| AneMarie94 a întrebat:

Cum sa imi fac prieteni? Nu am deoarece sunt retrasă si de cand ma stiu nu am avut multi prieteni. Am 3 prietene insa doar 1 este cu adevărat celelalte sunt mai mult cunoștințe. Cand vreau sa sun pe cineva sa ies afara sau sa mai vb la tel ma uit in agenda mea saraca cu câteva rude si max 5 cunoștințe.
Incerc sa fiu socialiba cand ma întâlnesc cu persoane noi, sa zâmbesc, sa fiu amuzantă și niciodată nu jignesc prin glumele mele, acestea fiind ironii la adresa mea. Cu toate astea nimeni nu dorește să creeze o legătură cu mine. De fel sunt linistită si cred ca cei din jur ma consideră plictisitoare dar am si momente in care rad si ii fac si pe cei din jur sa se simtă bine lângă mine. Ma simt singură si nu pot sa ma fac plăcută

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Acum depinde si de ce persoane ai noroc.
Banuiesc ca relizezi ca o persoana negativista, incruntata nu face decat sa-i indeparteze pe cei din jur!
La o persoana optimista/carismatica este exact opusul.
Poate ai observat acele persoane populare ca unde se duc toate atentia este asupra lor.
E de ajuns sa cunosti 2-3 persoane si ele iti pot face cunostinta cu altele si tot asa.
Fa-ti un prieten(in caz de nu ai) poate el are un cerc de prieteni si prietenii lui ai si ei prietene, asta asa ca o varianta!
Si apropo, foloseste inteligent autoironia, doar nu vrei sa fi in "clovn" pentru cei din jur!
Succes!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Incearca sa-ti gasesti prieteni online prin grupuri de Facebook etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiind constienta de hiba ta, aceea de afii singuratica si retrasa, poti sa incerci sa te schimbi, prin a initia intalniri cu prietenii si oamenii care iti plac!

| siriusblack98 a răspuns:

Pai hai sa facem cunostinta, sunt deschis la minte deci cred ca ne imprietenim usor laughing Da-mi un mesaj pe privat daca doresti si ne auzim pe Facebook, whatsapp cevawinking Imi place sa cunosc persoane noi si consider ca toti avem cate ceva de invatat dintr-o astfel de experienta happy

| munteanuionvictor a răspuns:

Eu cred că ești o persoană plăcută. E bine să ai puțini prieteni. Puțini și buni. Poți să cunoști alte persoane cu ajutorul prietenei tale. E bine să mai faci o glumă, să povestești ceva amuzant; așa o să-ți faci mulți amici /amice.

| Kimball a răspuns:

Eu am 2 prieteni, restul sunt tovarăşi.