| Adelinaaa07 a întrebat:

Cum poți recâștiga încrederea unei persoane?(e verișoara mea)

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Increderea pierduta este foarte greu de recastigat.
Primul pas este sa-ti recunosti vinovatia si sa ceri iertare.

| Adelinaaa07 explică (pentru Bula):

Dacă îmi cer ce o sa pot schimba?

| Bula a răspuns (pentru Adelinaaa07):

Vei incepe sa schimbi punctul ei de vedere despre tine.
Va afla ca ti-ai observat si ti-ai recunoscut vina.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai poti!
Odata ce ai facut o boacana si persoana respectiva si-a pierdut increderea in tine, toata viata iti va pune la indoiala ceea ce spui sau faci, fiindca increderea a fost deja zdruncinata pe veci.

| Mosotti a răspuns:

Daca ai pierdut increderea cam greu sau deloc nu o recastigi, pentru ca verisoara stie ca oricand poti repeta ce ai facut, daca ai facut-o odata, de ce n-ai face-o iar? Ca e in felul tau de a fi care nu se schimba, altfel nu faceai asta nici prima data.

Nu e ca si cum dai cu bicla peste cineva, aia e greseala, poti sa nu o repeti, dar asta cu increderea tine de caracter si fel de a fi, care ala ramane la fel mereu.

| SilentRain a răspuns:

Depinde de ea ce fel de persona este, s-ar putea sa aibă încredere în tine dar asta va fi o luptă grea sau nu o sa mai aibă niciodată încredere în tine

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Din păcate daca o persoana își pierde încrederea în tine e foarte greu sa mai creadă în tine.
Și chiar daca te accepta înapoi nu va mai fi la fel că înainte.
Daca i-ai făcut ceva rău verișoarei tale eu zic sa nu iei legătura cu ea in următoarea perioadă.Sa mai lași lucrurile sa mai liniștească de la sine.Fiindca e verișoară ta s-ar putea sa te ierte având in vedere că sunteți verișoare și dacă ați copilărit împreună s-ar putea sa îi treacă supărarea pe tine.
Dar pentru moment nu insista foarte tare, sun-o când e ziua ei și apoi mai sun-o o data la doua săptămâni.
Daca ai greșit foarte tare fata de ea să îți ceri scuze, s-ar putea sa conteze foarte mult asta in ochii ei.Si de asemenea trebuie sa faci ceva foarte special pentru ea că sa te primească înapoi în sufletul ei.Adica să o ajuți când are cea mai mare nevoie.

| Adelinaaa07 explică (pentru LordCristobal):

Din păcate nu am copilărit cu ea pentru ca părinți noștri nu s au vorbit dar eu am început de câteva luni sa vorbesc cu ea și mereu ii dau mesaj și o întreb cf

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Dar cum ai pierdut-o? ce s-a intamplat?

| SelenaTpu a răspuns:

In a nu mai face lucurile din care si-a pierdut increderea in primul rand.
Dar cred ca cel mai bine o intrebi pe ea decat pe noi

| BullseyeShot a răspuns:

În primul rând, încrederea se recâştigă foarte greu şi de aceea trebuie să ai o grijă mai mare în viitor la acțiunile pe care le întreprinzi, întrucât acestea pot avea consecințe pentru o perioadă lungă de timp.
În al doilea rând, contează şi de câte ori a mai pierdut încrederea în tine în trecut şi voi da şi un exemplu. Într-un sat de munte, trăia un om care începuse să strige în fiecare noapte "Mă atacă lupii! Săriți!", iar ceilalți săteni săreau să îl ajute, dar nu vedeau niciun lup. În acest timp acel om se prăpădea de râs. A făcut acelaşi lucru şi în următoarele nopți şi oamenii au continuat să îi sară în ajutor deşi nu era niciun lup. Iată că într-o noapte, acel om chiar a fost atacat de lupi, dar niciun sătean nu a venit să îl mai ajute (pentru că toți ştiau că strigă degeaba şi ştiau că de fapt nu e niciun lup acolo). Omul a fost ucis de lupi şi nimeni nu l-a ajutat atunci când chiar avea nevoie, pentru că făcuse "mişto" până atunci de ceilalți săteni.
Concluzia: - poate că vei reuşi să îi recâştigi încrederea dacă spui că îți pare rău şi că nu se va mai întâmpla, dar data viitoare e posibil să nu dorească să se mai împace cu tine.
Cuiele bătute şi scoase dintr-o uşă tot lasă urme.