| 20.mvf a întrebat:

Am o mica, mare problema. Cunosc o fata de aproape un an de zile, de care m-am indragostit inca din prima zi. La inceput, chiar daca nu-mi place expresia, am fost cu ea. Dupa aceea au urma numai perioade in care ne certam si ne impacam, dar pastram distanta. In iarna, a fost ultima data cand am fost in relatii de genul (saruturi permise). De atunci, nici macar nu a mai fost o relatie, am reusit sa o supar intr-un fel destul de, nu stiu cum, dar au fost saptamani in care nu am vorbit deloc, poate chiar luni. Ea mai cunoaste un baiat, care mi-a fost coleg in generala (sunt clasa a11-a), cu vreo 6 luni inainte de a ma cunoaste pe mine, pe care cred ca inca il mai iubeste asa cum l-a iubit mereu, foarte mult. Si el e un baiat special, dar nu il cunosc destul de bine. Iar acum, cam de jumatate de an, el, dupa parerea mea isi cam bate joc de ea, iar e mereu deprimata si cu moralul la pamanant, si totusi cateodata ii vad impreuna. Lucrurile nu sunt atat de simple cum am descris aici, se simt la un nivel mult mai inalt. Proplema mea este ca o iubesc de atunci, pe zi ce trece mai mult, nu stiu sa exprima asta prea bine, si ea crede de mult ca nu o mai iubesc, dar mi-as da viata pentru ea oricat, si as face orice pentru ea. Am nevoie de ajutor ca sa reusesc sa ii demonstrez cat de mult o iubesc, si sa stiu cum imi pot da seama in ce masura il iubeste pe el, si in ce masura pe mine, si ce sanse am. Scuzati-ma, dar mi-e cam rusine sa spun toate astea aici, foarte greu am indraznit, dar pot spune ca m-am saturat sa plang.

Răspuns Câştigător
| JustShadows a răspuns:

Buna 20.mvf!happyIn primul rand vreau sa stii ca te apreciez pentru faptul ca-l consideri deosebit pe fostul tau coleg, desi dupa cum spui esti in"competitie"cu el. Dar hai sa-ti spun o chestie, spui ca e baiat special, dar ca-si bate joc de ea, ei bine un baiat special dupa parerea mea, nu-si bate joc de cineva cu atat mai putin de o persoana pe care o iubeste. Tu spui ca ea e trista si deprimata tot timpul, ei bine, cred ca ar trebui pur si simplu ca inainte de toate sa-i fi prieten, daca a fost ceva intre voi, parerea mea este ca mai presus de asta ar trebui sa ramana prietenia. Daca spui ca o iubesti si ea il iubeste pe celalalt baiat, de ce nu incerci sa te bucuri pentru fericirea ei, asta daca faza cu bataia de joc e pe bune.Stii eu am o definitie pe care o spun tuturor si o folosesc.Atunci cand iubesti pe cineva, incerci sa fii capabil sa-ti sacrifici fericirea ta pentru fericirea persoanei pe care o iubesti, ea fiind mai presus decat propria ta fericire. Daca ea e fericita cu acel baiat, incearca sa te bucuri pentru ea, va aprecia mult, dar daca acel baiat isi bate joc de ea.Atunci,cred ca ar trebui sa-ti joci rolul de prieten, sa gandesti lucid si sa nu te lasi influentat prea tare de sentimentele pe care i le porti, si sa o poti sfatui.Sa-i spui parerea ta referitor la comportamentul baiatului respectiv, si sa incerci sa-i oferi ajutorul tau atat cat il accepta si nu uita, ca in final conteaza doar cum va simtiti voi, fiecare in parte, fii sigur ca ea va aprecia sprijinul si sinceritatea ta, si va sti sa te iubeasca pentru lucrurile astea, dar retine ca lucrurile in viata sunt trecatoare, si mai devreme sau mai tarziu, totul va ramane o amintire, depinde de voi cum va fi aceasta.Ai grija de tine!>big grin

8 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

In primul rand RESPECT! pentru tine ca in clasa a 11-a vorbesti asa frumos si stii ce vrei de la viata!
Deci e clar ca si tu si fata suferiti:tu pentru ea, ea pentru el...complicat.
Cum se spune mai jos, trebuie sa ii vorbesti intr-o zi, sa ii spui ca ai remarcat comportamentul prietenului ei, ca daca intr-o zi va avea nevoie de ajutor vei fi acolo pentru ea, astfelk ea se va simti mai increzatoare in iubirea ta, in faptul ca esti in stare sa o astepti.si fii sigur ca daca baiatul ala o lasa, ea se va intoarce la tine dupa ce i-ai zis asta.

| andreea_6710 a răspuns:

Cand o mai vezi suparata du-te la ea si spune-i ca nu merita sa planga pentru ala iar apoi spune-i tot ce ai pe suflet
mult noroc!

| Butterfly ^_^ a răspuns:

Pff...
Incearca totusi sa vorbesti cu ea. spune`i ca tii la ea. si ca o iubesti. si ca faci orice pentru ea. [si altele]
Spune`i tot ce ai pe suflet.winking
Fii tu insuti! big hug
Mult noroc!:*

| 20.mvf explică:

E aiurea, e greu, e ciudat. pentru ca ea stie toate lucrurile astea, dar nu le crede... (cred eu)

| 20.mvf explică:

Nici macar nu stiu cum sa vorbesc cu ea. Vreau sa fiu o persoana noua, sa ma perceapa asa, sa ma cunoasca din nou, altfel, vreau sa ma schimb, sa... nu stiu... si nu stiu cum sa fac asta.

| 20.mvf explică:

Cum pot sterge asta de-aici? :->

| 20.mvf explică:

Nalbe n-am consumat niciodata. Acum va rog, cineva, spuneti-mi cum pot sterge porcaria de-aici. Situatia s-a schimbat, nu mai trebuie zis nimic, nu mai trebuie facut nimic. Deci cum se sterge asta de-aici.

| DarkMusic a răspuns:

Hey stai linistit :3 stiu ca e mai greu de facut decat de spus dar ar trebui sa vorbesti cu ea despre asta, fii tu insuti si spune i ce simti pentru ea si ce te nelinisteste.asa ai afla ce simte pentru tine si ce simte pentru el.ati putea sa o luati de la inceput [ceva de genul ''Buna, Eu sunt ---. Tu cine esti?''] si alte lucruri din astea :3 oh apropo mersi de sfatul cu tantarii, o sa tin cont de el ^^ stii si unde pot gasi nalbe? xD