| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa incep...Stau in Anglia.De la un timp maicamea nu se mai intelege cu taicamiu si nici eu cu el. El e genu de om care crede ca toata lumea e a lui si ca le stie pe toate si nu ii prea convine nimic din ce facem eu cu mama.Noi am fost inundati recent.Noi stam intr-o zona cu dealuri si noi stam char la vale, iar la deal se faceau sapaturi pentru o noua autostrada sau ceva si au lovit din greseala o conducta de apa, apa a venit jos si nea inundat. Tata nu stie sa vb engleza cu toate ca e aici de 3 ani deci habar nare si crede mereu ca e cel mai destept din casa si zice mereu ca are 2 prosti in casa Mereu ne pune pe mine si pe mama sa traducem la tell ce zice el si sai traducem inapoi ce zic persoanele respective (de la banca, telefon etc)si le zicem dar el nici odata nu rezolva nimic ca el are mentalitate de aia de roman dala prost care a plecat de undeva unde era cum era si a ajuns aici mare roman si crede ca are toate drepturile in tara asta regulile de aici sunt diferite de alea din romania si legile si multe.Mama si tata lucreaza la un hotel si tata se ia mereu de mama ca vine cu 30 min sau o ora mai tarziu decat trebuie sa vina acasa dar ea dupa ce a servit pe toate lumea acolo ca e cofetareasa trebuie sa si stranga sa curete dupa aia poate sa plece acasa si normal ca dureaza inca 30 min sau o ora sa faca asta.Si tata mereu ne face prosti si pe mine si pe ea.Am fost in Spania acu 1 an si la sf vacantei trebuia sa dam camera la receptie la ora 12 si el nu nu nu.ca eu am avionu la ora 11 noaptea si nu dau eu camera acu.intre timp ce el era plecat sasi ia ceva d la magazin in ziua respectiv au venit doamnele de la receptie a zis ca e 12 si ca trebuie sa predam camera fuera fuera ceva de genu care cred ca inseamna repede repede.si cand a venit tata a inceput scandalu ca dc am plecat si nu stiu ce ca trebuia sa ramanem in camera chiar daca a zis aia asa ca a vazut niste englezi care au plecat la 6 de acolo nu stiu cum si chestii.hotelul avea amenajat uo camera mare pentru cei in situatile noastre ca avionu era la 11 naptea si pana venea autobuzul sa ne ia trebuia sa stam acolo.autobuzul era programat sa vibna pe la ora 7:30 seara. dar cum el nu stie engleza ce a citit el acolo nu stiu si zice po noi n-avem nici un autobuz. a luat taxiul pana la aeroport nea luat 100 de euro. dupa aia am fost in eroport la compania de unde am luat vacanta si m-a pus sa vb ca vrea sa ii se plateaqsca aia 100 de euro pe care i-a dat pe taxi ca el nu a avut autobuz sa vina la eroport etc...(eu am vb)si mi-a zis la tell ala de la agentie(NU E PROBLEMA NOASTRA CA A DAT TATAQL TAU 100 DE EURO PE TAXI PT CA NOI VAM PROGRAMAT AUTOBUZUL LA ORA 7:30 SI E PROBLEMA VOASTRA DACA ATI LUAT TAXIUL) dupa aia ia cerut actele mamei buletinu lui si chestii si biletu de avion si dupa aia a plecat de capu lui prin aeroport si zicea mamei(NU VREAU SA MAI AUD DE VOI DOBITOCILOR TAPITILOR nu stiu CE)si va dati seama cum se simtea saraca de mama si eu dupa ce ca am facut ce a zis el tot noi am cazut de prosti.Si mama s-a saturat de toate astea (astea sunt doar 2 intamplari mai recente.De craciun de anul nou de pasti mereu scandal scandal scandal.nu am avut de cand sunt eu vreo sarbatoare linistita in fmilie din cauza tatalui ca trebuie sa tipe mereu ca nu-i convine ceva.Si mama nu ai vb cu el de 2 saptamana si mi-e frica sa nu ajunca la divort.nu stiu eu am 14 ani nu stiu am nervi mari (am forta de avut ca joc fotbal si rugby si amf acut judo) si am zis ca daca mai face ceva ii dau una in cap sa ma tina minte si matur pe jos cu el. Dar na e tata. VREAU SAL SCHIMB CE SAI ZIC CE SA FAC FAC ORICE VA IMPLOR RASPUNDETI CE SAI FAC SA SE SCHIMBE SA FIE ALT OM.HELP ME SUNT DISPERAT!

15 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......ri-fotbal/

Hai, minte-ne în altă parte, ok?

| gigiro a răspuns:

Tatal tau e incult si incultura provine din faptul ca nu citeste nimic-nu are timp, pentru ca va cicaleste pe voi la cap. Din cate stiu, trebuie sa existe pentru azilanti, asistenti sociali, sau cam asa ceva, carora poti sa le spui situatia ta.Mai bine te-ai muta cu mama ta, intr-o institutie pentru femeile agresate verbal si. poate si fizic. oricum, acolo, femeile au mult mai multe drepturi.

| ELLSSA a răspuns:

Da exista astfel de persoane, trebuie sa recunoastem.Aceste persoane nu sunt de schimbat, nu ai cum sa le schimbi. Ele traiesc in lumea lor.Si fara cei din jurul lor, apropiatii sau cei ce ii iubesc sunt nimicuri.

| morena a răspuns:

Nu ai ce sa-i faci! Tatal tau e un scandalagiu, care mereu i place sa agite spiritele, chiar cand nu e nevoie! Ma mir ca mama ta il mai suporta, nu ar face deloc rau sa si divorteze! Asta ar fi mai bine pentru amandoi, pentru tine si ea! Nu ti-e bun exemplu patern! Da ai face bine sa-l mai scuturi, daca te tin puterile, asta sa vada ca nu e el buricul pamantului! Totusi ai vazut ca violenta si hartuirea verbala nu e buna si nu aduce decat prostii mari, de neinghitit! Esti inca copil, si nu ar trebui sa ai nervi de necontrolat! Ajuta-ti mama, si incearca sa o aperi cat iti sta in puteri, iar cu tatal tau trebuie sa vb cand e calm! Deci incearca sa fii mai rafinat si ia-l cu psihologia inversa, daca altfel nu reusesti! Nu poti sa schimbi un prost! Prostul e prost pana moare! Bafta si ai grija, cu calm vei reusii!

| eagleeye a răspuns:

Catalin! Din pacate viata cruda la unii dintre noi incepe mai devreme decat ne-am fi asteptat! Omule este foarte trist ce se intampla! Din cate am citit ...pfu...greu, divortul cred ca este cea mai buna solutie! tu inca nu realizezi asta insa afla ca in viata trebuie sa iei decizii enorm de grele ca sa fie bine! este ca si cum te-ai duce cu copilul la dezintoxicare intelegi? il leaga aia de pat ii fac un tratament dur si te doare ca e copilul tau dar de asemenea stii ca este cel mai bine pentru el! Imi pare atat de rau sa aud situatii de genul asta insa crede-ma ca usor usor te vei pune pe picioare si vei vedea altfel lucrurile! incearca sa fii alaturi de mama ta si incearca sa o sustii atat cat poti tu! ea este singura care te iubeste! tatal tau NU MERITA oameni ca voi! este inadmisibil ca un cap de familie sa se poarta ca un nebun! vrei sa ajungi mai tarziu la batai sau la alte violente domestice? nu e cazul! mama ta trebuie sa analizeze bine situatia asta! eu plecam de mult daca eram in locul ei! Durerea unui copil cand isi pierde tatal este imensa insa intelege atat cat poti ca este cel mai bun lucru pentru voi! scapati din aceasta inchisoare; sclavia s-a abrogat de mult! NIMENI PE LUME NU E STAPAN SAU SCLAV! Toti suntem egali si prin urmare luati o decizie! Spui ca mama ta lucreaza acolo! asta e ok! Nu o sa mai poti indura mult! este doar o prelungire a agoniei! Omule platiti-va libertatea si fugiti! asta nu e om! NU AI CUM SA IL SCHIMBI! in primul rand el nu se respecta pe el insusi! un om cu demnitate nu face ce face el! consider ca este doar un frustrat si un las, nimic mai mult! iarta-ma ca este tatal tau! Dar crede-ma Catalin MERITATI altceva! Asculta cu atentie urmatoarele : CAND O USA SE INCHIDE AUTOMAT SE DESCHIDE ALTA! daca vei sta sa privesti mult la usa inchisa s-ar putea sa se indeparteze usa deschisa! Daca ai nevoie de orice fel de ajutor te rog contacteaza-ma! IMI pare rau ca a trebuit sa pun asta! Tu esti capul familiei acum! Fii barbat! HAI SUS! o sa vezi ca o sa fie bine!

| Cypronge a răspuns:

Buna Catalin, imi pare rau sa aud ca sunt neintelegeri mari in familia ta, din pacate asta se intampla de multe ori cand o pesoana este incapatanata, sau are o dependenta de alcol.
Pt tatal tau nu exista sanse de scapare, sa se schimbe si daca se schimba aia va fi doar temporar, el nu intelege nororul pe care il are sa aiba o familia asa cum o are acum iar din pacate nu ii va intelege importanta familiei decat dupa ce o sa o piarda.
Dupa ce mi l-ai descris, imi pare a fi o persoana cu care nu are rost sa incerci sa discuti cu el, sa incerci sa il indrumi spre bine.
Din nefericire pentru tine acum ai doar 14 ani, dar imi pari a fi o persoana puternica care poate rezista si in continuare pana vei avea varsta cand vei putea pleca de acasa si sa iti faci propia viata. Ce ai putea sa faci este sa discuti in particular cu mama ta sa ii spui cum te simti.
Stiu de asemenea ca indiferent de toate e tatal tau dar a fi tata nu inseaman numai sa faci un copil ci sa il si cresti cum trebuie cu un simt ridicat al moralitati si a valorilor sociale.
Daca se va ajunge la situatia in care parintii taii sa divorteze, nu trebuie sa fii foarte suparat, multi copii au parintii separatii dar asta nu ia impiedicat de asi face un rost in viata / cariera/ familie ci dinpotriva iau motivat pentru ca au intat din greselile facute de parintii lor.
Fi tare crede in tine si nu iti piede timpul crezand in schimbarea persoanei, folosesteti timpul pentru a te pregati pe tine pentru ce urmeaza.
Esti tanar esti puternic, o poti face.

| alexpr2000 a răspuns:

Desparititiva

| SSSkkkk a răspuns:

Eu vad ca esti baiat laughing

| SSSkkkk a răspuns:

Si in al doilea rand vad ca esti si baiat si fata ai si 13 si 14 ani ai 1, 57 dupa ai 1, 62, ai 50 kg dupa aia 60 nu mai inteleg nimic straight face

| dorotich a răspuns:

Intr'un fel te inteleg straight face. Nu ai ce sa ii faci. Acesta este tatal tau si trebuie sa il accepti asa cum este. Din pacate, multi copii(adolescenti) spera ca parintii lor sa nu divorteze, desi se cearta in continuu etc.
Poate ca daca ai sta de vorba cu el si i'ai spune cat de prost te simti cand tipa si cand se cearta cu mama ta, s'ar gandi la tine si ar schimba ceva.
Dar daca nu vrea si nu vrea, nu prea ai ce face sad

| theLITTLEsunShine a răspuns:

Incearca sa te porti cu el cum se poarta si el cu tine...
Crezi ca lui i-ar placea? Poate isi da seama.
Lasa ca daca vrei iti primesc tatal tau in casa mea din California unde am gasit vreo 5 pietre de mormant si se intampla lucruri ciudata... Poate ca sperietura vieti ii va prinde bine sa isi dee seama ca el e norocos...

Sau inchireaza tu cu mama ta un apartament si sa nu-i spuneti.Si poate isi da seama ca e norocos ca inca nu l-ati lasat neajutarat intr-o tara straina la care nu are loc de munca si nu are habar limba... Asta e a doua varianta de sperietura.

| PetruM a răspuns:

Poate că ar trebui să îi spui prima dată lui lucrurile astea. Să îi spui că ești om și că suferi și că ai nevoie să te înțeleagă și să nu mai ia singur decizii care te supără atât de tare. De multe ori o discuție inițiată de copii, pe un ton calm și fără cuvinte tari, reușesc să aducă adulții cu picioarele pe pământ.

| Lhau a răspuns:

Eu zic sa ii arati ca daca voi ati pleca el ar fi un nimic, si banuiesc ca el si-ar da seama de lucrul asta si ar incerca sa se schimbe.sau daca nu sa aveti o discutie toti trei si sa rezolvati problema pe cale amiabila. funda?happy

| Weluka a răspuns:

laughing)))))

| Andreuka19 a răspuns:

Pai eu cred ca ar trebui sa te duci la el si sa-i zici: tata eu nu mai supot felul in care tu te comporti cu mine si cu mama. daca nu vei termina eu si cu m-am nu vom mi sta sa suportam aceste lucruri. Dacanu intelege pur si simplu nu ma vorbesti cu el si il lasi sa-si dea singur seama de ce face.