| anonimaalee29 a întrebat:

Cum pot face sa am si eu prieteni? La liceu sunt numai persoane fitoase, cu nasul pe sus, vecini nu am, rude cu care sa ies nu prea am...merg la sala dar acolo nu prea ma imprietenesc cu nimeni...
Dar uneori este si vina mea, sunt cam antisociala, dar asta fiindca incerc sa vorbesc cu persoane care ma ignora, si prefer sa ma inchid in mine. Am un caracter destul de complicat, dar sunt o persoana foarte buna si sar sa ajut pe toata lumea cu tot ce pot. De multi ani am aceasta problema, nu am prieteni. Toti ma considera urata...si retrasa...
Niste sfaturi va rog?

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu cred ca asta e scopul tau in viata.
Daca esti o persoana optimista,carismatica,sociabila vei atrage oamenii.
Daca esti inchisa, negativista, posomorata nu vei face decat sa-i indepartezi pe toti.
Eu zic ca e vina ta, nu doar uneori cum zici.
La partea cu urata nu stiu ce sa zic, dar poti sa incepi chiar de azi sa nu mai fi retrasa.
Iesi putin din zona de confort si o sa vezi cum se vor schimba lucrurile!

| Laura927 a răspuns:

Da asta e problema "sunt o persoana foarte buna si sar sa ajut pe toata lumea cu tot ce pot"
asta e parerea ta despre tine ca esti o pesoana foarte buna.dar ceilalti ce cred despre tine.
Oricum nu iti fa griji despre faptul ca nu ai prieteni..in ziua de azi prieteniile sunt nu mai pot avea o temelie stabila si nu se mai bazeaza pe incredere.
oricum daca vrei sa iti faci prieteni trebuie sa inveti sa pup acolo unde soarele nu rasare si sa iti lasi opiniile la o parte si nu in utimul rand sa le zici oamenilor ce vor sa asculte ..si o sa fii in scurt timp inconjurata de o multime de oameni jalnici.
Fin

| Alexandru250201 a răspuns:

Pai pentru inceput ai putea incepe sa nu mai fi asa, da stiu ca e greu, dar nu lua toti pasii de odata. De exemplu incearca cand ai o problema spune-i cuiva sa te ajute la sala sau baga-te in seama cu cineva care face ce faci si tu sau caruia ii place ce faci si tu si asa o sa ajungi sa te imprietenesti cu el. Bafta!

| georgiana999 a răspuns:

Daca iti place sa citesti te-ar putea ajuta; mereu se gasesc cateva persoane care sa te intrebe ce citesti si eventual sa vrea un rezumat al cartii. Prin muzica mai poti lega prietenii ( daca romanul asculta manele si tu nu... imi pare rau pentru tine. te inteleg ). Incearca sa nu stai in prima banca sau sa stai in asa fel incat in pauza sa stai cu fata spre colegi ( vei avea mai mult curaj sa intri in conversatie daca ai stabilit deja contact vizual )
Pe mine ma considerau '' credincioasa''... sau pocaita. tot aia? Dar cu timpul, cand mi-am aratat latura ironica, s-au apropiat mai multi de mine.
Oricum, nu ai nevoie sa te placa o clasa intreaga, si un sfert de clasa e bine.

| Mandreiv a răspuns:

Incearca sa vorbesti mai mult cu colegii sau cu cei de la sala. Daca ai anumite pasiuni mergi in diferite cercuri, participa la anumite competitii sau activitati unde sa cunosti mai multa lume si in felul asta sa iti faci prieteni care sunt pe aceeasi lungime de unda cu tine. Nu trebuie daca cineva nu te place sa te inchizi si mai mult in tine sau sa te intristezi. Fiecare este unic in fel sau si asta este ceea ce ne face speciali iar prieteni poti sa gasesti fara probleme si inca un lucru, pune accent pe calitatea prietenilor nu pe numarul lor.

| Morfino1 a răspuns:

Sunt sanse sa mori singur