| ILied a întrebat:

Cum imi pot convinge parintii sa ma lase mai tarziu seara? Adica ma lasau inainte pana la 11 seara si inca ceva timp sa ma uit la un film. Acum ma lasa doar pana la 9:30 si fara niciun film si nu pot sa adorm.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doar vineri si sambata spune-le sa te lase ca in rest ai de invatat.

| mona a răspuns:

Banuiesc ca esti inca la scoala si e normal sa nu te lase mai mult mai ales acum ca a inceput scoala si ca deja la ora 8 se face noapte

| Cătălina a răspuns:

Daca era vacanta, chiar era o problema! A inceput scoala si este normal sa ai anumite restrictii. Este greu sa iti intelegi parintii, dar pune-te si in locul lor. Tu cum ai proceda cu propriul copil? L-ai lasa de capul lui?

| ILied explică (pentru Cătălina):

Nu l-as lasa de capul lui, dar nici chiar la 9 SEARA! Pai ce, la 7:30 ajung acasa, mamanc cu tata, ma uit putin pe FBook si atat. In rest scoala si teme.

| Cătălina a răspuns (pentru ILied):

Mi se pare normal acest program. Esti eleva, inca si tot ce trebuie sa faci este sa inveti. Daca nu inveti acum, cu ce te alegi in viata. Sa iesi afara o poti face si la 30-35 de ani, dar cu scoala nu te mai intalnesti niciodata, si cu ce prinzi acum in scoala, cu asta pleci la drum in viata.

| dogslover a răspuns:

Vorbeste cu ei ca sa afli adevaratul motiv, si discuta cu ei despre ora cand trebuie sa te culci.
Plus ca poti sa fi foarte vesela prin casa, harnica, sa-i ajuti la treburi o zi sau 2, sa ii intrebi ce mai fac si sa-i asculti si sa te bucuri alaturi de ei sau sa te superi alaturi de ei. Astfel le arati ca esti de incredere.
In loc sa te uiti la televizor poti sa citesti ceva, si sa te asiguri ca observa asta.
Oricum tot felul de lucruri din acestea marunte timp de cateva zile, apoi sa discuti cu ei.
Bafta! happy

| ILied explică (pentru dogslover):

Nu am televizor si ma lasa pana la 9, desi am scoala dupa masa.

| dogslover a răspuns (pentru ILied):

Eu invat dimineata, eu o diferenta.

| polistupaul a răspuns:

Aaa pai este simplu.Trebuie sa mai cresti.