| Eyiys a întrebat:

Deci treaba sta cam asa: tatăl meu este decedat de 5 ani si bunicii mei ( de pe tată) au început "sa împartă averea", si niște terenuri au fost trecute pe numele mătușii mele, sora tatălui meu. Eu pot sa ma duc sa ii cer un teren care in mod normal ii venea mostenire tatălui meu? Si in caz ca nu vrea, dacă îmi angajez un avocat sa se ocupe poate sa facă ceva dacă deja is trecute pe mătușă mea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal tau, daca ar fi trait, ar fi avut drept de mostenire dupa bunicii paterni, dar numai la decesul acestora.
Poti sa te duci si sa-i soliciti bunicului partea care i-ar fi revenit tatalui, in caz de mostenire, dar nu este obligat sa ti-o dea. Roaga-ti bunicul sa-ti de acea parte si poate te asculta, acum depinde si de felul relatiei pe care o ai cu el sau pe care a avut-o tatal tau.