| anonim_4396 a întrebat:

Cum să îi dezvăț pe copiii verișoarei mele din a-mi spune "mătușă"?
Mă fac să mă simt învârstă. happy E ciudat... Aș vrea să îmi spună pe nume, fără alte apelative.

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dar daca iți zice doamna nu tiar plăcea?

| Adry05 a răspuns:

Le zici de mai mute ori să-ți zică pe nume și gata

| kaTTsu a răspuns:

Pentru ca esti in varsta! Ce e rau in asta? E fain. Adu-ti aminte cand erai mica, iti doreai sa te faci mare, acum e reversul medaliei.

| anonim_4396 explică (pentru kaTTsu):

Când eram mică nu îmi doream să fiu mare.winking

| kaTTsu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai inseamna ca esti singura care nu-si dorea asta si atunci chiar ai avut o copilarie frumoasa happy.

Si eu am avut o copilarie draguta, dar stiu ca erau momente cand imi doream sa ma fac mare, sa fiu avocat, sa fac nu stiu ce, sa am banii mei... laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Singura varianta rezonabila ar fi... sa le zici si sa le tot zici sa iti spuna pe nume, pana cand o sa iti zica asa.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu îți amintești dialogul între Jane și Tarzan?
Poți începe prima lectie, așa, după modelul lor, dacă vrei să le explici nepoților!winking

Jane: I’m Jane Parker. Understand? Jane. Jane!"
Tarzan: (Pointing at her.) "Jane. Jane. Jane."
Jane: "Yes, Jane! (She points at him.) And, you? (She points at herself again.) Jane."
Tarzan: (Pointing at her) "Jane."
Jane: "And you? (Pointing at him.) You?"
Tarzan: (Jabbing himself in the chest.) "Tarzan! Tarzan!"
Jane "Tarzan!"

https://imgur.com/a/t9Ifsq5

| Mosotti a răspuns:

Pai matusa esti, ei zic f bine. Te simti asa cum esti dupa varsta reala, nu conteaza cum iti spune.
Nu poti sa zici sa nu mai zica matusa ca suna ca ii respingi! Nu merge.
Adica cum, nu vrei sa fi matusa mea?! Cam asa suna in mintea lor.
Daca erau mai mari sa inteleaga, era altceva, altfel ei nu vad motiv pentru care sa nu zica matusa.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns:

Sunt un om cerebral si am considerat intotdeauna ca in privinta educarii copiiilor bataia este solutia. Desigur, ai putea ca atunci cand iti spun matusa sa te cobori pana la ei, adica sa stai pe vine, sa ii privesti in ochi si sa le spui pe un ton deloc autoritar, prietenos, jovial: "Heey... va dau voie de aici incolo sa-mi spune-ti -Andreea- (sau orice nume ai avea in viata reala). Ce ziceti de asta?". Doar bate un apropo, nu le ordona sa o faca. Desi... mai usor ar fi cu bataia, dar faci cum crezi.

| StrongHeart a răspuns:

Sunt copii, nu mai pune la suflet.Ei nu stiu lucrurile astea, te vad ca pe o protectoare.Nu mai stii cum era sa fii copil? Nu o fac cu rautate.

| DarthNiger a răspuns:

Poate daca iti spuneau ''bunica'' atunci era o problema, dar ''matusa'' nu mi se pare nimic ciudat si nu inteleg de ce te-ai simti batrana cand iti spun asa :-s

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mare scofala, eu de exemplu am nepoți mai mari ca mine cu 2 ani, le sunt unchi. spune le sa îți spună Bunny

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie când îmi zice cineva domn îmi luminează toată ziua, și sunt mai tânăr decât tine! Gândește-te că e o formă de respect. Când o să ai 50 de ani o să vrei să îi dezveți din a îți spune pe nume, deoarece iar va fi ciudat happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Înțeleg, domnule. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poartă o discuție deschisă cu mama când sunt copiii de față și îi zici ce vrei. Așa probabil copiii o să înțeleagă că tu vrei să-ți zică după nume și că mama lor e de acord, pentru că sigur ea sau și tatăl i-au învățat să-ți zică mătușă.

| Jus7t a răspuns:

Îi înveți să îți zică "fă", o să li se pară amuzant și o să fie ușor.
Sau dacă vrei tu neapărat să îți spună pe nume îi ademenești cu dulciuri, le zici că le dai ceva bun dacă îți spun numele.
Poți să suferi pe melodia asta dacă nu îți iese.
https://m.youtube.com/watch?v=M4ZoCHID9GI

| Mopmop a răspuns:

Folosesti la randul tau apelative gen "bebelus" "kinder" sau "pitic". Gasesti tu ceva care vezi ca ii enerveaza. Apoi le explici ca asta simti si tu cand iti zic ei matusa... Oare daca iesim la o cafea si ne intalnim cu ei imi vor spune "unchi? (intrebare retorica)

| Anuket a răspuns:

Dacă sunt micuți, poți include numele tău mai mereu, cum ai vorbi de tine la persoana a III-a. Dacă părinții lor nu-ți zic ție pe nume în discuțiile cu cei mici, e cam greu.
Dacă ei te plac poate ai o șansă...

| anonim_4396 explică (pentru Anuket):

Nu sunt micuți... Cea mică are cred că are 6-7, iar cel mare 11...doar că s-au întors recent în țară cu părinții. Și le-am tot zis să nu îmi mai zică mătușă, dar fac parcă pe dos. laughing

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai ai cum. Ai șanse să îi convingi să zică măr la cană, dar la persoane vor zice așa cum vor simți, nu că ar vrea neapărat să facă contra, dacă nu vine natural, n-ai ce-i face.

| badpanda a răspuns:

Sa-ti dai jos baticul cand te intalnesti cu ei.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Nu le răspunzi când te striga mătușa. Te uiți la ei dar nu răspunzi. Când îți spun pe nume, le răspunzi. Asa se învață (dacă ai încercat sa le spui ca nu îți dorești să îți spună asa, în felul acesta ii faci sa înțeleagă).