| Anna300 a întrebat:

Iubitul meu s-a mutat la mine de 4 luni de atunci mai se duce acasă rar am găsit în portofelul lui cerceii mei nu înțeleg cum au ajuns acolo. Am fost cu el la o ruda de a mea și a luat de la ea niște monede euro și un briceag după spunea de un lantic de al meu ca e al lui. Nu asta ar fi problema dar are o problema cu contorul nu mai am prietene fete nici prieteni băieți nu ma mai lasă să vorbesc nici cu varul meu nu mai avem rețele de socializare și avem doua aplicații sa poată sa vadă unde sunt ne certam din orice pentru ca el începe ultima oara neam cetat ca am ajuns unde trebuia prea repede cu tramvaiul și credea ca am mers cu taxiul. Maine vine mama lui la mine eu nu am fost niciodată acasă la el pentru ca mâine vine mama lui aici ma pune sa fac curat și nu îi place când stau în pat...ieri ne-am certat pentru ca m-am pus în autobuz pe locul din fata (eu fac naveta cu autobuzul și tramvaiul) și s-a lovit la deget rau la munca ar mai fi multe dar vreau sa îmi spuneți ce ar trebui sa fac nu știu dacă are sens ce am scris pentru ca am scris repede pentru ca el e acasă și o sa se uite în telefonul meu și nu vreau sa știe de asta

36 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Decat cu necazul mai bine singura, ai dat de un obsedat de control posibil inclinat spre narcisism, daca au trecut 4 luni si viata ta arata asa imagineaza-ti peste un an sau doi in ce stare mentala vei ajunge, izolata de toata lumea, tinuta din scurt, executand ordine zilnic, daca esti majora cauta de lucru si muta-te in chirie, am citit si ce ai raspuns mai jos, tine cont ca inclusiv propria ta familie iti poate face rau nu conteaza ca aveti acelasi sange, trebuie sa te desparti de el, si daca parintii tai sunt impotriva ta trebuie sa pleci de acolo, nu mai tine cont de nimeni infara de tine.

| Anna300 explică (pentru MarianWLF):

Nu sunt majora am crezut ca relația asta o sa ma ajute în problemele cu ai mei dar mam înșelat

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru Anna300):

Cum adica nu esti majora? Esti minora si stai singura? Unde iti sunt parintii? Spune-i sa plece acasa si daca nu vrea, cheama politia.

| MarianWLF a răspuns (pentru Anna300):

Nu au voie legal sa te dea afara din casa, nu vei ajunge in strada in timp ce prietenul tau ramane in casa, nu se poate sa stea cu forta, mergi singura la politie si reclami situatia, cel mai probabil va intra protectia copilului pe fir dar nu lasa santajul asta emotional de 2 lei sa te tina langa un om pe care nu-l vrei, da-l afara, faci scandal pana pleaca sa scoti si vecinii pe scara blocului, nu mai permite unui mucos sa faca ce vrea.

| Anna300 explică (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Stau cu părinții mei dar se cearta zilnic tatăl meu e alcoolic și vine acasă mereu beat

| Violleta2022 a răspuns:

Deci iubitul tau este hot si pana nu ti-ai vazut cerceii in portofelul lui, nu ai realizat asta.
Da-i un sut in fund, dar intai verifica ce ti-a mai furat din casa.
Vezi ca actele tale sa nu fii ajuns pe mana lui, sa-si fi facut si credite pe numele tau, ca te trezesti ca esti executata de judecatorie si ti se pune casa in vanzare pentru neplata creditelor.

| Anna300 explică (pentru Violleta2022):

Ai mei m-au convins sa îi dau unul din cardurile mele lui pentru ca el a spus ca nu mai poate sa își facă din nu stiu ce motiv

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru Anna300):

Nu exista niciun motiv pentru care sa ii dai cardul. Du-te la banca si spune-le ca e pierdut, sa il blocheze.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nici legal si nici moral NU exista conceptul de a da cardul bancar cuiva strain, sa-l foloseasca, aca ajungi sa paltesti tu chletuielile lui.
Poate sa-si faca card bancar oricand la orice banca, ce te minte ala pe tine, o face ca sa te prosteasca, nefiind adevarat.

| Anna300 explică (pentru Violleta2022):

Mama mea a vrut sa îi facă card pe numele ei dar nu a lăsat-o tatăl meu asa ca m-a pus sa îi dau unul din cardurile mele

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si de ce mai stai cu el?

| Fatamuntilor a răspuns:

Teribila pooveste
sa imi spui daca am inteles.Esti intr-o relatie cu un tip, tu esti minora.Ai tai te obliga sa stai cu el, Mai mult ti-a furat cercei, Se afla in posesia lui lucruri de ale tale.Se supara cand vii prea repede acasa
Cred ca ai macar 16 ani,nu?
Inteleg ca nu te bucuri de sprijinul parintilor, dar vreo ruda iti cunoaste povestea? Sau poate oo vecina?
Deci daca esti minora poti merge la Asistenta sociala din cadrul Primarieei, Protectia Copilului.Cei de acolo vor face ancheta sociala, si cumva situatia va fi revolvata.
Apropo, mergi la scoala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăsta o să-și bată joc de tine și o săte bată ca la carte ai grija cu el deschideți ochii și nu te lăsa bat jocorită de el ca o să-și bată joc de tine și dacă mai și faci un copil cu el tot ca el o sa fie cu briceaguri ai rahaturi de "jmecherie" serios nu te lăsa călcată în piciore de el tu nu vezi? Nu vezi că-și bate joc de tine ești oarbă? Lasă de tot până nu-și bate joc de tine și mai rău da ce ești tu un obiect? Sa facă el ce vrea din tine și să-și bată joc de tuner când vrea el și săte trateze în halul ăsta da tu ești oarbă mă? Nu vezi deloc că-și bate joc de tine în ultimul hal?

| Anna300 explică (pentru anonim_4396):

Am văzut dar îmi e greu sa renunț la el pentru ca ai mei ma amenință că mă dau afara din casa dacă pleca el de aici

| Hyperion7 a răspuns (pentru Anna300):

Părinții tăi au o problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anna300):

Părinți tăi nu le pasa de tine cu Adevărat și le pasa de străinul ăla care te tratează în ultimul hal și își bate joc de tine în ultimul hal și te folosește numai nu te iubește cu Adevărat da cu Adevărat el te folosește și își bate joc de tine când are el doar nevoie de tine atâta asta face cu tine și atâta însemni pentru el și părinți tăi ale sa țină cu un așa nenorocit de "om" care te umilește vrând ai își bate joc de tine vrând fără săi pese de tine cu Adevărat da cu Adevărat. Trebuie sa renunți la el trebuie sa renunți la el sa scoți din viața pe ăla ca ăla nu te iubește cu Adevărat și nu-i pasă de tine cu Adevărat te folosește Atât nimic mai mult nu face cu tine și nu te iubește cu Adevărat scapă de el până nu te folosește mai rău până nu-și bate joc de tine mai rău

| Anna300 explică (pentru Hyperion7):

Da tatăl meu este alcoolic niciodată nu mam înțeles cu ei

| Anna300 explică (pentru anonim_4396):

Părinții mei îl știu de mult timp și de asta țin la el plus ca mama mea sa îndrăgostit de el

| Hyperion7 a răspuns (pentru Anna300):

What?! Mama ta sa se îndrăgostească de el? Mă rog, la ce soț are.dar nici cu asta nu face treabă, așa că e nașpa treaba.
Câți ani aveți amândoi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anna300):

Aolooooo

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anna300):

Cum ba așa ceva mai terminat de tot...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anna300):

Ția distrus inima... Tea terminat...

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

rolling on the floor unde ii gasiti ba? Asumati-va daca sunteti proaste si va place sa va combinati doar cu agarici de astia care fac pe bad boy.In ce lume normala tu ca BARBAT te duci si stai cu femeia la ea acasa rolling on the floor? Asta e tiparul baiatului care si la 30 de ani va gandi ca la 15 ani, care n-are niciun plan care toata viata o va trai ca un pier de vara.Ce vrei sa-ti zicem? Da-l afara si schimba-ti viata.Eu nu inteleg la ce mai puneti intrebari cand e asa de logic raspunsu, cred ca stiai si tu deja ca e un jeg si ca ar trebui sa-l scoti afara, dar asteptai cumva sa vezi daca mai gandesc si altii ca tine.

| Anna300 explică (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Tatăl meu îmi spune ca ma da afara dacă el pleacă de aici iar eu nu am unde sa ma duc fiind încă la școală ai mei îl iubesc mai mult pe el decât pe mine. Și da s-a mutat la mine fara ca eu sa fiu de acord a dormit aici câteva zile după nu am mai scăpat de el

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Anna300):

Pai si spune-i lui ba vere muta-te la tine acasa. DFaca ai tai nu te ajuta atunci indura si tu pana termini liceu si dupa cara-te in alt oras si fa-ti viata ta.

| Anna300 explică (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Cred ca asta ar fi cel mai bine sa fac mulțumesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anna300):

Nu cred că te va da nimeni afară, dar că să scapi de el trebuie să ai o strategie.
Aici vei arăta cât de inteligentă ești.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Foarte aiurea si pe langa subiect comentezi frate, viata e mai complicata decat iti imaginezi, o sa afli cand o sa incepi sa iesi din casa.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Nu comentez aiurea fratioare rolling on the floor tocmai ca gandesc direct, voi va complicati majoritatea viata aiurea.Esti cu unu, nu te mai intelegi, ok fiecare la treaba lui, ce o mai lungesti? Ti-o zice unu crescut intr-o familie de genu in care ei nu se mai intelegeau da trageau ca prostii de relatie doar de dragul meu rolling on the floor chit ca pentru mine era de 10 ori mai bine sa se duca fiecare la treaba lui, decat sa fie certuri.Deci mai scuteste-ma cu vrajeala asta ca e viata complicata, nu e nimic complicat, TOTUL IN ESENTA e ALB sau NEGRU, DA sau NU, BINE si RAU.Cum *** zic pe langa cand tu i-ai dat acelasi sfat rolling on the floor.Sau pe tine te-a ofensat faptul ca i-am zis sa se care in alt oras? Vere toti oameni intregi la cap dupa o varsta se muta singuri, doar nu stai pana la pensie cu mamica in casa, daca faci asta ajungi un om de 50 de ani cu minte de copil care inca sta sa-i faca pe plac mamicii si ce e mai rau e ca ajungi singur in cele din urma.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Ai o gandire simplista care arata ca ori nu ai trecut prin multe in viata, ori nu esti capabil de analiza prea profunda. Daca era viata asa usoara, era bine. Dar fiecare situatie e complexa si influentata de 1000 de factori. Nu exista alb si negru. Discuta cu oameni in viata reala, sa vezi ca ramai fara cuvinte cand auzi ce complicate sunt vietile altora. Pe TPU e usor. Cat despre exemplul dat de tine, un om care nu a trecut printr-o relatie in care a existat manipulare si nu a avut de unde sa invete despre subiectul asta, e usor de tinut pe loc. Manipularea e subtila si are consecinte grave. Tocmai de aia e manipulare. Esti naiv.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Ba mai lasati-ne cu cacaturile aa domne ce viata grea si complicata are x.Ba in *** TOTI INCEPEM DIN ACELAS LOC de la scoala TOTI, nu incepe unu din Lamborghini si altul din caruta si chiar si asa tu iti dechizi destinu nu altul rolling on the floor. Vrei sa-ti fac o paralela? Uita-te la fotbal in *** vardy era un nimeni juca in liga a 7 la 23 de ani, mai avea si probleme cu alcoolul si avea si un job de rahat, n-avea nici femeie erai vai soarta lui, omu si-a dus ambitia la extrem si dupa 2 ani ajunsese in liga a 2 din Anglia pentru ca a marcat de a rupt la echipele amatoare unde a fost, ajunsese sa castige o caruta de bani deja, ca la liga a 2 castiga cat castiga un romanas care munceste pe 2000 de lei in 5 ani, dar uite ca nu s-a pus pe tanjeala si s-a dus mai sus, nimeni nu ajutat cu nimic, el s-a ajutat.Nu v-ati saturat ba sa tot va cacati atat pe voi? Ca ce vieti complicate au altii, a da? Si ce faci stai ca depresivu toata viata? Vrei sa-ti spun una concreta pe care o cunosc eu? Fii atent am 2 veri mai mari care ambii au crescut in aceeasi familie ca sunt frati, e diferenta de 2 ani intre ei, taicas-o obisnuia sa bea si sa fie certuri in familie, da nu pentru ca era tacso vreun disperat care ii lua la bataie, era pentru ca ii era aiurea si sotiei sa-l vada beat toata ziua.Ala mare avea tot ce ii trebuie in camera, televizor, pat de 2 persoane sa poata veni cu gagici in viitor, celalalt avea o amarata de canapea, n-avea televizor, n-avea nimic.Ala mare se ducea la scoala,nu era el prea bun cum nici celalalt n-a fost, dar avea multi prietenasi de astia in scoala, celalalt nu avea, asta mare voia sa joace fotbal il sustineau ai lor, asta micu nu avea pasiuni, doar ca asta micu a vrut sa fie ceva mai important decat un simplu pisat in societatea asta de **** si la 14 ani a inceput sa faca schimburi prima data a inceput sa-si dea animalul de companie, ca avea un iepure la schimb cu un alt iepure si + a mai primit niste bani, a facut o perioada asa, apoi s-a schimbat pe telefoane facea schimb cu telefoanele cu tot asa le manevra si face schimburi cu altii de la scoala, dupa cand a ajuns mai mare nebunu a inceput sa faca schimburi de cai, la 20 de ani a plecat in Germania 3-4 luni a facut niste bani apoi s-a apucat de schimburile de masini, adica facea acelasi lucru pe care il facea si cu celalalte obiecte inainte, la 23 de ani avea porsche si o casa facuta de el de la 0 si casa adevarat nu cosmelii de taranoi, acum la 30 de ani are si o spalatorie, are 6 masini, da masini nu tigai, masini adevarate si casa, i-a ajutat pe ai lui sa faca casa calumea, iar ala mare in care era aproape tot sprijinu a ajuns un amarat care munceste pe 4000 de lei(e amarat in comparatie cu fratis-o) care plateste rata si la masina si la apartament.Asa ca taci in *** cu vietile altora,ce vieti naspa aveau aia nu? Si cine *** vrei sa-i scoata din ****? Ei singuri trebuie sa se scoata.O zici de parca doar amaratii astia care sunt jos au avut vieti de ****,majoritatea oamenilor au vieti de **** dar nu stau sa se planga si nu stau cu gandirea asa a vrut Dumnezeu domne sa fiu un **** asta e destinu meu,e pe o pl,tu vrei sa fii un ****, nu altul. Vrei sa-ti mai si alte exemple? Nu cred ca are rost, dar daca vrei ti-l si pe taica-meo exemplu, a facut un **** de liceu pe care il fac toti, apoi s-a angajat la carciuma si a muncit ca chelner in diferite localuri, a lucrat si la betoane pana pe la 28 de ani si a fost baiat destept si nu si-a cheltuit banii ca bou cum fac romanasi ca sa para inteligenti, la 28 de ani avea o amarata de dacie luata din bani lui nu ajutat de taticu, a lucrat la fabrica aia de ciment de la campulung si apoi s-a mutat inapoi in oras la noi cu chirie, s-a angajat inapoi ca chelner la o carciuma unde a intalnit-o pe maica-mea s-au mutat impreuna apoi taica-meo s-a reorientat s-a apucat de transport marfa si-a luat un aro la 30 de ani si a inceput sa transporte pe aici prin oras si la 32 de ani avea deja 3 arouri, avea si soferi dar era baiat destept si nu platea pe luna, platea procent faci 10 milioane iei si tu 25 la suta, faci 40 iei 10 si tot asa, ca sa-i motiveze nu se frece menta, la 40 de ani a vandut toate aro-urile ca se demodasera si si-a luat un ford transit la 20 de mii la 47 de ani avea 4 camionete luate la 20 de mii, nu tigai la 5 mii, acum la 59 are 4 camionete si soferi ca si una mica pentru plimbari, nu mai are chef sa se complice si are la bani pe dreapta de se plictiseste =), nu plateste ca prostu nici contributie la pensie ca nu-i trebuie ca face dracu pe zi cate 10 bete minim, am uitat sa mentionez pe la 37 si-a facut casa SINGUR pe banii lui, nu ajutat de taticu.Asa ca taci in *** cu scuzele tale, TE NASTI SARAC NU E VINA TA, MORI SARAC E VINA TA.Si ca sa-ti faci o idee el s-a nascut intr-un rahat de sat de 500 de locuitori de aici a ajuns unde a ajuns.Cica am o gandire simplista,viata e simpla tu o complici, iti fixezi punctu unde vrei sa ajungi si faci tot ce poti sa ajungi acolo, ce *** stam atat sa ne cacam pe noi ca domne ce viata grea au unii, pai si sa incerce sa si-o faca frumoasa cine dracu ii tine sa aiba o viata de rahat? Nu e vina nimanui ca esti un sclav(zic in general) n-ai de o paine da te pui sa-ti freci femeia si sa faci prunci cand voi n-aveti bani sa-i intretineti, daca n-ai bani nu faci copii, pana ai bani ca sa-i intretii.Lasa scuzele in *** sunt destui care s-au nascut sus si au picat si aia au avut o viata fara chestii complicate si tot s-au dus in cap, de mentalitatea ta tine cum ajungi, nu de a altuia.A DA SA NU TE AUD DOMNE TACTO SAU VARUT-O AU FACUT ILEGALE, n-au facut vere nimic ilegal, sa faci bani legal e foarte usor, daca esti prost pare totul ilegal.Si inainte sa-mi spui domne tu te dai smecher pentru ca tacto are bani,tocmai ca nu ma dau smecher, chiar am ambitia sa fac mai multe decat el si fara sa ma ajute ca sa-l pot depasi, eu nu sunt adeptu sa ma ajute mamica sau taticu ca sa fiu cineva, ce *** realizare mai e daca te ajuta cineva rolling on the floor, e la fel cum ai juca un joc si te trece altcineva nivele, tu trebuie sa le treci.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Asa ca in concluzie taci in *** cu mentalitatea asta de pussyboy.N-am trecut printr-o relatie de genu ca eu nu stau sa ma cert cu aia ca am crescut intr-o familie de genu si ori ne intelegem ori du-te in *** urmatoarea, nu stau sa ma cert ca sunt plictisit de certuri.Auzi manipulare subtila rolling on the floor ba in *** cand una intervine intre tine si familie ori trimiti in *** ma-si, cum e si cu fata asta vezi ca ai tai il apreciaza pe ala mai mult decat pe tine te cari.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Vorbeste cu cineva din afara familiei. Diriginte, protectia copilului. Pana nu te trezesti gravida.

| Anna300 explică (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Am vorbit cu un consilier școlar dar nu m-a ajutat prea mult

| NLS a răspuns (pentru Anna300):

I-ai explicat toata povestea, in amanunt?
NU e normal ca iubitul tau sa "imprumute" lucruri de la tine sau de la alti membri ai familiei tale.
Nici ca parintii tai sa te santajeze si sa iti bage pe gat o haimana.

Cauta sa vorbesti cu un psiholog, sau mult mai bine, cu o ruda mai apropiata.
Nu ai bunici din partea mamei?
Sau o matusa, unchi, veri?

Macar domnisorul lucreaza?
Sau cu ce se ocupa toata ziua?