| Nechifor_Denis_2002 a întrebat:

Salut TPU! Parintii mei sunt la un pas de divort.Ce trebuie sa fac? Eu sunt in clasa a7a iar fratele meu la facultate anul 1.Cum trebuie sa procedez?
Eu nu vreau sa se desparta.
Tata o avut o aventura cu cineva.Mama nu vrea sa bage divort.El este in Italia iar mama e cu mine si fratele meu la Bucuresti. Ajutor.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Baiu e ca nu prea avem cu ce sa ajutam. Daca tatal tau e hotarat, e cam greu sa il fortezi sa isi schimbe parerea, mai ales daca nu mai tine la mama ta.

| tzionut a răspuns:

Domnul meu, o sa te tratez ca pe un adult. Mama ta ar trebui sa bage divort, si e proasta daca il iarta. Increderea se castiga greu si se pierde foarte usor.
Singurul lucru pe care il poti face e sa inveti, ca sa nu repeti greselile tatalui tau.
Al doilea lucru pe care trebuie sa il inveti e sa iti amintesti mereu de experienta aceasta, si sa iti tratezi tatal precum va trateaza el pe voi acum.
Tu si fratele tau ajutativa mama cat si cum puteti, fratele tau se poate anagaja part time pentru a suplini veniturile familiei, iar tu poti face acelasi lucru dupa bac.
Viata e grea, insa o sa vina timpul in care tatal vostru o sa regrete decizia facuta.