| Adelinaaa07 a întrebat:

Cum poți recâștigă încrederea cuiva?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu prea poti, pentru ca increderea odata pierduta nu mai ai cum sa convingi omul ca s-a inselat, sau sa-ti dea o a doua sansa, fiindca intotdeauna se va indoii de tine.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Normal ca se va indoi mereu, pentru ca asa cum a facut-o odata nasol, asa o poate face oricand.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Increderea e un bonus, nu un drept.
Poate un naiv iti va da bonusuri nemeritate, dar in rest, pe unde alegi sa inseli increderea cuiva, trebuie sa te obisnuiesti sa nu mai calci a doua oara.

| Mosotti a răspuns:

Nu se mai castiga, daca odata ai facut ce nu trebuie, celalalt stie ca vei putea repeta oricand faza.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pai, prin fapte, vorbe, interes si respect. Cam asa altfel nu ai cum.
Acum depinde si de persoana respectiva.

| Kiran a răspuns:

Depinde ce fel de incredere ti-a fost acordata, gen daca petreceati mult timp, s-a acomodat cu tine, o sa te mai urmareasca putin online sau real daca e vorba de relatie sau o prietenie (bff), daca a tinut la tine o sa te caute peste cateva zile - maxim 1 luna
Dar mai e si varianta in care nu ii pasa de tine nu te va cauta si nu are rost sa te complici cautandu-l daca nu iti ofera motivele sa o faci, o sa spuna ca il/o stresezi si yaics happy

| piggybank a răspuns:

Salut!

Ce ai facut de ai pierdut increderea persoanei? Care e relatia dintre tine si ea sau care era de fapt relatia?
Eu increderea o vad ca pe un obiect fragil, insa aici depinde si de fiecare persoana in parte. Nu exageram cu nimic, insa daca increderea e pierduta, foarte greu o mai recastigi. Valorile morale ale oamenilor sunt diferite si de aceea pentru incredere va trebui sa depui mai mult efort pentru a o redobandi.
Conteaza si relatia dintre voi: suntem in familie, sunteti prieteni, iubiti, conteaza si varsta.
Ce poti face este sa lasi omului putin spatiu, dar sa il asiguri ca esti acolo, chiar daca poate pentru un timp nu va mai apela la tine. Fii deschis, fii putin vulnerabil, nu sufoca persoana in cauza, tine-te de cuvant, tine-ti promisiunile. Faci acelasi lucru ca atunci cand vrei sa ii castigi increderea, doar ca va trebui mai mult efort si poate va dura mai mult. Daca crezi ca merita, atunci stii ce ai de facut.

Succes!