| anonim_4396 a întrebat:

Cum i-ați cataloga pe aceia care îi iau peste picior (în glumă sau nu) pe acele persoane dificile, intimidante și dure?
De exemplu, aveam o profesoară de matematică severă și exigentă în liceu iar un coleg mai îndrăzneț dar inteligent îi răspundea într-o manieră asemănătoare dar fină iar ea nu se supăra pe el.
El afirma că vrea să arate că pe el nu-l domină profesoara și că nu se lasă dominat de către ea.
Exemplul 2: tot în liceu aveam o colegă "toxună", rece, care nu glumea, nu se exterioriza iar un coleg, cel mai tupeist și obraznic din clasă, încerca întruna să glumească cu ea, s-o ia peste picior sau să arate celorlalți colegi că el nu are rețineri să o bage în seamă.
Ceilalți colegi aveau rețineri mari în a o băga în seamă dar el nu.
Ce părere aveți despre aceste manifestări și comportamente?
Ce vor aceștia să demonstreze de fapt?

5 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

La primul exemplu se intalnesc doua inteligente, care isi dau, unul altuia, replici fine care nu jignesc si sunt intelese de ambii.
In al doilea caz, baiatul este indraznet, dar in anumite momente si nesimtit. Replica fetei este una pe masura: nu-l baga in seama si asta doare mai tare decat daca i-ar raspunde pe masura.

| Apokales a răspuns:

Vor sa demonstreze ca poate. Plus ca si eu as fi facut la fel, unii se iau prea in serios pe ei insisi.

| wildthing a răspuns:

Se numeste mascul alpha. Vrea sa arate ce el e miezul, are nevoie ca toti ochii sa fie indreptati catre el, sa fie admirat dar si temut, vrea sa arate ca el poate ceea ce toti ceilalti nu pot.

| Eireann a răspuns:

Nu imi place sa cataloghez oamenii dar cred ca este o arta sa stii sa vorbesti cu oamenii, sa nu intreci masura cu o gluma, sa poti sa ii faci pe cei inchisi sa se deschida. In primul caz profesoara probabil aprecia ca baiatul e istet dar si cu bun simt.
In al 2 lea caz nu stiu cum reactiona ea la "glumitele" colegului si care era scopul lui.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! big grin Suferă de lipsă de atenție sau de ADHD(tulburare cu deficit de atenție și hiperactivitate) happy Persoane bolnave mintal. Funda? big grin