| forgottensoul a întrebat:

Cum pot trece peste o despartire de o persoana toxica? ( fostul meu iubit)
Mentionez ca nu am prieteni cu care sa pot iesi in timpul liber tocmai de aceea m-am impacat cu el de fiecare data, m-am simtit singura.
Va rog, daca aveti sfaturi constructive sa le impartiti cu mine. Fara pareri rautacioase, deja sunt intr-o stare vulnerabila.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| wildthing a răspuns:

Cum iti faci prieteni fara sa para ca le cersesti atentia si compania? Trebuie sa descoperi daca exista ceva la care te pricepi sau iti place foarte mult sa faci si apoi sa cauti sa intri intr-o colectivitate care se ocupa cu acel lucru. De exemplu, daca iti place sa dansezi, du-te si ia cursuri de dans si treptat, iti vei face prieteni/e acolo; daca iti place exercitiul fizic, du-te la sala si treptat iti vei face si acolo prieteni/e; daca iti place teatrul, du-te si fa niste cursuri de actorie, etc; exista o multime de alte activitati care nu-mi vin mie in minte acum si de care te poti apuca. Daca apuci sa intri intr-un colectiv, de acolo lucrurile vor deveni usoare.

| forgottensoul explică (pentru wildthing):

Multumesc mult, voi incerca.

| wildthing a răspuns (pentru forgottensoul):

Nu ai pentru ce, a fost placerea mea.

15 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Trebuie pur si simplu sa conștientizeze că si singura te vei descurca.Incearca sa iti faci prietene, sa socializez, sa mergi la un psiholog, sa muncești ceva si o sa vezi ca nu mai ai nevoie de el.

| RobertMoon a răspuns:

Cel mai bine este sa îi spui cuiva prin ce ai trecut, așa te eliberezi și te va ajuta să treci mai departe. Partea buna este că a fost o relație toxica, deci teoretic e mult mai ușor de trecut peste aceasta relație față de una care sa zicem nu era "toxica", ci una normala. Dacă ai nevoie de advices scrie-mi în privat.

| AliGab a răspuns:

Cand am fost in situatia ta si am realizat, m-am apucat de voluntariat. Are multe parti bune: faci bine si iti faci și prieteni noi

| VelaJohnny a răspuns:

Citeste carti, uita-te la seriale, filme, umple-ti timpul liber. Cauta-ti prieteni, vorba lui Gabriel, lipsa prietenului va lasa un gol care daca nu e umplut, vei tinde sa il umpli mai tarziu, si tot cu fostul. Ingreuneaza-ti situatia de a te impaca cu el, gen rupe legaturile, impune-ti sa nu te mai gandesti la fel. Vorbesc din experienta. Nu e usor, ia timp, dar daca perseverezi nu o sa ii mai simti lipsa.

| CleanHeart a răspuns:

Vezi? Nici macar nu il iubesti fiindca te impaci cu el din cauza singuratatii plus ca un om toxic nici nu merita iubit deci foarte bine, tu trebuie sa inveti sa fii fericita si de una singura, aici e de fapt problema nu ca n.ai prieteni si nu ai cu cine sa iesi si sa socializezi, ne trebuie si asta dar inainte de toate trebuie sa inveti sa te bucuri si de singuratate si sa iti faci viata frumoasa si daca esti singura, daca te pui in ordine cu tine nu o sa te mai grabesti sa faci alegeri proaste mai ales astea ce tin de relatii pentru ca nu o sa vrei sa.ti pui fericirea in oricine, fericirea si pacea vine din interiorul nostru si nu tine de persoane dar persoanele alese bine ne pot infrumuseta viata atata tot.
Deci fata, ramai singura o vreme ca nu mori, eu l.am lasat in urma si n.am patit nimic ba chiar ma simt mai bine singura decat cu cineva nepotrivit si o sa stiu alege pe viitor un baiat bun dar pana la schimbarea asta am fost ca si tine deci poti sa faci si tu la fel, bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dale Carnegie, într-o carte de-a lui, spunea printre altele, ca daca vrei să-ți faci prieteni e de ajuns sa pari interesat de alții, si nu de tine.winking
Vei părea mai cool, =) gen nu o sa pari o plângăcioasa (chiar daca iti place sa fii), încearcă să pari interesata de ceilalți, ca sunt puțini care vor, si sunt dispusi sa te asculte. Pe parcurs îți vei face mulți prieteni si o sa uiți poate sa te mai plângi. Nu o lua ca o răutate, nu asta intenționez să-ți transmit

Ciao

| GabrielGL a răspuns:

Trebuie sa ai cui sa te plangi, o prietenă un doctor altfel te vei intoarce la el mereu...

| forgottensoul explică (pentru GabrielGL):

Asta e problema. nu am prieteni, doar cunostinte. sad

Incerc sa socializez cu alti oameni prin locurile in care ies, dar ei au deja grupurile lor si eu parca nu mai am loc..Ma simt foarte singura. sad

| JulyDreams a răspuns:

Daca te simti singura poti cauta alta persoana ca tine, care se simte singura. Nu te vei mai simti singura si nici persoana cu care vei vorbi nu se va mai simti singura. Deci te ajuti si pe tine si ajuti si pe altul happy
Sau mai bine poti sa incerci sa intelegi de ce te simti singura. Apoi va fi mai usor de suportat. Asa fac eu.

| forgottensoul explică (pentru JulyDreams):

Crede-ma, am cautat, dar nu am gasit.

Multumesc pentru sfat!

| JulyDreams a răspuns (pentru forgottensoul):

Ba da, tocmai ai gasit. Si eu sunt o persoana singura laughing

| CtBogdan a răspuns:

Eu am 20 de ani de singuratate laughing
2 intalniri esuate si nu ma plang
mi-am gasit refugiul in jocuri video happy
iti propun sa iti cauti o activitate placuta in timpul liber prin care sa interactionezi cu oameni.
eu mi-am gasit cel mai bun prieten pe un joc video, de 8 ani tot vorbesc cu el laughing
tu esti fata, ai capacitatea de a te integra intr-un grup mult mai repede decat un baiat.

| forgottensoul explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si pareri!
SUNTETI OAMENI MINUNATI.