| Mosotti a întrebat:

In liceu 1992-1996 aveam o profa de mate f servera si rea, autoritara care avea 51 ani in 1992.

Ea a facut liceul intre 1955 si 1959 adica cand avea 14 ani in 1955.
Ma intreb cum era ca eleva? Tot asa? Sau era de treaba, radea, glumea?!

Ce parere aveti? Era nesuferita de mica, sau s-a schimbat dupa o vreme?

Ca daca era la fel, nu stiu de ce, cred ca lua bataie de la colegi.

35 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Temperamentul este innascut si nu il putem schimba?

| Mosotti explică (pentru RAY):

Pai nu stiu, de aia si am intrebat, ca sunt oameni care de mici sunt la fel si asa raman, si altii care doar dupa o anume versta se schimba total.
Sunt unii care ca si copii sunt rai, si apoi devin okey, dar si invers.

| Mosotti explică (pentru RAY):

Daca e genetic, omu ala e la fel de mic.

| Apokales a răspuns:

Nu cred ca era autoritara cand era mica pentru ca nu avea suficienta putere, influenta asupra oamenilor. Sa nu uitam ca era un copil, nu poti stii daca infrunta greutatile vietii de mica.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Eu ma refer ca fel de a fi, fara legatura ca avea sau nu influenta asupra oamenilor. Si nu are legatura cu greutatile, era profesoara titular deci norma intreaga la liceu, loc de munca stabil, avea casa, masa, sot, doi baieti, dadea si meditatii deci alti bani, ce greutati avea?

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Eu cred ca nu avea cum sa fie nesuferita de mica, poate doar la locul de munca. Asa aveam si eu o profa de mate autoritara, avea a dracu o prindere de ureche de iti troznea imediat si nu mai o simteai de durere. Dar in viata de zi cu zi era de treaba, nici nu zici ca manca copii in timpul orelor de curs.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Pai si daca era de treaba in afara, de ce sa nu fie si la clasa?! Ca omu cand e intr-un fel, nu prea poate fi altfel stiam eu.

De unde sti ca in viata de zi cu zi era de treaba?
Ca eu la asta a mea n-am aflat niciodata cum era in viata de zi cu zi, ca nu aveam cum.

Unii sunt ai dracu de nu te lasa sa mai copiezi, dar ei au copiat ca dracii, ii prinde la examenu de titularizare copiind, razi de moooori.

Pai am eu colegi care au ajuns profesori, cand erau la clasa in liceu iti dadea la copiat, ii dadeai si tu, si acum sunt f zbir in clasa cu elevii. Copiau inclusiv la materiile la care acum sunt profesori.
Fetele isi puneau fituicile pe picior ca stiau ca acolo nu se uita profu, si acum...fac pe sfintele.

Si in fac la mate copiau cand era cazul.

Mda, nu stiu, eu am ramas la fel de treaba si acum, nu m-am schimbat deloc.
Pot preda info ca am fac de asa ceva si modulul pedagogic, insa as fi f de treaba cu elevii, nu uit cum eram si eu!
Ca oricum la multi nu le trebuie materia mea probabil.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu, cred. Dar daca nu esti putin al dracu', copiii ti se urca in cap. Stiu ca profesorul cel mai de treaba din liceu a fost luat la misto in timpul orei, nu pe fata, dar a fost vizibil. In schimb, la ora profesorului de mate nu misca unul, nici nu aveai motiv sa razi, zici ca era drac.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Bine, nici eu nu tolerez magaria si indisciplina, eram ok doar la invatat si atat, nu sufla unu dar la note eram mai tolerant, atata tot.

De ex unchiu meu era profesor si invers, tocmai ca era de treaba, il respectau toti elevii, si cand zicea ceva, pai se respecta. Deci depinde.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Si atunci? Este destul sa fie unul care sa isi bata joc de tine ca dupa te vor considera si restul ca fiind slab si nu te vor mai asculta, mai ales cand ai un numar mare de elevi.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Pai ti-am zis, poti sa fi tare la disciplina si mai tolerant la carte, nu se leaga neaparat cele doua.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Si daca le pui 10 orice ar fi, atunci de ce sa nu isi bata joc de tine, ca oricum nu ai cum sa dai in ei. Trebuie sa fii sever si la note, asta daca ai handicapati printre elevi.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Pai nu, ca e f simplu, cum misca gresit, la tabla si am eu grija sa le dau nota corecta, sa vedem atunci cum e, si stiu si ce sa le dau sa nu faca cine stie ce, dar incadrat in materie sa nu vine inspectoratul sa zica ca am dat peste programa la o adica.
Sunt solutii.

Sau extemporale, ca sa ramana ce am dat.
Asa ca ei aleg cum vor.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Si atunci ce mai zici de profa ta autoritara? Sunt sanse sa fi fost foarte de treaba, nu este exclus.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Pai a mea era bolnava, ne facea tantalai prosti, prostalai, etc. Era altceva. Avea ceva la cap, se vedea ca nu e in ordine cu ea.
Ca aveam si alti profi severi, dar erau severi si atat.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu, cel mai probabil a fost o persoana ok, dar frustrarile acumulate in timpul perioadei in care ea facea parte din invatamant din pozitia de elev au determinat-o sa adopte acest comportament! Ce vreau sa spun este ca, cel mai probabil, ea a trecut prin ceva mai rau decat tine si a devenit persoana care a devenit!

| Mosotti explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

S-ar putea sa fie aceasta varianta, a avut o frustrare ca n-a luat la astonomie, ca imi vine greu sa cred ca era asa cand era ea la liceu.
Ca sa nu mai zic ca ma uimeste si altceva, a avut sot, a avut 2 baieti, adica cum dracu s-a legat ala de ea, ca daca se purta tot asa, i se lasa aluia instant in pat, dar nici nu mai ajungeau acolo!

Pai sa vezi la ore " si cat face aia cu aia ba tantalau prost?"
"ce faci ma prostalaule? Ce bazaconie ai scris acolo?"
"ma oaie capie, ce ai scris acolo?".
Pe langa o atitudine f distanta, rece si autoritara.

Pai daca imi zicea mie ca iubit asa, ii f una peste gura instant, si o lasam in secunda urmatoare in drum.
Iar daca facea asa dupa ce ma insuram cu ea, cred ca in loc de mancare, de trei ori pe zi manca bataie.
Nici sa vrea nu as fi f, sa ma roage in genunchi.

Era ceva aparte, asa om n-am mai vazut in viata mea.
Stiu n profi autoritari dar atat, in nici un caz cu atitudinea aia la pachet.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Era profa rea da bună. laughing
Posibil să fi fost la fel de nesuferită de mică. Însă este posibilă și varianta ca ea să fi suferit vreo traumă, posibil ca părinții ei să fi fost mai stricți cu ea și ei să o fi influențat și forțat să aleagă matematica.Sau elevă fiind râdeau alți colegi de ea fiindcă îi plăcea matematica și ea probabil ca un fel de răzbunare s-a făcut profesoară ca să râdă ea acum la rândul ei cum îi lasă repetenți.

| Mosotti explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Posibil si cum ai zis tu, poate parintii erau damblagii si au traumatizat-o.
Oricum cu mine a fost om, desi nu meritam, m-a trecut.

Simteam ca are suflet bun, sub armura comportamentului ala.

Tot ce stiu e ca a dat la astronomie prima data si n-a luat. Poate de acolo trauma, nu stiu.

Daca o sa o mai intalesc, o sa o intreb cum era.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei profesorii batrani sunt mai severi si mai 'rai' si stiu asta din propria experienta.
Este destul de clar şi evident ca, cu cat inaintezi in varsta devii tot mai nerabdator.
Pe de alta parte, este important sa recunoastem ca stresul joaca un rol cheie atunci cand vine vorba de nevrozitate.
Profesoara mea de mate, de exemplu, nu era de fiecare data severa, mai avea si toane bune.
Te plictisesti pana la urma.
Totuși, anumite categorii didactice sunt mai afectate decat altele, se recunoaste prin apelurile facute in mod repetat la adresa profesorilor de mate.
Asa ca aia e, cei care suprasolicita prea mult creierul sunt cu nervii la pamant, iar cei care predau materii mai usoare sunt mai ingaduitori, mai amabili.
Ca o mica paranteza, nu am vazut in viata mea un profesor de desen sever.
Totul începe aici cu noi, dar, bineînțeles, si banul joaca un rol in motivarea noastra.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai daca stie materia ce ii termina atata cu capu?!
De ex un prof de mate care stie toata materia ca o preda de ani, ce ii e greu sa faca problemele alea si sa predea!? Ca doar nu taie lemne sau trage de fiare la sala ca sa zici ca face efort de nu se poate.

Banii sunt altceva, ca la aceiasi bani unuu sunt mai rai, altii mai buni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Daca iti vorbesc eu, in calitate de teolog, ca oricat de mult ai cunoaste tu nu echivaleaza cu cat de mult efort trebuie sa depui ca prostul sa te inteleaga.
E vorba de stres in plus, ceea ce in materii mai usoare nu se aplica.

Nu, dar nu poti sa zici ca banii nu te motiveaza, atunci ai mintii.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai intelege prostu, nu intelege aia e, ce conteaza? Le dau note mai asa si gata, sunt multumiti si ei si eu.
Daca esti la o scoala mai slaba, daca esti la una buna, automat aia inteleg repede si iar nu e nici o problema.

Cea mai buna viata profii o au, 18 ore pe sapt in loc de 40, vacante, libertate la ce faci in clasa, etc.
N-ai chef de ora, dai o lucrare si te joci pe telefon toata ora.
Chestie care la patron nu poti face.

Sincer? Pe mine cel mai mult ma motiveaza ce imi place sa fac, si apoi banii abia.
Banii in absenta a ce-mi place nu ma motiveaza pentru ca nu as putea face ceva ce nu-mi place, ma irita, enerveaza, plictiseste, deci nu as mai face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei vârsta de înrăiește dacă petreci anii făcând ceva ce urăști și sărind din eșec în eșec. Pe de altă parte vârsta te îmbunează dacă găsești micile plăceri ce te mențin fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era victima. Toti profesorii răi au fost

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Victima cui?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Bulliyng sau cum s-o scrie

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Aaa da, ai dreptate poate, au traume.
Profa mea de mate nu cred ca a avut parte de asta, ca era medie ca fizic, nu avea defecte, avea o personalitate puternica (cel putin asa cred ca o avea si ca eleva).
Dar daca se purta nasol si cu colegii, isi lua bataie si bataie de joc.

Plus ca nu a luat la astronomie, si asta a fost o trauma pentru ea, si poate de acolo s-a facut rea, cine stie.

| geoconda a răspuns:

Nu avem de unde să știm așa ceva.
Și eu sunt foarte nebună la școală, râd, glumesc, dar dacă aș fi să predau aș fi tot așa rea, pentru că eu glumind la școală fiind elev, vad comportamentul altor elevi pentru profesorul lor și poate ma deranjează atitudinea lor si vrea să nu se întâmple așa iar de accea devin aspră.
Am fost pusă chiar dacă am 15 ani, să predau la școală, geografia, și română, da vorbesc serios, și nu am fost chiar așa dură, dar nici ca în viața reală nu am cum să fiu.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Da, vedem cum o sa fi la 40-45-50 ani! Acu e prea devreme sa stim.
Exista exigenta pe partea de disciplina doar, pe partea de carte doar, sau pe ambele.
Eu as fi doar pe partea de disciplina si cam atat, in rest mai bland.

Cum sa fiu dur la copiat, cand am copiat si eu de am rupt?! Ce naiba, ar fi culmea. Si as copia si acum, pai da tu ce crezi, am ramas copil in suflet si acum.
Daca m-as face prof de TIC m-ar iubi copiii mult.

Nu mi-ar sari in cap dat fiind ca la disciplina as fi extrem de dur.
Iar daca sar calu la disciplina, atunci trecem dur la carte, si nu stiu daca o sa le convina, deci e bine.

Ptr ca la multi nu le trebuie materia mea in viata, si poate nu ii intereseaza. Ca oricum, cui ii place, invata de la sine daca stie ca ii trebuie in viitor, deci se aseaza lucrurile de la sine asa cum trebuie.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Avem un profesor foarte strict noi, este de fizica, are 62 de ani, este teroarea școlii. Isi iubeste lrea multă materia, si vede că noi, nefiind de profil, adică nu la mate info sau ceva, nu ne prea intereseaza. Este exigent cu noi, ne face in toate felurile, era sa raman corigenta pe primul semestru, te injoseste in ultimul hal. Dar stiu ca din a 11 a nu mai fac cu dansul si imi pare rau, e posibil chiar din toamna s anul mai fac. Este un om bun si e adevarat ca m-a jignit, dar meritam. Cu toții meritam pentru că adevărul asta e suntem niște analfabeti functionari.
Nu prea e adevarat ca cui ii place studiază si daca in clasa lui toți sunt distrasi, fac gălăgie?!

| Mosotti explică (pentru geoconda):

E diliu profu ala, daca nu sunteti pe profil, nu inseamna ca sunteti analfabeti functionali, pur si simplu nu va place materia, va pricepeti la altele.
Si iti pare rau dupa asta? Figura mai esti si tu, mai ales la o materie care nu e pe profil.

Cui ii place studiaza, iti zic eu, daca toti sunt distrasi e clar ca la nici unu nu ii place materia asta.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Imi pare rau, ca are dreptate ca ne spune analfabeti funcționali. Noi nu suntem doar la fizica, ci la mai multe, de fapt, eu nu, dar altii

| Mosotti explică (pentru geoconda):

O fi, dar tot nu trebuie sa insulte, ala nu e comportament de profesor.
Nu invata, da-le note mici si atat.