| anonima13ana a întrebat:

Cum fac sa iès dintr-o relație toxică? Il iubesc dar stiu ca intr-un fel mi-ar fi mai bine fara el. Dar nu reusesc sa ma desprind. Mi-e rusine de ce ar spune lumea

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Te ferești de lume, dar se pare că și aici ai dat de ea. ^_^
Nu băga în seamă ce spune lumea de pe TPU, ci doar de aceia care caută binele tău, chiar și dacă acesta poate să fie neplăcut.
Și eu sunt adeptul că nu mă interesează ce spune lumea. Dar totuși, lucrul acesta trebuie văzut și tratat cu înțelepciune; pentru că trăim în mijlocul lumii și nu în pădure. Și dacă vom cădea într-o extremă, poate fi afectată imaginea noastră înaintea oamenilor, imagine care poate fi văzută în mod greșit de oameni, și care ne poate afecta.
Dacă relația este una încheiată cu acte, despărțirea nu poate avea loc decât în două motive: infidelitate sau părăsirea căminului pe o perioadă lungă.
Dar dacă este fără acte, atunci trebuie sa te gândești că Dumnezeu nu poate binecuvânta o astfel de relație.
Pentru ca relația să fie stabilă, dragostea trebuie să fie mai întâi pentru Dumnezeu și mai apoi pentru partenerul de viață. Și la fel trebuie să gândească și el.
Dacă vrei să te desparti, nu trebuie să dai amanunte lumii. "Nepotrivire de caracter" se folosește la tribunal, și este o expresie cu care lumea ar fi mulțumită atunci când va trebui sa dai un răspuns.
Vei primi putere, curaj dar și rezolvare dacă vei aduce problema ta înaintea lui Dumnezeu. Iar dacă-L vei ruga să rezolve El problema de Unul singur, atunci va fi și mai bine pentru tine. De fapt, noi mai mult Îl încurcăm atunci când căutăm să intervenim. Și într-adevăr, problema ta este foarte delicată, și îți recomand să Îi ceri să să Îl lași pe Dumnezeu ca să rezolve El problema, și să te scoată din necazul în care singură ai intrat. Nu doar că va putea să facă lucrul acesta, dar Se va bucura să o facă chiar dacă îți este greu să crezi asta.
Tu nu trebuie să miști niciun deget in a încerca să ieși din relație. Doar întindeți mâinile către Dumnezeu în rugaciune și vei vedea cu ochii tăi cum va lucra Bunul nostru Părinte ceresc.
"El, care n-a cruţat nici chiar pe Fiul Său, ci L-a dat pentru noi toţi, cum nu ne va da fără plată, împreună cu El, toate lucrurile?" (Romani.8:32)

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Pe bune, voi sunteti ca raia, cum vedeti unul cu o problema, cum jap, pe el, ca atunci e vulnerabil si s-ar putea sa creada toate tampeniile voastre cu spiridusi. E incredibila ipocrizia de care dati dovada. Da, stiu, va freaca aia la cap sa creati prozeliti, dar voi cu capul vostru nu ganditi? Daca tot nu ai cu ce ajuta, macar din bun simt, taci din gura, nu-i face capul mare cu prostiile tale, are ea destule probleme si asa.

| anonima13ana explică (pentru Holiday):

Multumesc de intelegere.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Spune, cum este mai bine: să iei tu poverile ei asupra ta, sau să le ia Dumnezeu asupra Lui?
Iar dacă nu le poți lua, atunci nu te împotrivi a-L lăsa pe Dumnezeu în a-i ajuta pe oameni.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Iar dacă nu le poți lua, atunci nu te împotrivi a-L lăsa pe Dumnezeu în a-i ajuta pe oameni."

Cu alte cuvinte sa o lasi cu problemele nerezolvate. Ca Dumnezeu asta, sau cum vrei tu sa-i zici e un personaj fictiv, iar Biblia nu e nicidecum o carte motivationala, ba chiar dimpotriva.

33 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand vei lua bataie, tare mult as vrea sa stiu daca iti mai pasa de ce spune lumea.
Cred ca "gura lumii" nu este bagata in seama de oamenii inteligenti, de aceea nu stau niciodata in relatii toxice, pe cand cei limitati, gasesc orice motiv pe care sa dea vina, numai pentru ca nu sunt in stare ei sa decida ce le este bine si ce vreo in viata.
Cred ca nu-i cazuls a te plangi de nimci, atata vreme cat te complaci in situatia aia.
Nu-i vina satului sa tu stai si accepti ceva rau, ci integral vina ta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca te doare capul de ce ar spune lumea, deja ti-ai ratat viata.

| Freya1 a răspuns:

Si eu am avut problema aia.Nu ma mai simteam implinita si fericita dar imi era si cumva sa plec.Eu cu el aveam o relatie de ani de zile de care nu stia doar lumea dar si familia, rudele ce se asteptau sa ne casatorim si pe deasupra el era vazut si ca si baiatul bun, ca eu nu am spus nimanui ca nu ne intelegem sau ca avem probleme grave.
Iti dau un sfat, gandeste-te si calculeaza bine daca asta vrei sa faci.De inceput poti sa iei o mica pauza ca sa pastrezi distanta, iar dupa iti vezi da seama daca iti e bine sau nu fara el.Nu trebuie sa spuneti la nimeni ca va despartiti, ci doar sa hotarati sa vedeti cum e unul fara altul si daca va iubiti sincer.

| anonima13ana explică (pentru Freya1):

Si ai plecat? Eu stau cu el de 3 ani in casa lui. Acasa la părinți nu prea am loc sa ma întorc si in chirie si singura nu stiu daca o sa ma descurc.independenta financiar sunt. De bătaie nu poate fi vorba pentru ca stie ca in secunda in care mi.a dat o palmă plec definitiv. Stau si ma gandesc câteodată ca poate fi mai rau ca fiecare avem certuri in familie....nu stiu

| Freya1 a răspuns (pentru anonima13ana):

Da,am plecat.
I-am avertizat pe ai mei din timp ca ceva nu mai e bine cu noi, ca nu prea se mai poate si la ultima picatura cand iar am avut niste probleme clasice pe care nu le puteam depasi nici cum mi-am luat bagajelul si m-am dus acasa.
Acum am o alta relatie, pot oricand sa ma mut la prietenul meu, ori la mama lui, ori la tatal lui a luat si chirie la mine in oras ca sasdar tams singuri dar inca nu fac pasul asta.Pana acum ne intelegem bine dar dupa ce suntem amandoi capabili si siguri pe noi ne mutam impreuna.
Sunt binisor, si sper sa ma vindec de toate pana la urma ca iti dai seama ca nu totul e chiar floare la ureche ca asa e in viata da lupti si iti asumi.

| anonima13ana explică (pentru Freya1):

Iti urez sa ai parte de liniște sufletească. O sa incerc sa mi.o găsesc si eu.

| Freya1 a răspuns (pentru anonima13ana):

Multumesc.Bafta si tie!

| OldSoul a răspuns:

Lumea nu stie de modul in care decurge relatia ta.
De ce ti-ar pasa in aceste conditii de ce spune lumea?

| NLS a răspuns:

Ce vorbești?!? Dumnezeu semnează certificate de căsătorie și la nevoie le și anulează, îți prezice numerele de la loto daca îți faci zilnic mataniile, și nu te lasă să devii batjocura și victima ghertoilor de cartier și a birocrației dacă îți plătești contribuția și aprinzi duminica de duminica lumânări și pupi oase. N-ai aflat inca?
Și dacă îți aduci și tu contribuția la mărirea minicatedralei de aur din capuleafericitului, o sa primești bonus Inca o viata după cea de apoi.

| Lioana a răspuns:

N-ar trebui să-ți pese de gura lumii daca tu stii ce vrei. Eu cred ca mai degrabă ti-e teama de singuratate.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Sa te cuplezi cu el nu ti-a fost rusine de gura lumii? da-l pe pustiu si fa-ti viata linistita!

| anamariarot a răspuns:

Desprinde-te cât mai repede cu putință; pentru sănătatea ta fizică și psihică. Dacă te iei după ce zice lumea, o să ajungi să nu mai faci nimic, doar pentru a-i mulțumi pe ceilalți, așa pierzându-te pe tine.
Dă-i naibii; viața e prea scurtă pentru a o trăi după așteptările altora.

| Dalmore a răspuns:

Esti intr-o relatie cu el sau cu lumea?

| Dalmore a răspuns:

Am citit mai multe carti decat toata familia ta la un loc. Iti tradeaza incultura acel,, inapoi la cratita'' si faptul ca nu esti in stare sa-ti faci singur o parere despre o emisiune :)))))))))
https://www.tpu.ro/......iunea-lui/
Urmeaza-ti sfatul si citeste o carte, ca majoritatea care veniti cu replica asta nici nu stiti cum se deschide una.

| HerculePoirot a răspuns (pentru Dalmore):

Decat toata familia mea la un loc? Familia mea are mai multa scoala decat tot arborele tau genealogic de santieristi cu minim pe economie la un loc laughing))) Hai ca daca iti mai dau cateva replici incepi sa plangi laughingDeja te-ai atacat in ultimu hallaughingDu-te ca poate ai treaba si te retin rolling on the floor

| Raducons a răspuns:

Nu conteaza lumea, trebuie sa te gandesti in primul rand la tine.
Poti sa iesi usor daca esti singura dar daca ai 2, 3 copii e mai greu, te separi de el si gata, cu timpul uiti si o sa apara altcineva in viata ta sigur daca te comporti ca si cum ai fi singura.Gura lumii nu conteaza doar nu ne da de mancare trebuie sa ne pese doar de cei apropiati.

| gabriielaaa a răspuns:

Dragă mereu lumea va vorbi cat de bine cat de rău. Dar nu merita de gura lumi sa fii tu chinuită. Si casă scapi placa tu departe sau fugarestel pe el.

| HerculePoirot a răspuns:

Ce intelegi tu prin relatie "toxica"? Prin ce se defineste acest tip de relatie? Eu unul nu am mai auzit de asa ceva.Cuvantul toxic se foloseste la altceva, nu pentru a descrie o relatie! V-ati prostit toti dupa modelul Muțenia pamantului aka domnu' Iohannis la care chestiunile si situatiile sunt "toxice". Plin de inculti.

| Dalmore a răspuns (pentru HerculePoirot):

Psychologies, niste inculti.

https://psychologies.ro/......am-2151740

| anonim_4396 a răspuns (pentru HerculePoirot):

Toxic = otravitor.
O relatie care nu iti face bine.
Exprimarea asta exista si in limba engleza.
Toti sunt prosti, numai tu esti desteptul.
Mai lasa manelele, ca se pare ca ai un complex legat de treaba asta, cultule.

| HerculePoirot a răspuns (pentru anonim_4396):

Manele? De unde si pana unde veni vorba de manele? Tu esti serios sau esti doar stupid?(caz in care te inteleg). Toxic nu e este un cuvant care se foloseste pentru a descrie o relatie, o stare etc.Toxic este folosit pentru a indica faptul ca o substanta sau un gaz sunt otravitoare si daunatoare.Nu esti cu nimic mai presus decat un search pe google si din pacate e plina tara asta de din astia ca tine "toxici" cum ai zice tu, care cred ca le stiu pe toate dar cand colo habar n-au nici pe unde se pişă gaina! Te salut Mr. Wikipedia! Respectele mele rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru HerculePoirot):

Limba evolueaza si uite ca e folosit pe tot internetul, fie ca-ti convine sau nu.

| HerculePoirot a răspuns (pentru anonim_4396):

Aa si apropo de faza cu engleza, daca ai niste cunostinte de baza ale limbii engleze, probabil ca stii si tu, desi ma indoiesc din moment ce mi-ai dat exemplu asta, ca unele reguli nu se aplica si in limba romana, la fel si la cuvinte.Iti dau doar cateva exemple:magazine, patetic(pathetic in engl.).

| anonim_4396 a răspuns (pentru HerculePoirot):

Limba evolueaza. Cum spuneam. Nici locatie nu inseamna parcul in care te duci sa te plimbi, dar uite ca multi il folosesc cu sensul de loc si a ajuns sa fie inclusa o a 3-a definitie pentru cuvantul asta in dex, ca sa se poata folosi si asa. ETC.

| HerculePoirot a răspuns (pentru anonim_4396):

Evolueaza? Eu cred ca mai degraba se duce de rapa...limba romana a preluat mult prea multe neologisme din alte limbi si uneori uitam sa vorbim romana asa cum trebuie.Inteleg ca tehnologia si chiar limba avanseaza dar unele lucruri ar trebui sa ramana clasice si neschimbate...De exemplu:ce nevoie avea limba romana de cuvantul "selfie"? Nu puteau sa ii dea o denumire care sa se apropie mai mult de limba noastra? Din pacate, ne dam englezi, nemti, americani mai mult decat suntem, si asta e trist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HerculePoirot):

Romana e o limba pura? Ce cuvinte pur romanesti cunosti? Sunt vreo 100 de cuvinte si nici pe alea nu le folosesti, iti garantez. In rest toate au fost preluate, formate si transformate din altele. Te-ai gandit de ce nu se aplica aceleasi reguli la ce ai zis tu mai sus? Pentru ca au proveniente diferite. Pateticul folosit de noi aproape zilnic (cu sensul gresit) e un cuvant provenit din franceza, care si ala isi are radacinile in greaca. Acum 100 de ani, exact cum se vorbeste romgleza, se vorbea cu frantuzisme. Mereu s-au imprumutat cuvinte din alte limbi. Citeste Eliade ca te izbeste cu englezisme la fiecare 2 pagini si nu si-a scris ieri cartile. Si te izbeste chiar asa, in mijlocul propozitiei cu un,, boy'' in loc de baiat.

Selfie e un cuvant folosit des in toata lumea, si daca nu s-ar afla in dex, oamenii tot l-ar folosi. Sunt multe cuvinte care nu au corespondent in limba romana. Daca ai lucra intr-un domeniu creativ, ai vedea ca sunt cuvinte care nu se pot traduce, oricat ai vrea. Englezii au denumiri speciale pentru stari, cuvinte, lucruri care in limba noastra se traduc in propozitii intregi si nici alea nu reusesc sa transmita esenta.

Ce denumire propui pentru selfie? Si de ce sa personalizezi asta, cand toata lumea deja cunoaste si foloseste cuvantul asta, fiind atat de simplu?

| HerculePoirot a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu propun nicio denumire pentru ca nu sunt in masura, sa vina cei care sunt in domeniu si care se pricep mai bine cu o alta denumire ca deh, de aia au facut facultati de specialitate si se dau doxa de romana.As fi vrut o denumire care sa ne reprezinte mai mult pe noi, ca natiune. Poate cer prea mult.Pana una alta, nu am zis ca romana e o limba pura(doamne fereste), ceea ce am vrut sa subliniez e faptul ca nu ar mai trebui sa luam in gura toate rahaturile care le lanseaza americanii si englezii ca destul am facut-o de-alungul istoriei.

| Chasmere a răspuns:

Sufera lumea in locul tau? Ce conteaza ce spune si crede lumea?! Ii spui ca vrei sa te desparti, de ce vrei sa te desparti si mergi mai departe.

| Milliem a răspuns:

Nu trebuie sa-ti pese de ceea ce zice lumea, e viata ta, pana la urma
incearca sa te departezi de el si sa nu mai faceti chestii impreuna, sau sa ii zici direct, depinde daca iti pasa de sentimentele altora sau nu