| winter a întrebat:

Cum pot scăpa de stările ciudate pe care le am? Acum câțiva ani eram o persoana ok, eram sociabil, vorbeam cu multe fete cu unele chiar ma întâlneam, aveam mulți prieteni și era totul ok. După un timp au început să apară problemele una după alta, mai exact părinții mei au pierdut casa în care locuiam, ne-am mutat în alt loc în care nu ma pot acomoda, aici ma simt închis în mine, nu am cu cine vorbi, îmi vine sa nu mai vorbesc cu nimeni, ma simt dat peste cap, rupt de toată lumea. Simt ca mi-am pierdut interesul pentru orice, practic fac totul mecanic exact ca o mașină dar cu gândul în 1000 de locuri. De relații cu fete nici nu se pune vorba. Regret ca am ajuns în starea asta, mi-aș dori să devin băiatul care era înainte. De multe ori simt ca ceva nu ma lasa, nu-mi da pace, parcă acel ceva ar fi mereu lângă mine. Am fost la psiholog dar cred ca nu l-am întâlnit eu pe cel mai bun, mi-a zis că sunt ok dar nu prea am înțeles cinestie ce. De multe ori ma întreb dacă o să-mi revin. Oare ce este de făcut ca trecutul nu-l pot aduce în prezent.
PS: locuiesc în locul asta de 3 ani iar cu părinții mei nu prea vorbesc, de multe ori ma trezesc ca sunt singur în casa iar părinții se urăsc unul pe altul.

Răspuns Câştigător
| ladyMillion a răspuns:

Ceea ce traiesti este exact ceea ce lasi tu sa se intample. Ai trecut print-o perioada grea, prin multe schimbari care te-au facut intr-un fel sau altul sa iti pierzi increderea in tine si sa lasi teama ca toate astea vor ramane asa sa te cuprinda. Teama asta e cea care te tine pe loc, cea care te lasa fara speranta, in intuneric. Viata asta este imprevizibila, schimbarile pot aparea oricand si de oriunde, atunci cat te astepti mai putin. Trebuie sa invatam sa ne traim viata trecand peste aceste schimbari, chiar daca ne este greu, suntem oameni, ne putem acomoda cu multe lucruri. Iti va fi mai usor sa treci peste in momentul cand vei accepta schimbarea. Accepta situatia, accepta ce s-a intamplat si ia-o in maini cu cel mai mare optimism. Vei trai inca multe schimbari, ele nu ar trebui sa te sperii ci doar sa reprezinte pentru tine un nou inceput, unul pe care inca nu esti capabil sa il vezi. Mutarea asta nu poate schimba persoana sociabila care esti, ceea ce pretinzi ca erai inainte. Iti vei face la fel de multi prieteni si aici ca si acolo trebuie doar sa iti acorzi tie o sansa. Vorbeste cu ai tai, deschide-te in fata lor pentru ca ei sunt cei mai buni prieteni pe care ii poti avea si nu iti pierde niciodata credinta...Bafta!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda cu mare incredere un sport de echipa, orice sport iti place si te solicita, pana la epuizare fizica, iti creste puterea de adaptare, te readuce la viata, iti creste adrenalina si te faci sa te simti plin de viata!

| ALGator a răspuns:

Din descriere rezultă că ești pus în fața unor probleme care nu depind de tine.
Ți-ai pierdut pofta de viață ceeace după mine e semnul unei ușoare depresii.
Nu spui ce vîrstă ai.
Te-ar ajuta să te muți de exemplu pentru inceperea unei scoli.
Chiar dacă părinții se urăsc tu ai putea fi prieten cu amîndoi.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In fizica cuantica nimic nu ramane la fel si totul se transforma DAR ceea ce e mereu la fel sunt legile si principiile implementate de Dumnezeu in toata materia din univers inclusiv in toate organismele vii. Ca sa iti gasesti echilibrul si linistea este necesar sa identifici aceste legi si principii general valabile si sa te ghidezi dupa ele.