| topciangabrielaemilia a întrebat:

Cum poti si unde te adresezi pentru a schimba numele de familie al unui copil de 14 ani, pe numele mamei care-l are incredintat spre crestere si educare de stat, fara acordul tatalui al carui nume il poarta?

8 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru aceasta trebuie sa te adresezi Serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor (aflat in subordinea primariei). Poti solicita schimbarea numelui copilului minor, fara acordul tatalui, numai daca hotararea prin care ti-a fost incredintat copilul este definitiva si irevocabila. Este considerata justificata cererea de schimbare a numelui, conform art. 3 lit. f) din Ordonanta nr. 41/2003 "când părinţii au divorţat, iar copiii încredinţaţi spre creştere şi educare unuia dintre părinţi, care a revenit la numele de familie avut anterior căsătoriei, solicită să poarte numele de familie al acestuia".
Cererea este tipizata si o vei completa in fata ofiterului de stare civila. Cererea va fi insotita de hotararea de divort, certificatul de nastere al copilului si al tau (copie legalizata+original).

| Shanti_Maha_1973 a răspuns (pentru miruna-apostol):

Multumesc de acest raspuns...si eu eram interesata de aceasta problema, si acum am primit raspunsul. Cred ca Dumnezeu te ajuyta atunci cand ai nevoie, ai apoi sa ii dau un raspuns tipei care a spus de bastard. oare crede ea ca e mai bine ca copilul sa poarte numele unui om pentru care atat mama cat si copii au suferit enorm? sau prejudecatile fara valoare ca ar fi bastard e o jignire, chiar nu conteaza ce spune lumea, atata timp cat nu mi-a crescut ea copii, deci sorry, daca copilul vrea pe numele mamei foarte bine. la mine de ex el a avut un nume incalcit rau, si numai probleme peste tot, in catalog, in carnetul de note, in legitimatia de transport si peste tot numai gresit e trecut numele cu toate ca le silabisesc numele, deci de ce sa mai avem probleme, vor veni momente in viata ei cand va fi trecuta pe acte importante, si nu vreau sa am bataie de cap cu asta. oricum fetele schimba numele la casatorie, sau nu...

| Simona8807 a răspuns (pentru Shanti_Maha_1973):

Eu nu am fost casatorita dar copilul meu de 6 ani poarta numele tatalui sau. L-a recunoscut iar dupa doi ani de la nasterea baiatului,ne-a lasat! Si de atunci nu mai vrea sa stie nimic de noi, acum nici eu nu mai vreau sa stiu nimic. Am obtinut custodia irevocabila si definitiva si acum as vrea sa ii schimb numele de familie, nu vreau sa ii mai poarte numele bastardului aluia si nu ma intereseaza ce zice lumea! Vreau sa am toate drepturile asupra copilului meu, e dreptul meu! Deci cine ma poate ajuta, va rog sa imi ziceti daca se poate! Mersi mult!

| Shanti_Maha_1973 a răspuns (pentru Simona8807):

Draga mea, din pacate am inteles ca se poate doar cu acordul "bastardului care te a parasit" asta e legea in tara asta, si nici eu nu am reusit atunci, stii ce astia cred ca sunt samanta diavolului care si bat joc de femei, si apoi toata viata nu te lasa in pace nici prin copii nici personal, Domnul sa ti ajute sa scapi de el definitiv dar va veni sa si ceara dreptul la samanta lui pentru ca asa fac ei, mereu.

| DiMoDi a răspuns:

NU poti! Dacă copilul la 18 ani va dori, poate face această opţiune. Dar de ce vrei să-ţi laşi copilul fără numele tatălui?!?! sad Ţi se pare că "dă" mai bine să apară ca şi bastard?sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate DiModi, nu se poate decit daca este de acord tatal. E singura alternativa pina implineste copilul 18 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai patru luni si doua saptamini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebiu sa citesti mai bine ce ti-a spus miruna se poate si eu am reusit asta fara acordul tatalui! Daca vrei. poti!
succes!