| BlueBell07 a întrebat:

Buna,tutror! ce pot face in situatia urmatoare?
O colega m-a invitat la mare asta vara pentru 10 zile. Ne cunosteam de 7 ani si mereu vorbeam la telefon normal cu ea. Am fost in aceeasi scoala timp de 2 ani. Pe urma,ea s-a mutat,dar am pastrat legatura.
Cand am ajuns la mare,dupa o noapte lunga de mers cu trenul, am ajuns cu bine la Eforie dimineata. Dar acolo,colega a inceput sa=si modifice comportamentul. In primul rand,a intrat in conflict cu managera hotelului care i-a spus sa paraseasca sala unde se afla pentru ca nu era pentru turisti. Colega voia sa o intrebe unde ne puteam lasa bagajele. Dupa acest incident, a vrut sa ne luam bagajele si sa plecam inapoi acasa desi aveam tren abia seara. Eu eram foarte obosita si voiam sa gasesc un loc de odihna pana la ora cazarii. De acasa vorbisem sa mergem pe plaja si sa stam acolo. Colega a vrut musai sa mergem sa mancam si pentru ca si mie mi-era foame,am acceptat. Am incercat sa gasim alta cazare,dar nu am reusit. Cu greu am convins-o sa mai ramana si sa nu plece acasa. A ramas chipurile pentru ca era ziua mea,desi nu o interesa in mod deosebit. A doua zi am mers la plaja,dar ea a propus sa mergem seara, dupa 6, fiindca ardea soarele mai putin. Nu prea mi-a placut propunerea pentru ca nu ne-am brozat deloc la ora aceea.
Dupa ce ne-am intors seara de la plaja,a izbucnit o mica galceava intre noi pe motiv ca eu voiam sa merg cu un taxi chemat de la receptie,ea voia sa mearga cu masina unui tip dubios care ne adusese in prima zi la acel hotel. La un moment dat, s-a infuriat si a inceput sa-si faca bagajul(oricum nu-si scosese hainele sa le puna in dulap). Era hotarata sa plece a doua zi si sa ma lase singura. Ziua urmatoare,m-a amenintat ca va trebui sa plec si eu fiindca imparteam camera platind impreuna. Voia musai sa-mi strice vacanta. Am chemat administratorul sa refaca calculele,dar acela era ametit de la bautura si nu a inteles nimic. Ea m-a acuzat ca am tipat la ea de am scandalizat tot hotelul cu o seara inainte cand ne certam. Eu eram pe buna dreptate suparata pe ea fiindca ma invitase acolo si apoi,a vrut inapoi acasa de la o simpla cearta ba cu managera,ba cu mine. Administratorul i-a dat alta camera in speranta ca o va determina sa mai ramana. Dupa ce a iesit din camera, ea m-a luat pe sus si m-a intrebat "Nu ti-e rusine?" Am zis ca nu am de ce sa-mi fie rusine A venit spre mine si m-a scuipat. Pe urma a inceput sa rada de mine prin camera insultandu=ma cu termeni gen "circareasa,scandalagioaica, psihopata". Mi-a aruncat bani pe jos si m-a facut de ras fata de personalul hotelului. A plecat in acea zi,seara, iar eu am ramas singura si socata de comportament.
Spuneti-mi ce trebuia sa fac ca sa o pun la punct pentru ce mi-a facut? Trebuia sa chem Politia locala? Un politist din orasul unde locuiesc mi-a spus ca "scuipatul unei persoane" nu e o agresiune si ca tot ce-i povestesc sunt copilarii.
Ce parere aveti?

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai are rost sa faci nimic.
Fapta prezentata nu este infractiune, deoarece n-ai suferit fizic, cel mult era contraventie, dar aceasta trebuia constatata atunci de un politist.
Sigur ca prin injurii ai alte caracterizari negative ti-a fost afectat dreptul la demnitate si ai putea s-o dai in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, solicitand si daune morale, dar este nevoie sa probezi cele prezentate si ma indoiesc ca o poti face dupa atata timp.

| BlueBell07 explică (pentru Ioandelasal):

Deci,faptul ca m-a scuipat in fata nu e o infractiune?

| BlueBell07 explică (pentru Ioandelasal):

Pot apela la personalul hotelului care sigur retine scandalul pe care l-a creat atunci.

| Ioandelasal a răspuns (pentru BlueBell07):

Nu este infractiune.

| Ioandelasal a răspuns (pentru BlueBell07):

Nu stiu daca retine scandalul si ar trebui sa-i gasesti si sa-i indice cu nume si prenume, precum si adresa, pentru a putea fi citati de instanta.

| BlueBell07 explică (pentru Ioandelasal):

Deci,poate oricine sa te scuipe in fata fara nicio jena pentru ca nu e nimic grav in Romania!

| BlueBell07 explică (pentru Ioandelasal):

Il retine cu siguranta pentru ca a spus ca e anormala atitudinea ei.

| BlueBell07 explică (pentru Ioandelasal):

Deci,pot sa o scuip pe colega mea daca ma enerveaza, ca nimeni nu imi face nimic?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BlueBell07):

Ti-am spus ca fapta poate fi considerata contraventie, dar trebuia constatata si sanctionata atunci atunci, acum este prea tarziu.
Conform L.61/1991, pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice, rep. in 2020, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART. 2
  Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
  1) săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora;"
Asa fiind ai putea fi sanctionata daca scuipi, injuri sau adresezi cuvinte vulgare.

| BlueBell07 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Nu am actionat atunci dintr-u motiv destul de limpede pentru mine. Proprietarul vilei din Eforie Sud nu s-a aratat deranjat de insultele pe care mi le adresa colega si mi s-a parut foarte ciudat ca nu a dat-o afara. Doar a auzit-o foarte bine. Banuiesc ca i-a dat niste bani intre timp ca sa taca si sa nu-mi ia apararea.

| Violleta2022 a răspuns:

Poveste intamplata anul trecut, fara sens sa mai fie discutata si dezbatuta azi, cand hotelul ala este inchis si probabil personalul este plecat pe la casele lor prin cine stie ce colt de tara.

Daca erai afectata atunci, puteai sa-i faci scandal, ca Politia sau personalul hotelului nu se implica intre mici gainari, intre prietene, nefiind considerata infractiune, sau altceva ori ilegal.

| BlueBell07 explică (pentru Violleta2022):

Am fost foarte socata de atitudine. Era vorba despre o persoana care la scoala nu s-a purtat niciodata in acest hal.Nua vorbit urat si nici nu m-a scuipat vreodata. Dimpotriva, pretindea ca are o parere buna despre mine si asta timp de 5 ani de zile de cand o cunosc. Proprietarul era deja nervos din cauza scandalului in care m=a atras si pe mine. Eu am plecat acolo in vacanta, nu sa ma iau la harta cu cineva. Individa s-a infuriat ca nu am vrut sa merg cu acelasi taxi cu care voia ea sa plecam peste cateva zile. Mie mi s-a parut dubios soferul acelui taxi, iar ea parea ca se intelege foarte bine cu el, si-a lasat pana si plasa in masina lui cat am discutat la receptie pentru cazare. A vrut sa faca un scandal si sa arunce vina pe mine ca sa fiu data afara din hotel. Nu am inteles de ce a tinut mortis sa-mi faca asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlueBell07):

Fuse si se duse!
daca nu ai fact nimic acum 1 an de zile, acum este prea traziu sa mai faci ceva.
Nici macar nu merita sa te mai gandesti la cea s-a intamplat atunci, fiindca tu traiesti PREZENTUL nu trecutul.

| BlueBell07 explică (pentru Violleta2022):

Dar nu voi uita acest gen de om in veci!

| DarknLight a răspuns:

Deși te înțeleg suprem și o să-ți spun și eu povestea mea. happy
Tot îți spun sincer, că da, sunt copilării, deși gestul cu scuipatul, da, e deja too much. straight face
Yuhhh, mi se pare scârbos, dar până la urmă și periculos. După pandemie mai ales, toți am rămas cu sechele și paralizați și chiar cu o atenție sporită până și la respirat și pupat, dar-mi-te la scuipat. Deci dacă faza o fost după pandemie, sincer, ai fi avut un motiv în plus să o dai în judecată. O salivă aruncată așa la întâmplare sau și mai rău și cu intenția de a face rău, poate fi trasă la răspundere până la urmă, pe motiv că o salivă infestată te putea infesta.

Acum pentru că spuneam de copilării, și poate nu e totuși, ziceam că o să-ți povestesc și eu. Că și eu de-a lungul vieții am trecut prin bullying de tot felul, la școală, pe stradă, în cercul de prieteni și la muncă chiar. Pe mai multe teme bullyingul, însă cel mai crunt a fost cel din școală și de pe stradă random, primind înjurături și denigrări, doar pentru că am cu vreo 20, 30 de kilograme decât standardul. Și la fel și eu de 28 de ani simt că nu le pot face nimic acelor denigratori, dar cel mai grav abuzatori psihologici. Deoarece până la urmă faptul că și m-ar denigra și nu m-ar vedea cu ochii buni, trecem peste, însă faptul că știi că te abuzează psihic, și-ți induc psihicului tău, toate acele mizerii din vocabularul și sufletul lor, zilnic sau când se nimerește ocazia, asta în timp duce la traume masive psihicul tău, sufletului tău și de cele mai multe ori, șubrezeala psihică se resfrânge mai devreme sau mai târziu și asupra fizicului.

Deci din păcate legislația este slab aplicată, la noi în România, da, deși funny e că, în lege chiar există o portiță de pedepsire a tiranilor și nebunilor.
Deci eu te înțeleg perfect, deși dacă acest caz de la mare este unul izolat, adică tu și amica ta ați avut totuși un parcurs bun și doar acel caz a fost cringe și ea nu te-a abuzat de-a lungul relației voastre mai mult, e ok, poți să o ierți, deoarece vă leagă mai multe decât acel incident, evident și dacă persoanei îi pare rău pentru eveniment.

Deși eu te apreciez și pentru intenția, cum spuneam, de a lupta pentru nedreptate și pentru a pedepsi în final aceste "mici" greșeli/erori/răutăți, dar care sincer, tocmai aceste mici răutăți, în timp nepedepsite și chiar necorectate și lăsate libere tocmai alea mici sedimentate în timp ne duce la ce am ajuns astăzi (și nu doar în România, nope, pământul întreg este rău, poluant, stricat și needucat) tocmai pentru că ni s-au permis acele mici erori, în gândire, în comportare, în educare, în mers, în vorbă, în port, în a fi. Apoi ne mirăm de ce s-a înrăit lumea, de ce pericolul și răutatea e colosală. Tocmai că mic cu mic, duce la mare în final.
Deci eu una dacă aș fi fost avocata ta, în acest proces sau judecătoarea în acest proces. Aș fi pus problema așa.

1. Cum am spus și mai sus, te-aș fi felicitat pentru curaj și pentru că ai vrea să faci o lume mai bună prin a face plângere și a te apăra. Așa arăți și că se poate, și că legea nu e oarbă, și că victima nu e singură, și că lumea se poate schimba.

2. Ți-aș spune totuși să analizezi de ce ai dorit să faci plângerea, asta pentru tine personal, pe noi nu ne interesează, ci într-o lume mai bună și tu trebuie zilnic să devii mai bună și să fii în permanență sinceră cu tine, ai vrut să faci plângerea strict pentru ce ți-am spus la 1 sau pentru că de fapt vrei o lume mai bună, unde binele să învingă mereu sau doar să-i arăți prietenei tale că nu ești mai prejos, că te-ai simțit umilită, trădată și asta nu o poți accepta, să te răzbuni pe fapta ei, clar și sub nicio scuză, penală, disgrațioasă, penibilă, chiar puerilă.Dar ți-aș fi dat o temă ca să analizezi aceste aspecte, apoi prietenei tale i-aș fi dat sentința specificată în lege.

Cum spuneam sunt pro 1 și mai ales că și eu am trecut prin multe chestii mici, dar lăsate sub tăcere azi au devenit mari sub un diagnostic de anxietate și multe atacuri de panică și chiar o doză de nebunie, doar pentru că nu am ales și aplicat și eu credințele de la 1. Însă oricât de greu ne-ar fi, uneori și trebuie să fim sinceri noi cu noi, dacă noi chiar suntem cei mai buni sau și merităm ceea ce ni se întâmplă, tocmai pentru ceea ce zace în noi? Cum spuneam, răul zace de fapt în noi toți și oricând sau în situații excepționale îl putem accesa și îl vom accesa. Iar din această propoziție, poți să extragi că răul l-a făcut garantat prietena ta și trebuie să plătească, dar de ce trebuie să plătească?
Dacă alegi 1, clar tu alegi binele în final, dar dacă alegi ce ți-am spus că poate zace în tine și că cu acel motiv în suflet de fapt îi faci plângere, atunci clar și tu alegi răul. Cum spuneam într-un caz excepțional, la supapa ei, ți s-a activat și supapa ta. Și atunci de fapt deși ea a început cine este aici good person și bad person?
Și am ținut să prezint așa deoarece și legea este dură și niciodată, deși pedepsește ce este de pedepsit, de la mic la mare, faptele rele/penale, deviante, tot dreptul și legea este a dracului și dură. Și o dată ce intri într-o plângere legală, într-un proces legal, să te aștepți ca totul să fie expus. Adică așa cum tu încerci să o pedepsești pe prietena ta pentru fapta ei, cum spuneam una deviantă, dar mică, puerilă și tu pentru asta vrei să ajungi până la instanță (deși dacă tu chiar ții la ea, așa cum susții, între prieteni o comunicare bună și conectantă, poate fi de o mie de ori mai productivă și reparatoare decât o sală rece de instanță, în care tu în loc să-i trimiți o citație acasă că în data de, trebuie să se prezinte acolo, mai bine îi spui tot ce ai pe suflet, deschis, cald, emoționant, o mustri tu în intimitatea voastră, apoi aștepți să-ți spună și ea versiunea ei, și poate abia după faza asta, în funcție de răspunsul ei, să da, alegi varianta legală și a tribunalului, pentru că una e să-i pară rău după ce voi v-ați reconectat și să prezinte mustrări de conștiință și să chiar căiască pentru fapta ei, alta e să, da, îi vezi adevărata față și tot una rea să iasă la suprafață și după ce tu îi arăți tot bunătate) să mai reflectezi la multe înainte.

Ca să simplific totul. Vreau să înțelegi că nu țin cu agresoarea, nici nu încurajez fapte de genul sau libertatea supremă, mai ales la fapte micuțe, ce pot fi corectate prin aceste plângeri, dar făcute corect și cu cap și dacă nu o facem, în timp, până la urmă un om vulgar, devine creator de vulgarități și calomnii, bârfe defăimătoare, iar bătăușul asasin.
Deci nu, însă totuși fiind o faptă micuță și până la urmă nu de un străin, ci de așa "intitulate" amice și doar din atât vrei totuși să o duci în instanță, mai ales dacă nu ai ales și bunătatea prima dată, ceea ce ți-am spus prin apropiere, comunicare și reparare a tot ce vă leagă, mă face să cred că nu alegi plângerea pentru motivele de la nr 1 ci doar pentru ceea ce zace în tine. Iar ceea ce zace în noi, o aflăm doar prin sinceritate cruntă cu noi înșine, dar uneori și prin situații de genul "micuțe" dar rele.
Adică una e să faci plângere pentru o faptă teribilă, abominabilă, întreprinsă de agresor ci cu totul alta pentru niște certuri între două prietene, care până la urmă poate nici nu sunt prietene sau nu au o relație consolidată și profundă. Dar nici nu vor să încerce și niciuna nu dorește să lase sau dea mai mult. Ci doar se luptă prosteasca.
Ți-am zis, ceea ce zace în tine și cu ce motiv alegi să-i faci plângerea, adică bunătate ori răutate, face diferența.
Atât în instanță, cât și moral. Moral dacă alegi binele din spatele faptei numită "plângere" karma ta, va crește în bine, dar dacă alegi răul și răzbunarea din spatele faptei "plângere" karma se întoarce înzecit în rău în viața ta. Și dacă astăzi a fost un scuipat, mai târziu să nu fie ceva mai grav.
Cum am spus, eu una nu țin cu nimeni și din partea mea ai susținerea mea și să faci o lume mai bună, alegând motivele de la nr 1, însă dacă nu alea sunt, e de prisos să mai lupți.

| BlueBell07 explică (pentru DarknLight):

Cred ca voi vorbi cu un avocat si o voi da in judecata. In mine nu zace nimic rau la adresa colegilor mei, insa de multe ori am starnit invidie pentru ca mereu mi-am luat notele mari pe merit si am obtinut apreciere sincera pentru munca mea Ce a dorit ea prin aceste gesturi? Sa incante o inspectoare care avea boala pe mine fiindca am pus-o la punct cu ceva nedrept din trecut. Aceasta individa s-a prefacut prietena mult timp ca sa afle tot feluld e informatii de la mine, pe urma si-a arata fata descrisa mai sus. A vrut sa ma inregistreze cum ma cert cu ea si sa trimita inregistrarea acelei inspectoare cu care a pus la cale tot acest circ.

| BlueBell07 explică (pentru DarknLight):

Ar fi o prostie uriasa sa iert asa ceva! Oricum ma autosocotesc naiva total sa cred ca asemenea oameni imi pot fi amici. Nu am stiut ce fata are pana am ajuns in vacanta cu ea ca sa o vad mai bine. Dar sa o iert? Niciodata! Eu nu am scuipat pe cineva daca m-a infuriat sau m-a deranjat cu ceva si eu nu-i facusem nimic, doar ca nu voiam samerg cu acelasi taxi cu care voia ea sa se intoarca.

| Andy40 a răspuns:

Nu ai stiut tu sa i povestesti politistului, eu presupun ca tu vrei sa i faci rau prietenei tale prin politie.
Ei trebuia sa suni atunci cand tea scuipat la 112 direct ca politia locala se ocupa decat cu amenzi cu locuri de parcare cu alte alea laughing Trebuia sunat la 112 si sa spui ca te-a lovit ca tea scuipat ca a vrut sa iti fure banii... Si i faceai plangere pentru loviri si alte violente. deranjare liniste publica primea o amenda...
Dar tu daca ai martori gen administratorul hotelului care te sustine si spune ca da tea scuipat poti sa o dai in instanta.
Poti spune ca tea scuipat pe fata in public si ca tia prejudiciat imaginea te-a facut de ras nu stiu ce ..ai ramas cu sechele in urma agresiunii si gesturilor ei. Dar tot ce iti spun eu aici trebuie dovedit martori, probe, filmari etc.

| BlueBell07 explică (pentru Andy40):

Nu m-a lovit, dar de scuipat si de insultat intruna, asta da, a facut. Cum sa-i fac eu rau colegei daca nu am sunat atunci la Politie? Pai, tocmai ca nu am sunat ca sa nu fac rau si pe urma mi-a parut rau pentru ca ea nu a procedat cu mine la fel.
M-am gandit ca Politia va considera ca o deranjez pentru fleacuri. Eu as considera scuipatul unei persoane o agresiune fizica, dar in Romania e trecuta cu vederea o asemenea fapta. Nu e grava si poate oricine sa te scuipe daca vrea. Nu pateste nimic in aceasta tara.

| BlueBell07 explică (pentru Andy40):

Inregistrarile si filmarile sunt legale fara acordul partilor? De exemplu, colega a inregistrat cu telefonul scandalul pe care l-a iscat singura. Voia sa scoata din context vorbele mele si sa le arate cuiva de la scoala.

| Andy40 a răspuns (pentru BlueBell07):

În măsura în care s-ar putea dovedi fapta, prin eventuali martori, cred că, cel care a fost scuipat ar putea solicita o reparare a prejudiciului.A fi scuipat de cineva poate fi perceput ca fiind un gest umilitor, de desconsiderare și, drept urmare, este atinsă demnitatea persoanei.
Nu trebuie să se regăsească distinct în lege ( penală sau civilă), putând fi considerat un delict civil.
Desigur că, drumul până la a obține repararea prejudiciului de către cel vătămat, poate fi unul sinuos, cu cheltuieli și foarte mult consum emoțional.Da nu este incadrata infractiune.
Puteai sa suni la 112 si sa spui ca tea atins ca tea impins ca ti-a dat o palma ..Si il intreba pe administrator daca e adevarat ca a facut galagie i dadea macar o amenda pentru deranjare liniste publica dar putea sa iti dea si tie amenda ca si tu te-ai certat cu ea ..Nu prea aveai ce sa faci singurul lucru care poti sa il faci este sa ai martori ca tea scuipat si sa te duci la politie sa faci plangere.

| BlueBell07 explică (pentru Andy40):

Cum puteam sa reactionez ca sa nu ajung si eu sa fiu amendata din cauza scandalului in care intentionat m-a tarat?