| anonim_4396 a întrebat:

Cum se trateaza raceala la gravide?

Răspuns Câştigător
| yami a răspuns:

Cu siguranta poti lua paracetamol.am doi copii si am avut cu amandoi gripa urata, nu raceala, si numai cu paracetamol am avut voie sa ma tratez, si mai rau era ca eram in prima per de sarcina.paracetamolul nu se absoarbe pana in placenta, intreaba specialistii, NU E NICIUN RISC, altfel acum nu mai aveam asa copii reusitihappy. exclus baie calda-fierbinte, poti provoca un avort spontan, si sunt ceaiuri care sunt interzise in sarcina, cum e ceaiul verde sau altele.

2 răspunsuri:
| Dara a răspuns:

Mai intai mergi la medic si vezi ce-ti spune. Stai departe de antibiotice, mai ales in primul trimestru de sarcina; nu lua paracetamol(chiar daca-ti da doctorul voie - mie un medic mi-a dat paracetamol si altul mi l-a interzis cu desavarsire), aspirina, algocalmin...cam nimic Am baut Plantusin(acum nici nu mai vreau sa aud de el) si am luat pastilute de laptisor de matca- 2/zi; si mi-am revenit destul de repede. Vorbesc din experienta proprie ( am fost cam neglijenta si am racit de vreo 3 ori pe timpul sarcinii, rau de tot, cu tuse puternica, de s-a speriat doctorita ca pierd sarcina). Ceaiurile cu multa lamaie ajuta si ele destul de bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa intrebi un medic de antibiotice, sunt si anumite medicamente pe care le poti lua, dar eu iti recomand remediile naturale:ceaiuri de plante, caldura, o baie calda...