| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti cunoaste oameni noi daca nu mai ai niciun prieten si esti single?

Sunt mai timida de fel, dar nu cred ca nu am depus eforturi destule in relatiile cu ceilalti, mai degraba ma trezesc mereu in aceeasi situatie: fac eforturi pentru persoane care nu depun efort pentru mine si nu par asa interesate de mine. Sau mi s-a mai intamplat ca persoanele care le credeam apropiate sa ma tradeze... Am inceput sa imi pierd speranta ca o sa gasesc persoane care sa ma accepte asa cum sunt.

6 răspunsuri:
| JenniferJannet a răspuns:

Zici ca mi am citit trecutul laughing). Da, e greu l data ce observi ca tu faci efortul mai mare intr o prietenie/relatie. Si eu mi am pierdut multi prieteni si sincer schimbarea "mediului" m.a ajutat. Eram foaaarte timida dar cumva ma imprieteneam cu persoane din alte clase etc. Ce m.a ajutat super mult pe mine a fost voluntariatul. M a ajutat si in liceu dar am cunoscut si super multi oameni. Poate te poti baga intr o organizatie. Daca nu, nu te ingrijora. Totul o sa vina la timpul potrivit

| Evolution a răspuns:

Problema asta este tipica in ziua de azi. Nu o sa pice cineva din cer si o sa fie prietena / prietenul perfect pentru tine. Continua sa cunosti oameni de la munca / facultate / liceu si oriunde te duci iti faci diferite relatii. E normal sa treci prin tot felul de oameni (unii cu caractere nasoale, altele false si etc.) pana sa ajungi la un om ok.
Nimeni nu are ce sa iti faca. Invata sa te descurci si singura, cauta-ti diferite activitati de facut, incearca un sport, iesi la plimbare, invata pentru liceu / facultate etc... Uita-te la documentare sau la diferiti oameni de succes.
Daca ai timp sa te plangi, inseamna ca ai timp si sa faci ceva constructiv.
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Iesind afara din casa si intrand in vorba cu cei intalniti pe strada, in magazine, la cofetarii, la sala de gym sau la cinema, la alimentara si chiar la librarie.

| alina2k18 a răspuns:

Aplicatii de dating - tinder, meetme, okcupid, sentimentewinking
La scoala, la munca, la sala de sport, pe stradawinking

| Doja a răspuns:

Ca femeie trebuie sa ai grija de tine, sa fii curata, eleganta, feminina... dar sa nu fii mimoza.

Trebuie sa intelegi ca barbatii vor femei deosebite, dar sa te duci tu sa faci miscari f agresive te catalogheaza drept femeie usoara sau disperata. Stiu ca nu-ti convine, dar daca un barbat te vede ca faci primul pas o sa presupuna ca o sa faci si cu altul. iar el va ramane cu buza umflata.

Fii subtila cand vrei sa atragi pe cineva, dar nu prea subtila pentru ca noi suntem autisti.

| B3HappyN0Worry a răspuns:

Buna. Si eu am avut exact aceeasi problema. Sa stii ca a fi timida nu e deloc un defect. Doar uita-te la toti din jurul tau, analizeaza lumea si observa cati tupeisti si "smecheri" exista, dar fii atenta si la cum au ajuns, la ce fac. Iti spun eu ca majoritatea au ajuns rau: drogati, fumatori, betivi. Eu vad a fi timid ca pe un avantaj, mai ales in societatea in care traim acum. Adica serios, fiind timida sunt sigura ca n-o sa ajungi sa intri in anturaje care te strica, sau sa mergi prin cluburi sa te imbeti, sa faci nu stiu ce si apoi sa fii vazuta curva, si asta doar pentru ca nu te simti bine in preajma unora ca ei, nu te asemeni lor. Eu te-as sfatui sa astepti, si inevitabil vei da si peste persoana care te va place si accepta exact pentru ceea ce esti. Sa nu faci greseala sa te schimbi, cui ii place, bine, cui nu, poate sa plece, corect? happy Prin tradari si suferinte probabil vei mai trece, viata nu e atat de usoara dar trebuie sa fi mereu puternica si pregatita de esec. Sa nu ai incredere in oricine si sa nu spui oricui problemele si secretele tale, pentru ca apoi le poate folosi impotriva ta. Sa sti ca intr-o relatie de orice fel (iubire, prietenie) trebuie sa vina eforturi egale din ambele parti, dar daca asta nu se intampla nu merita sa te mai stresezi. Ai grija de tine si nu uita, sa nu te schimbi pentru nimeni!