| Angie_6196 a întrebat:

tuturor! Vi s-a mai intamplat vreodata ca parintii sa fie mai autoritari decat e nevoie? Am 12 ani si la 11 ani ma lasau sa merg afara in parc pana pe la 9 seara. Insa acum, dintr-odata, nu ma mai lasa sa merg in niciun parc, fiindca zic ca acolo is tigani, nu ma lasa numa o ora(de obicei de la 6 la 7), ma lasa sa stau afara maxim pana la 7...nu ma lasa sa fac nimic.Trebuie sa ii mint si sa le zic ca merg la bloc la prieteni ca sa ma lase! Eu stiam ca, cu cat cresti mai mult, cu atat ai mai multa libertate, nu invers. Chiar nu inteleg ce ii cu schimbarea asta spontana. Speram sa ma ajutati voi. FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Totul e simplu, te iubesc și le e teamă să nu pățești ceva. În ziua de azi,la vârsta pe care o ai să stai până târziu afară implică un risc. Mai ales că ești fată.În primul rând încearcă să nu îi mai minți. Adevărul va ieși o dată la iveală, iar ei vor fi dezamăgiți.Nu cred că ei merită asta,cum nici nu tu meriți să rămâi fără încrederea lor. Eu nu văd decât două variante: ori îi asculți și ești conștientă de riscul la care te supui,le dai dreptate și totul e bine. Ori încerci să faci ceva pentru a fi totul în favoarea ta, dar și în a părinților. Spune-le exact cu cine ești.Asta o să-i liniștească. Spune-le că ești cu x, y (copii cuminți ) sunteți toți și nu aveți cum să pățiți ceva.Că o să vii până acasă cu ei, deci nu vei fi singură decât pe scări.Că sunt prietenii tăi și vrei să te distrezi, dar ești conștientă de ce ai putea să pățești. Și că iei măsuri. Arată-le că meriți încrederea lor și nu vor mai fi așa temători. Baftă!

| Angie_6196 explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca totul a inceput intr.o zi, cand prietena mea cea mai buna m.a tinut sa ma muste un tip pe gat. Iar ei au vazut asta, si nu le.am spus ce s.a intamplat de...frica,cred. Iar daca le zic ca merg in parc,nu ma lasa, orice as spune. Dar oricum, mersi pentru. sfat!

1 răspuns: