daca uneori sunt momente dificile se poate trece peste orice. Din pacate cred ca baiatul acela nu a avut cum sa se confeseze cuiva pentru ca daca o facea nu se intampla asa ceva. E suparator si ma doare cand aud cate o astfel de veste.

| fabiola explică:

Ce putem face? Uite de asta am deschis acest subiect, totul tine de comunicare! Si aici putem face asta! Apoi noi parintii care trebuie sa vorbim cat mai mult cu adolescentul, sa ii cunoastem prietenii, sa fim alaturi de ei, sa ii intelegem cu bune si cu rele.Si scoala poate face mai mult in acest sens si chiar am gasit idei bune la voi! Se pot face multe, iar voi tinerii trebuie sa nu ezitati niciodata sa comunicati, sa cereti sfaturi pentru ca toata viata invatam! Va multumesc pentru idei!

mira
| mira a răspuns:

La cursul de pedagogie viitorii profesori trebui instruiti si in privinta conduitei pe care trebuie s-o aiba fata de elevi.De asemenea la intrarea tinerilor profesori in invatamant cineva(directorul sau o alta persoana care dispune de tact)trebuie sa le transmita cateva dintre exigentele meseriei.

| Razvan a răspuns:

Eu pe profa o stiam.Am vazut-o de cateva ori si intra-adevar e frumoasa.Insa nu se merita sa iti iei viata pentru nimeni. Tipul era cam dus cu capul.Auzi sa urli noaptea pe insulita ca nu e langa tine.Trebuia sa se duca la psihiatru pentru ca depasise de mult pragul psihologuluihee hee

cami
| cami a răspuns:

Indragostit o mai fi fost. ce-a rezolvat? El s-a dus, eu o sa-si caute fericirea in bratele altuia, aviz amatorilor.

| Orannginna a răspuns:

Parerea mea e ca a fost un dobitoc in momentul ala. O spun pe sleau, dar asa este! Dragostea e oarba? Mai degraba noi, adolescentii de astazi nu prea stim sa facem diferente. Si cum sa le facem dom'le (ma refer la unii) cand la tv la stirile de la 5 sunt 15 violuri si 'spe crime, iar emisiunile nu mai sunt decat despre politica sau gen "Superbingo metropolis". Cum am putea sa invatam din asa ceva? Bineinteles, n'avem cum.

Ideea este ca trebuie sa fim selectivi din toate punctele de vedere, si daca s-a sinucis ce a rezolvat... ea e bine mersi "consolata" de urmatorul.

| alexutzu00791 a răspuns:

Nimic...trebuie sa realizeze ei singuri ce este bine in viata si ce e rau. Sa speram ca e un bun exemplu pentru altii

| Alina_5575 a răspuns:

Este un lucru foarte trist ce s-a intamplat.Nu cred ca merita sa te sinucizi pentru o fata sau un baiat oricat ai iubi acea persoana. Daca iubesti cu adevarat si sentimentele nu iti sunt impartasite nu asa areti acelei peroane ce simti insa fiecare gandeste diferit...Viata este frumoasa trebuie tarita da nu toti suntem de aceasta parere, nu putem sa facem nimic pentru a opri asfel de lucruri pentru ca toti au alte concepti...

pa, pa

| OnWeed a răspuns:

Parerea mea este ca nu a meritat deloc sa se sinucida pentru profesoara de romana. Nu stiu unde ii era capul, sa se indragosteasca de profesoara de romana si apoi sa se si sinucida cand ea refuza o relatie. Eu consider ca sunt persoane (cel mai probabil sotie/prietena/iubite) care te pot aduce intr-o depresie prin diferite metode precum sa te paraseasca, dar totusi trebuie sa te gandesti ca nu e capat de lume.

| abis a răspuns:

Nu poti face nimic pentru ca astfel de lucruri sa se intample. Din pacate, mereu vor fi tineri (sau mai putin tineri) suficient de labili psihic incat sa comita astfel de gesturi. Indiferent cat de mare ar fi dezamagirea pe care ti-ar provoca-o o iubire, nu merita sa te sinucizi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea...Nu se merita sa te sinucizi pentru nimeni...cu atat mai putin pentru o fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Băieții sunt atrași de femeile inteligente, iar adolescenții din ziua de azi nu fac excepție. Dragostea nu are limite, margini sau un anumit tipar.
Raționamentul fiecăruia și tăria de caracter poate păstra o barieră între două generații diferite.
Condoleanțe sincere familiei îndoliate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu pentru ea s-a ucis. s-a ucis pentru el. ea a vrut sa incheie o relatie nepotrivita. da cine e de vina ca lui i-a placut sa se culce cu masa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu se mai intample? copii sa invete si sa-si vada de ale lor.sa mai lase telenovelele si transpunerea lor in viata particulara, fiindca; viata bate filmul.si mai ales sa nu mai viseze la cai verzi pe pereti si dragoste vesnica de doua trei saptamani si dupa aia sa se planga sau sa se arunce de pe bloc. uite eu ca parinte de baieti am avut grija sa le explic cum e cu, masturbarea la 13 ani, cu dragostea la 15, si cu relatiile serioase la 20-25.si cum e cu aruncarea de pe bloc. stii unde sunt acum? la agatat in oras.ghici ce? gasculite de 15-16 ani care sa puna botul la vrajeala lor. ia ghiceste? or sa gaseasca? erau gasite deja pe messenger.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui data o lege care sa duca la sterilizarea cuplurilor care dau nastere idiotilor. Tipul acela din "Matrix" (Francezul), avea o teorie interesanta despre relatia "cauza-efect". Eu unul nu i-am auzit niciodata pe parintii copiilor sinucisi, spunand ca au fost niste imbecili fiindca nu si-au educat copilul cum trebuie. Dar de unde nu este nici divinitatea nu cere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mai auzit de asemenea cazuri, dara asa de grav mai rar. a fost un gest negandit. cine stie ce tip de copil a fost? nu poti sa te astepti la nimic bun de la o asemenea varsta. e varsta in care iti trece prin cap orice si nu gandesti inainte de face acel lucru. si ce putem face ca sa nu se mai intample asermenea lucruri? asta nun stiu nici eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce mai e de spus? ca si cei din jur au pus o piatra pe mormantul tanarului si asta chiar fara sa vrea? Imi pare rau ca s-a sinucis orice s-ar intampla acesta este ultimul gest care nici nu vreau sa-l pomenesc... dar ce a avut lumea cu ei? ca am inteles ca era ceva reciproc? daca isi vedeau de treaba si ii lasau in pace erau fericiti cu toata diferenta de anii asa este mai bine? Nui, si eu tind sa-i condamn pe ceilalti si nu pe cei doi, dar fiecare cu parerea lui. Dragostea nu are varsta, macar atat trebuiau sa stie toti! sincere condoleante familiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca in mintea lui totul a pornit de la o idee confuza de a se sinucide pe care si-a dezvoltat-o pe parcurs. Chiar daca urla noaptea pe insulita, onutzu, era un tip sensibil si mai singur din cate am inteles. Oricum o mare parte din vina ii revine profei care apucase sa il cunoasca...