| Ionut1983 a întrebat:

Cum poti sa iti dai seama cand o fata minte? happy

Răspuns Câştigător
| deeuh a răspuns:

Se inroseste, se balbaie, se uita in sus si-n jos... sta cu o frica. cam asta ar fi.

fundita?

8 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Depinde cât de versată e. Dacă nu ştie să mintă se va înroşi, se va bâlbâi, nu se va uita în ochii tăi când răspunde sau chiar va izbucni în râs.
Dacă este mai obişnuită să mintă atunci când ai dubii la un răspuns de-al ei întreab-o cât mai multe detalii legate de acel aspect şi reţinele. După ce trece un timp oarecare, fără să revii asupra subiectului, redeschide ca din întâmplare discuţia şi verifică dacă îţi dă aceleaşi detalii. S-ar putea să ai mari surprize.
Mult succes şi sper ca acea fată să nu citească ce am scris!

| Psihiatra a răspuns:

Depinde de fata...La mine se da seama dupa ochi, spre exemplu.Colegii au observat ca parca imi tremuratongue La unele fete li se inrosheshte fata, la altele le tremura mana, etc.Sunt multe manifestari.Trebuie s`o analizezi pe fata respectiva cu atentzie cand observi ca minciuna e gogonata si`i descoperi punctul sensibil happy Mult noroc happy

| Meryem027 a răspuns:

Simplu. Te uiti in ochii ei si iti dai seama. happy Oricat ar fi de prefacuta, daca te uiti atent la gesturi, privire si asa mai departe, iti dai seama! O simti, efectiv.

Numai bine!

| nicusor19 a răspuns:

Cand cauta sa schimbe subiectul, cand evita raspunsurile directe si in general orice persoana care minte nu te priveste in ochihappy

| moriordie a răspuns:

Daca vrei sa aflii daca cineva minte sau nu, tot ce trebuie sa faci este sa folosesti un politist care face interogatoriul suspectilor, el e cel mai capabil de asta. Mai simplu, faci tu academia de politie ca sa stii cum face el sau mai simplu, citesti ce scrie mai departe. Tehnica pe care o folosesc politistii si nu numai, este destul de simpla, usor de invatat si extrem de inteligenta. Trebuie doar sa inveti sa interpretezi micile semnale pe care le face omul. Expresia "i-ai citit in ochi" acum are sens. Eu fac asta tot timpul.

De obicei, cand o persoana minte, fata si ochii lui dau de gol minciuna. Daca tot ce auzi/vezi e minciuna, e mai greu, dar cand minciuna face parte dintr-o serie de adevaruri o vei vedea diferita de ele. Drept urmare, tot ce trebuie sa faci este sa ceri minciuna impreuna cu niste adevaruri si sa observi daca exista diferente sau nu.

Mai concret, iei suspectul la intrebari la care stii ca spune adevarul, observi cum reactioneaza(micile miscari ale fetei si a ochilor) si apoi pui intrebarea la care vrei sa stii daca minte sau nu si observi daca reactile sunt diferite. Unii zic ca atunci cand cineva minte, nu se poate uita in ochii tai. Poate sa fie adevarat, poate sa nu fie. Poate sa fie exact pe dos. Conteaza cum reactioneaza in raport cu raspunsurile adevarate. Daca atunci cand spune adevarul nu se uita in ochii tai si cand minte se uita, inseamna ca atunci cand se uita incearca sa fie convingator. Deasemeana, este posibil sa se uite mereu in ochii tai sau mereu in alta parte si in acest caz, sunt alte detalii dupa care trebuie sa te uiti. Pozitia corpului, miscarile fetei, tonul vocii, atitudinea, etc. Trebuie sa te uiti dupa diferente.

In principal, aceasta este tehnica, explicata la minim. Mai este un mic truc usor de invatat prin care iti poti da seama la ce anume se gandeste cineva. Senzatile oamenilor pot fi de trei feluri: auditive, vizuale sau chinestezice. Oamenii, cand se gandesc puternic la ceva, tind sa isi miste ochii intr-un anume fel, lucru care a fost studiat si concluzile sunt urmatoarele:
Cand cineva inventeaza in minte ceva auditiv(un refren, o fraza, un sunet), tinde sa isi duca ochii in dreapta.
Cand cineva reconstruieste in minte ceva auditiv(un refren, o fraza, un sunet), tinde sa isi duca ochii in stanga.
Cand cineva inventeaza in minte ceva vizual(o fotografie, o fata, un peisaj, o imagine), tinde sa isi duca ochii in dreapta sus.
Cand cineva reconstruieste in minte ceva vizual(o fotografie, o fata, un peisaj, o imagine), tinde sa isi duca ochii in stanga sus.
Cand cineva inventeaza in minte ceva chinestezic(un sentiment, o senzatie fizica), tinde sa isi duca ochii in dreapta jos.
Cand cineva reconstruieste in minte ceva chinestezic(un sentiment, o senzatie fizica), tinde sa isi duca ochii in stanga jos.
In principal trebuie sa tii minte ca partea dreapta e partea cu minciuna dar nu e absolut adevarat. Nu uita, trebuie facut totul in raport cu alte raspunsuri.
Succes!

| alexlee a răspuns:

Nici nu trebuie sa te intereseze. treaba ta e sa fii cu cinstit cum esti. happy

| Dana_9297 a răspuns:

Cand se uita in alta parte si clipeste des.