| BabyGirl17 a întrebat:

Buna TPU! Am mare nevoie de ajutor. Sunt o persoana foarte, foarte timida. Stiu ca mai sunt persoane timide, dar eu sunt exagerat de timida. Nu pot comunica, nici fata-n fata, nici prin mesaje. Am ratat atetea chestii din cauza timiditatii si inca vad ca pierd si nu reusesc sa fac nimic. Stau doar in camera mea nu comunic cu nimeni si plang in fiecare zi ca am o viata atat de plictisitoare, la scoala nu merg, mi-e rusine de colegii mei ca sunt atat de timida. Am 2 luni de cand nu am mai fost la scoala. Mama nu ma intelege, ma jigneste in fiecare zi si asta ma afecteaza mai tare. Nu am nici un prieten, nu pot sa imi fac prieteni. Am incercat sa cunosc persoane noi dar nu reusesc sa comunic cu ele. Am avut o singura persoana in viata mea in care avea incredere maxima, dar m-a dezamagit. Relatii am avut dar nu au durat mult. Am avut zile cand ieseam non-stop pe afara cu multe fete/baietii mai mari, dar am zis ca nu e de mine, mi-a fost rusine de ce o sa zica cand o sa ma vada din nou, se uitau ciudat la mine cand ma vedeau cat de timida sunt. Nu ma pot accepta asa. Nu cred ca va imaginati cat de naspa e sa stai zile intregi in casa fara nimeni cu care sa comunic, pierzand timpul aiurea. O sa ma trezesc pe la 60 de ani tot in casa, o sa imi para rau ca am pierdut cei mai frumosi ani. Atunci cand comunic parca se pune ceva fierbinte pe mine si ma opresc brusc din a vorbi. Aici am putut scrie romanul asta pentru ca nimeni nu ma cunoaste. (Imi pare rau pentru tot romanul asta, n-am stiut cum sa explic mai putin laughing)) )

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt o persoana foarte, foarte timida. Cum știi asta? Ce vrei să spui cu asta?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Păi, mintea îți merge.
Timiditatea se tratează cu socializare, cu experiențe.
Ai nevoie de persoane cu care să te simți ok, care să te învețe lucruri fără să îți stârnească rușinea.
Persoanele inteligente nu se vor mira de timiditatea ta niciodată, se vor comporta normal și îți vor fi exemple. Proștii te vor arăta cu degetul.

| Mosotti a răspuns:

Nu e problema ca ai scris mai mult, ca altii citesc romane de mii de pagini, deci e okey.
Si de ce nu te duci la un psiholog sau un medic sa spui astea, ca aici degeaba spui ca nu te poate ajuta nimeni, in schimb un medic sau un psiholog te poate ajuta.

| BabyGirl17 explică (pentru Mosotti):

Am fost la phiholog, unii imi ziceau ca sunt nebuna pentru ca am mers la psiholog, nu mai vreau sa merg.

| Mosotti a răspuns (pentru BabyGirl17):

De ce nu mai vrei sa mergi? Prostii aia care au zis ca esti nebuna sunt niste idioti, un om nu e nebun daca merge la psiholog, vrei sa ai viata care o ai? Problemele nu se rezolva in scurt timp acolo, trebuie mai multe sedinte.
De aia nu te duci? Ca au zis aia ce au zis? Ca sa nu mai zic ca de unde stiau ei ca te duci.

| Dismally a răspuns:

Bun, nu poti vorbi fata in fata inteleg, dar prin mesaje nu ar trebui sa fie o problema. Cum ai putut vorbi aici cu persoane care nu te cunosc, poti vorbi si cu alte persoane, tot la fel la inceput persoane care nu te cunosc, pana vei depasi putin timiditatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai anxietate. De unde ești?

| Anonim67377882 a răspuns:

Altele la varsta ta si-o ard cu tot judetul si tie iti este rusine de tine? Nu ai de ce. De fapt chiar ar trebui sa fi mandra de tine.

| TudorDD a răspuns:

Măi, fată! Timiditatea ta are motivele ei! Ascult-o! Ce-ți zice? Sunt urâtă? Sunt proastă? N-am bani? Sunt depresivă? După ce determini problema, cauți soluția! Nimic mai simplu! Și acceptă-te așa cum ești, la naiba! Nu mai te face D-zeu din nou! Ești amuzantă și inteligentă pare-se după cum scrii. N-ai prieteni? Add me, nici eu n-am prea mulți prieteni, sunt nou în cartier, nu prea am timp și cu cine să ies, nu obișnuiesc să bag lumea în seamă soo. Na. Aia e. Insta? Fb? Dacă vrei un prieten cu care sa mai comunici, scrie-mi pe privat, domnișoară! Și ăăh, am 20 de ani, nu sunt vreun boșorog sau puști xd

| CP16 a răspuns:

Fa-o mai interesanta daca zici ca-i plictisitoare, cauta ceva sa iti placa.
scoala da-o dracu ca se poate si fara big grin