| natalia_2288 a întrebat:

Cum sa procedez atunci cind mama tine mereu cu fratele meu, dar pe mine ma injoseste!

Răspuns Câştigător
| ☼loli☼ a răspuns:

Draga majoritate, este absolut fals ce spuneti voi ca "nu'i adevarat, mama va iubeste pe amandoi la fel de mult, ti se pare ca esti adolescenta!"... cazurile astea chiar sunt posibile, poate voua vi se pare greu de crezut. Varul meu mai mare avea acceiasi problema: mama lui il adora pe 'ala micu cu ochi mari' si pe el il certa si dadea vina pe el cu orice ocazie + ca trebuia mereu totul sa fie in favoarea celui mic. A vrut sa se sinucida de 3 ori din cauza asta! In fine, natalia, daca tatal tau este o persoana calma ar trebui sa ii spui si lui faptul asta, poate la randul lui sa ii transmita mamei tale mai direct sa se schimbe, sau poate puteti sa faceti o sedinta in familie cu toti 4 in care sa discutati despre problema asta. Alta solutie ar fi sa vorbesti cu mama ta separat de chestia asta si sa ii spui ce simti, fara sa uiti sa mentionezi faptul ca ii spui asta pentru ca tu o iubesti si vrei sa simti de asemenea ca si ea te iubeste la fel de mult ca pe fratele tau. Ai putea sa aranjezi sa ai o zi numai cu ea in care sa va apropiati... sa mergeti la cumparaturi, in parc, la film, la patinoar etc.

8 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Cred ca este o parere de moment, nu as putea crede ca o mama ar putea sa faca diferente intre copii ei. Cauta sa o intelegi cu mult calm si rabdare.

| Barajag a răspuns:

Ti se pare, te iubeste la fel de mult cum il iubeste pe fratele tau, sunt sigura de asta, poate acum nu intelegi, dar mai tarziu cu siguranta ca vei intelege.

| viatadecacatt a răspuns:

Si la mine e la fel, am o sora mai mica pe care o caftesc cu fiecare ocazierolling on the floor
Cum sa procedezi.sa ii zici direct auzi dar tu dc tii numai cu fratele meu? nu sunt si eu tot copilu tau?

| DrViorel a răspuns:

Te-ai intrebat, ca poate problema nu ii neaprat la mama ta ci si la tine, o mama nu face diferenta asa de usor intre copii, poate este o observare eronata a ta sau poate e si vina ta, caci la o mama sa faca diferente fara un sens, e ceva cam ciudat si irelevant si foarte rar intalnit. O zi buna sa ai!

| Gregory a răspuns:

Bună! Încearcă să comunici cu ea şi să-i spui acest aspect şi practic tot ce ai pe suflet. De asemenea adoptă o atitudine pozitivă, încearcă să îi asculţi şi ei părerea, să o înţelegi, totul luate cum calm şi răbdare. Dacă un om optează pentru aceste atitudini comportamentale, orice problemă îşi găseşte rezolvarea mai devreme sau mai târziu. Optimismul şi încrederea asigură confortul necesar pentru o viaţă de familie liniştită. Şi nu în ultimul rând roagă-te la Dumnezeu să te ajute în soluţionarea acestei situaţii! Rugăciunea face minuni! Succes şi numai bine happy

| mhann a răspuns:

Nu cred, sunt convins ca mami va iubeste la fel... ti se pare. Poate e mai mic si-l tachinezi... happy

| Dixxy a răspuns:

Gasesti un moment potrivit, in care sa fiti doar voi doua, si ii explici tot ceea te deranjeaza in cel mai frumos mod posibil.Pana la urma e mama ta si te iubeste iniferent de micile greseli pe care le mai face ca orice parintehappy

| greenyk a răspuns:

Crde-ma, mama mea imi face asta si fara sa am un fratewinking

Si e super naspa.

Iti zic un sfat bun : Tine-o una si buna pe-a ta! laughing Si daca fratele tau e mi mic, spune-i mamei tale : Mami, de ce trebuie mereu sa. l crezi pe el? Eu sunt mai matura smug]

Daca e mai mare, : Nu vezi mami ce mare e omu` asta si tot lui ii iei aparareano talking

O sa se simta prost [cred] happy