| cucu :> a întrebat:

Cum iti poti da seama ca prietenul tau te inseala? Tinand cont si de faptul ca nu ti`l poti imagina cu altcineva pentru ca din vorbele lui si faptele lui reiese ca te iubeste prea mult.(E o relatie la distanta)

Răspuns Câştigător
| Ela_PuRpLe a răspuns:

Bună.
Ai spus că ai o relaţie la distanţă şi aici e greu de dat seama.Totuşi, dacă vorbeşte mai rece, distant cu tine, nu mai îţi spune vorbe dulci, nu te mai alintă, nu te mai sună des, atunci ar cam fi.
Nu aş vrea să fiu dură, dar dacă e relaţie la distanţă e posibil să mai fie şi cu alta, că tu nu ai de unde ştii, dar după cum ziceam e posibil să nu fie aşa, depinde şi ce vîrstă aveţi.
Draga mea, să ştii că şi vorbele contează dar mult mai mult faptele.Degeaba spune cineva că te iubeşte dacă nu o dovedeşte. Uite că am făcut şi rimă.laughing
Prin telefon poţi spune multe, realitatea e faţă în faţă.
Ai grijă şi nu fi naivă.
Numai bine!

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu zic sa va vedeti amandoi de viata voastra, aveti nevoie de cineva langa, alaturi de care sa infloriti. Sa nu fiti ca pamantul uscat care tanjeste dupa ploi. Se poate sa pastrati legatura, dar trebuie sa mergeti fiecare pe drumul vostru.
Chiar daca veti pastra relatia voastra si dragostea voastra pana cand veti putea ajunge impreuna, s-ar putea ca atunci cand ati ajuns impreuna sa vedeti ca nu mai aveti nimic in comun.
Sau daca ajungeti cumva in viitor impreuna veti putea incepe totul de la inceput.
Domnul fie cu voi

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Vorbiti la telefon sau prin mesaje? Vorbeste cu el mai ales seara, si nu la ore fixe. Vezi cat de afectuos e de fiecare data, dar tine si cont ca uneori poate fi obosit sau ocupat. Nu fi paranoica, daca nu poti avea incredere in el relatia nu tine oricum, iar daca ai, ori merita ori se termina cand afli, dar pana atunci nu-ti face griji fara motiv, ori e, ori nu e, asa ca trebuie sa ai incredere.

| luana1 a răspuns:

Pai nu iti poti da seama daca te inseala sau nu daca e vorba de o relatie la distanta.Asta e adevarul, fie ca iti place, fie ca nu.Asta nu inseamna neaparat ca te inseala.Important e de ce iti pui aceasta intrebare. Daca ai incredere in el, de ce te gandesti ca ar putea sa te insele? Lasa lucrurile asa cum sunt, daca nu ai motive serioase care sa te faca sa te indoiesti. E buna gelozia asta, dar de multe ori nu face chiar asa mult bine.Pe de alta parte, vorbele, declaratiile de iubire etc nu sunt totul intr-o relatie, ele nu iti pot arata sentimentele celuilalt in proportie de 100%.

| SarcasticEnchanter a răspuns:

Ce parere ai de doctorii despre care ai aflat ca au facut fac de medicina la distanta (sau chiar la fara frecventa)? Te mai duci la ei cu aceeasi incredere cu care te-ai duce la unul care a facut fac la zi? Te-ai risca la asa ceva? Te-ar incalzi sa stii ca a avut 10 pe linie? Eu nu cred. Sanatatea este ceva mult prea important ca sa o incredintezi oricui.
La fel e si cu sufletul (inima). Eu zic sa renunti la 'iubirea' aia de departe si sa cauti una pe langa tine. Nu de alta dar nici nu imi inchipui o cearta din asta de cuplu la distanta gen "mai draga, nu ai fost langa mine cand am avut nevoie". Ar fi ceva ca si impartirea la 0. E nedefinita si neinchipuita.
Una e sa iti faci un moft cu o prajitura sau cu o geanta misto pe care o vezi in vitrina unui magazin, si alta e sa dai nas inimii pentru ca 'nu poti sa ii comanzi'.
Inima e ca un copil mic: nu gandeste. I-ai face toate poftele numai asa ca sa nu planga? Ce i-ai face atunci? I-ai comanda "bhai, sa nu-ti mai placa de ala?" Nici asta nu poti. Dar poti sa te asezi jos sa te uiti la situatie pe toate partile si sa ii explici calm si cu caldura cum sta treaba de fapt. La fel cum ai face cu un copil. Ai sa vezi cum se opreste din plans.
Daca ti se pare prea greu asta ai putea pentru opta pentru "pastila timpului" care le "vindeca" pe toate. Incerci sa ignori hohotele de plans pana cand ii trece. Probabil ca o sa ii treaca, insa nu e cel mai indicat mod de a proceda. Poate o sa te condamne mai tarziu.
Parerea mea este ca sunteti destul de mari si de intelepti ca sa luati o decizie pe care sa nu o regretati mai tarziu. happy

| mystik a răspuns:

Poate credeai ca iubirea ta o sa dureze la nesfarsit si ca "ea" este persoana potrivita pentru tine, incapabila sa se uite la altcineva, ei bine... luati in calcul si varianta infidelitati.
Ce poate fi mai rau decat sa stai cu aceasta incertitudine: ma insala sau nu ma insala? Ai mare grija si nu actiona dupa cateva banuieli, s-ar putea sa iti para rau dupa aceea. Cel mai bine este sa ai rabdare si sa fi precauta, insa nu exagera pentru ca o sa isi dea seama de schimbare. Poti sa incepi sa iti faci probleme daca cel de langa tine repeta in comportamentul lui urmatoarele:Minte din ce in ce mai mult. Incepe sa spuna lucruri care se contrazic intre ele, evita adevarul chiar si atunci cand nu e nevoie. Acesta este considerat cazul tipic de infidelitate masculina.

Isi schimba brusc felul de a fi si modul de a se imbraca. Incearca sa fie cat mai la moda si sa impresioneze pe "cineva".

Insista ca partenera sa iasa singura in oras. Principalul motiv: cauta sa fie liber pentru a putea fi impreuna cu amanta sau ca data vitoare sa nu comentati cand el vrea sa iasa singur.

Are tendinta de a da telefoane si chiar suna undeva, insa inchid imediat ce li se raspunde, asemen unui adolescent indragostit

A devenit mai tandru si atent la nevoile tale decat de obicei; acest lucru se datoreaza sentimentului de vina pe care il resimte in primul stadiu al aventurii, dar se diminueaza cand aceasta prinde contur.

Iti cumpara cadouri, chiar foarte multe cadouri tot ca semn ca se simte vinovat ca te tradeaza si prin ele incearca cumva sa te faca sa te simti mai bine(ca si cum ar fi posibil intr-o astfel de situatie).

Nu mai are chef sa faceti dragoste. Amana, ii este prea somn, sau e prea obosit.

Genereaza mici certuri cu tine din orice. Acest lucru ii ofera oportunitatea sa se enerveze, sa isi verse nervii pe tine si intr-un final chiar sa paraseasca temporar apartamentul pentru a se intalni cu cealalta.

Devine indiferent cand vine vorba de tine: inceteaza sa iti spuna " te iubesc", sa isi manifeste afectiunea, nu te mai complimenteaza cand arati bine, isi petrece mai mult timp cu amicii decat cu tine...pe scurt, nu arata interes pentru viitorul relatiei voastre.

Comportamentul lui ciudat a devenit atat de vizibil incat si prietenii cuplului au ajuns sa se intrebe ce nu e in regula. Tine cont ca familia si prietenii detecteaza tensiunea chiar inainte ca voi doi sa ajungeti sa fiti constienti de ea.

Afla daca este la prima abatere. Prinzand-ul pe picior gresit, il poti determina sa recunoasca daca a mai facut sau nu asta. Daca vei afla ca da… ar trebui sa-ti revizuiesti putin relatia. Daca nu… ramane la latitudinea ta.

Cand intarzie, se apuca sa-ti explice cu foarte multe detalii (pe care tu nu i le ceri) de ce n-a ajuns la timp, cu cine s-a intalnit si ce-a avut de facut? Ai grija, ei au impresia ca detaliile sporesc credibilitatea spuselor lor si le pot folosi abuziv ca sa acopere o minciuna.

E stresat si departe cu gandul cand iesiti impreuna si se tot uita in jur, parca cauta pe cineva sau se ascunde.

Nu mai vorbeste mereu la telefon de fata cu tine? Isi tine mobilul in buzunarul hainei, dat pe vibratii, desi inainte n-avea nici o problema in a-l lasa la vedere?
Daca relatia voastra e la distanta e mai greu sa-ti dai seama daca te inseala sau nu, asa ca ai incredere in el.multa bafta

| Denisa_3969 a răspuns:

Eu nu pot zice ca o relatie la distanta nu merge, pentru ca nu-mi pot da cu parerea despre doua persoane de care n-am auzit nimic pana acum. Dar daca distanta e chiar foarte mare si va vedeti foarte foarte rar, chiar e posibil sa mai aiba si pe alta, nu vreau sa te dezamagesc, dar trebuie sa te gandesti la foarte multe lucruri cand vine vorba de asta.Eu zic ca cel mai bine ar fi sa iei legatura cu prieteni de ai lui, ei sigur iti vor spune mai multe despre el si despre cum se comporta el zilnic, daca se mai uita si la alta fata, daca le-a povestit si tine.
Doar asa poti afla, bafta in continuare si sper ca relatia voastra sa dureze foarte mult timp si sa va iubiti la fel de mult si fata-n fata, nu doar in scris sau la telefon.

| Marian_2691 a răspuns:

Vorba multa gol in traista, asa zicea bunul meu, te inseala atunci cind vezi ca nu mai are cehf de tine, se poarta aiurea cind va intilniti si nu-ti mai da atentia dinainte

| HeLeN_2648 a răspuns:

Relatiile de la distanta nu merg. Si oricum eu am avut un prieten din aceeasi scoala si imi zicea ca ma iubeste, isi scria pe picior "Te iubesc (numele meu) " dar...in ultimul timp nu ma mai baga deloc in seama, si dadea semne ca vrea sa ne certam, cum am mai zis: Relatiile de la distanta nu merg.oh go on