| DiamondEyes a întrebat:

Cum poti trece peste moartea cuiva drag? Mi-am dat seama ca singura persoana care m-a iubit vreodata a fost bunica care a murit cand eu aveam 8 ani. A avut o viata ingrozitoare si cu toate astea mi-a oferit iubirea pe care nu am gasit-o la parintii mei oricat am incercat sa-i fac mandri.

Răspuns Câştigător
| Design2021 a răspuns:

Sa nu te izolezi, incearca sa-ti petreci timpul facand ceea ce iti face tie bine,. ex: petreci timpul cu prietenii, la cinema, plimbari, doar la povesti, faci un sport etc.

Si renunta la a face pe cineva mandru, nu te ajuta la nimic, investeste timp de calitate in tine, asta te va ajuta mult in viata.

Faptul ca tu incerci din rasputeri sa ii faci mandrii pe parintii tai si ei nu sunt multumiti de tine niciodata, sau sunt indiferenti, asta doar iti face rau, pentru ca tu la randul tau ai niste asteptari din partea lor si la final ramai dezamagit.

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai bunica ta a murit cand aveai 8 ani, intuind ca acum ai mai mult de 8 ani, atunci suferi de o problema de natura afectiva si o tulburare psihica ce necesita interventie medicala de specailitate.
Toate persoanele care nu sunt psihopati si sociopati sufera o buna perioada dupa moartea cuiva drag, insa daca dupa 1 luna, 2 luni 1 an etc acea durere ramane prezenta si se manifesta ca la inceput, atunci este clar o problema depresiva in primul rand!
Cu alte cuvinte fiecare trece mai usor sau mai greu peste moartea cuiva la care tine, daca aceasta durere tine foarte mult si nu este vindecata odata cu trecerea timpului, atunci este o problema medicala.

| DiamondEyes explică (pentru Simpatic):

Recent am avut realizarea asta. Nici nu am inteles moartea ei la 8 ani. Recent am avut o surpriza sa aflu ca un unchi in care aveam incredere totala si credeam ca e familia mea, ma uraste. A fost un soc si m-a facut sa-mi dau seama ca in tot timpul asta am cautat-o pe ea in toti adultii.

| Simpatic a răspuns (pentru DiamondEyes):

Atunci inteleg problema ta este de natura depresiva si acest lucru te face sa fii mereu melancolic si sa te gandesti cumva la trecut sau in orice caz la acele momente care erau bune/placute.
Este clar semnul depresiei
Din pacate nu prea ai ce sa faci decat sa te tratezi medicamentos, sunt foarte putine persoane care s-au vindecat ele insasi prin puterea lor psihica.
Depresia este ca si raceala, daca nu este tratata la timp se agraveaza, multi fac greseala si merg prin psihologi apoi cred ca o sa isi revina de la sine odata cu trecerea timpului, ei bine nu este asa.
Exista studii, daca nu trateazi depresia la timp exista mari sanse ca aceasta chiar si dupa un tratament adecvat sa reapara, este ceea ce se numeste in literatura de specialitate depresie recurenta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DiamondEyes):

@ DiamondEyes

Ti-am spus cu totii ca inventezi o ura ireala din partea unchiului, singurul om care te-a iubit, dupa bunica ta si care si-a dedicat viata si banii sa te creasca si sa te educe.

Esti total nerecunsocator sa te comporti asa cum un om care nu merita decat respect si dragoste din partea ta.

Urat, extrem de urat din partea ta, sa spui lucruri atat de urate, cand el s-a comporat expemplar, mai ceva decat parintii tai naturali, sacrificandu-se pe el, pentru tine.
Mai bine crestea un caine, ca-i era mult mai loial, recunoscator si iubitor, decat tine.

Uite aici topicul tau, chiar daca ti l-ai trecut sub anonim:
https://www.tpu.ro/......-inca-din/

| DiamondEyes explică (pentru Violleta2022):

Nu te mai baga dumitale unde nu ai habar, nu intelegi si nu empatizezi

| KovacsB a răspuns (pentru Violleta2022):

Violetta du-te si te ca-ca

| Violleta2022 a răspuns (pentru DiamondEyes):

Ia de aici, sa-ti reimprospatez memoria, tot intrebarea ta este, chiar daca ti s-a facut rusine si ai trecut-o sub "anonim":

https://www.tpu.ro/......-inca-din/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cauți o preocupare.

| dullcat a răspuns:

De acord cu Furnicuta000.Tot trecerea timpului vindeca astfel de rani cauzate de moartea cuiva drag. Apoi, eu sunt sigura ca inca mai exista putina speranta daca intr-adevar doresti sa iti repari relatia cu parintii.

| Furnicuta000 a răspuns:

Exista un singur raspuns general valabil: timpul le rezolva pe toate

| KovacsB a răspuns:

Moartea este ceva natural, toti murim mai devreme sau mai tarziu.
Drag nedrag se duce, trebuie sa te obisnuiesti cu ideea.
Problema este cand moare cineva in floarea varstei nu cand ti-a trait traiul si-a mancat malaiul si se chinuie cu tot felul de boli si dureri.