| Schek a întrebat:

Cum pot afla numele de fata al bunicii mele din partea tatalui? A decedat in 1956, stiu ca este inmormantata in Lugoj, dar as vrea sa aflu mai multe despre ea si radacinile mele

Răspuns Câştigător
| Mikiass a răspuns:

Pentru a afla mai multe informații despre bunica ta din partea tatălui, poți începe prin a urma acești pași:

Documente de familie: Revizuiți documentele de familie pe care le aveți la dispoziție, precum certificate de naștere, căsătorie sau deces ale tatălui tău. Aceste documente ar trebui să conțină informații despre părinții lui și, implicit, despre bunica ta.

Biserica locală: În multe comunități, biserica locală păstrează înregistrări botezuri, căsătorii și decese. Încearcă să contactezi biserica din Lugoj și să întrebi dacă au înregistrări care te-ar putea ajuta să identifici bunica ta.

Arhivele locale: Arhivele locale pot fi o sursă valoroasă de informații despre evenimente importante, cum ar fi decesele. Poți verifica dacă există arhive locale în Lugoj și să ceri asistență pentru a căuta informații despre bunica ta.

Cimitire: Dacă știi că bunica ta este înmormântată în Lugoj, poți vizita cimitirul local și să cauți mormântul ei. Informațiile de pe piatra funerară ar putea conține detalii precum numele complet și data nașterii/decesului.

Întrebarea rudei: Dacă mai există rude în viață din partea tatălui tău, acestea ar putea avea informații valoroase. Întreabă membrii mai în vârstă ai familiei sau alte rude dacă țin minte detalii despre bunica ta.

Anunțuri funerare: Poți verifica dacă există anunțuri funerare în arhivele locale sau la biblioteca din Lugoj. Acestea pot oferi informații suplimentare despre bunica ta.

Recensăminte: Recensămintele pot oferi detalii despre componența familiei într-un anumit an. Verifică dacă există recensăminte disponibile pentru zona Lugojului în perioada în care bunica ta ar fi trăit acolo.

Bibliotecile locale: Bibliotecile locale pot avea resurse și documente istorice care să ofere informații despre familia ta sau despre Lugoj în perioada respectivă.

Cercetări online: Utilizează resurse online, cum ar fi site-urile de genealogie sau arhivele digitale, pentru a căuta înregistrări și documente care pot conține informații despre bunica ta.

Este posibil să fie necesar să aduni informații din mai multe surse pentru a reconstitui imaginea completă a bunicii tale. Dacă întâmpini dificultăți, poți apela la un specialist în genealogie sau să consulți arhivele de stat pentru a obține ajutor în căutarea ta.

| Schek explică (pentru Mikiass):

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Bunica mea a murit cand tatal meu area 3 ani doar. Am o poza cu ei la mormantul ei si intr-adevar este data ei de mastered, dar contrary eforturilor sa fac poza mai Clara, nu am reusit. Nu sunt alte rude din partea ei care au tinut legatura iar tatal meu a decedat si el acum 1, 5 ani( nu stia nici o informatie caci l-am intrebat). In cele cateva poze pe care le am de la inmormantarea ei, sunt sute de amenities care au condus-o pe ultimul drum( stiu ca era artista ca profesie). Primul pas este sa merg la mormantul ei si apoi la biserica cimitirilui, apoi cu data de nastere la arhivele orasului unde s-a nascut. Multumesc mult pentru raspuns, stiu ca va dura dar sunt absolut sigura ca voi afla, nu va fi uitata. Pentru mine si pentru copii Meihappy

11 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Daca parintii tai nu stiu nimic despre ea singura ta sansa e sa intrebi la "evidenta populatiei" din judetul tau, cu un search pe google afli adresa si programul lor de lucru.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai cum sa aflii si la ce iti mai folosesc astfel de informatii?

| Schek explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu as fi postat aici daca era cazul sa fie posibil, dar multumesc pentru raspuns

| Violleta2022 a răspuns:

Iti intrebi familia, toate aceste date si ifnformatii.

| Schek explică (pentru Violleta2022):

You have been very helpful, I didn't thought about this! thank you for your reply

| gabicoo a răspuns:

Întreabă-l pe tatăl tău.

| Schek explică (pentru gabicoo):

Nu as fi postat aici daca acest lucru era posibil, dar multumesc pentru raspuns.

| carevaescu a răspuns:

Dacă poți obține certificatul ei de naștere vei afla și numele ei de fată.

| Dragobeta a răspuns:

Daca tata nu stie...
Mergi la parohia de care apartinea. Preotii catolici, reformati, unitarieni, au evidente bine pastrate. Acolo au nasterile si decesele dintr-o familie.
Lugojul este un oras mic, presupun ca e doar cate o biserica din fiecare confesiune.
Ar mai fi si varianta de a afla la Evidenta populatiei. Dar nu iti vor spune nimic inainte de 100 de ani de la deces. Poae doar dupa ce vor cere acceptul... tatei. Si evident, trebuie sa dovedesti cu acte ca esti nepota sa. Nu se dau strainilor astfel de informatii.

| Schek explică (pentru Dragobeta):

Pot dovedi foarte usor legatura cu ea. Voi merge asa cum ai sfatuit, multumesc frumos pentru raspuns