| AissataElena a întrebat:

Cum sa imi conving parintii sa imi ia un telefon la abonament? Mama vrea, a spus sa-l intreb pe tata, iar el nu vreaa!
Ce pot face?! Fara raspunsuri stupide!
Funda cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| RebecCa11 a răspuns:

Pai incerci sa vorbesti cu el, ii spui ca esti cuminte si iti doresti foarte mult acest telefon. Il intrebi cu o fata de nevinovata ca ce il costa atat de mult sa iti faca pe plac. Incerci sa ii explici ca daca esti pe abonament nu o sa faci cost suplimentar, si ai mai multe beneficii. Depinde de cat este abonamentul ii spui ca este la acelasi pret ca la o cartela reincarcabila sau foarte putin mai scump. Ii spui ca a venit vara si acel telefon este la o oferta mai buna la acel abonament. Bafta big grin

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Trebuie sa ii explici motivul pentru care il vrei si sa ii spui ca vei fi responsabilla si nu vei face cost suplimentar.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole despre cum sa te intelegi cu parintii.

| Alfred0703 a răspuns:

Pune pistolul la cap si convingel asa.

| BlackNinja a răspuns:

Spune-i tatalui tau ca vei fi cuminte. Spune-i ca ai invatat mult si meriti o recompensa. Daca vrea, dai lui cartela pe care este abonamentul si pastreaza tu telefonul(eu asa am facut de fiecare data). Promite-i ca vei fi cuminte si ca o sa il ajuti la treaba.

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Dar de ce nu vrea? Poarta-te frumos si ajuta-i pe parintii tai. Vorbeste tu cu tatal tau si spune-i cat de mult iti doresti telefonul ala. S-ar simti bine sa te faca fericita. happy

| AissataElena explică (pentru MaNuela_RoMina_1999):

Nu vrea pentru ca spune ca plateste prea mult lunar! sad

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns (pentru AissataElena):

Oh telefoanele astea sad Ca nu mai putem fara ele