| Forza4Milano a întrebat:

Cum trebuie sa procedezi cu o persoana nervoasa? De ceva timp am inceput sa intalnesc persoane d-astea in viata mea si chiar nu stiu cum sa le linistesc.Una dintre ele e mama mea.

1. Dupa ce si-a tinut predica de 10 minute ca sunt un bou, ca nu o sa ajung nimic in viata i-am zis,, LASA-MA SA STAU NAIBA SINGUR,, dupa care iar o apuca nervii ca nu am voie sa ridic tonul etc. etc. etc.Si imi mai spune ca cica ea are voie sa imi vorbeasca asa pentru ca...ea e parinte, ea face ce vrea cu mine.A si apropo s-a enervat asa pentru ca nu mancasem tot la pranz.

2.Un coleg de clasa a inceput sa spuna in gura mare sa auda toata clasa ca maica-mea e o c###a.Ok ai zis odata ca esti prost, ba da sa o zici incontinuu ca un nebun. Poate m-am certat cu mama mea dar tot o iubesc.Bun, i-am zis sa taca din gura si sa ma lase in pace. Dupa ce toti colegii radeau de mine ca maica-mea e o curva(nici nu e) m-am enervat rau si am inceput sa il injur.Culmea ma inregistrase! Dupa vine diriga ii zice toata chestia dupa care eu ii spun ca,, Doamna da uitati ce a spus despre mama mea,, la care ea,, NU AI VOIE SA VORBESTI URAT, CUM ITI PERMITI SA VORBESTI IN HALUL ASTA,, evident vorbea cu mine. Dupa parerea voastra ce trebuie facut cu acesti copii toxici? Tin sa precizez ca nu aveam nicio treaba cu acea persoanad de cand m-am mutat in clasa a 5 a pana la sfarsitul clasei a 6 a

3.Voi cum reactionati cand cineva va calca in picioare?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La pct 1-3 - câți anișori ai?

| Forza4Milano explică (pentru sierra1):

| sierra1 a răspuns (pentru Forza4Milano):

"ce trebuie facut cu acesti copii toxici?"

ești unul din ei?

| Forza4Milano explică (pentru sierra1):

,,esti unul din ei,,
tu sigur esti

| sierra1 a răspuns (pentru Forza4Milano):

" Forza4Milano : cum reactionati cand cineva va calca in picioare?"

la treișpe anișori, tu DOAR așa reacționezi?

| Sophieka a răspuns (pentru sierra1):

Eu zic sa il lasi in pace si daca nu poti veni cu raspunsuri bune, sa mergi la alte intrebari.

| sierra1 a răspuns (pentru Sophieka):

" Sophieka : Despre mama ta, sa stii ca tot ce spune ea acum despre tine, sunt propriile ei frustrari"

cine ești tu bre s-o judeci pe mă-sa? ești vreun dumnezeu mai mic? cred că ar trebui să te manifești așa, la tine acasă

| Sophieka a răspuns (pentru sierra1):

Da ma-sa cine e sa il faca bou, incapabil de nimic si asa mai departe? Ce sunt cu frustrarile astea care le arunca pe el si ii distrug incredere de sine si capacitatea de a merge mai departe in viata ca o persoana normala, fara compexuri, fara anxietati date de catre ea?
Chiar daca l-a nascut, asta nu inseamna ca are dreptul sa il injoseasca si sa se comprote cu el ca si cu o carpa.

Da tu cine te crezi sa te bagi asa si sa dai comentarii penibile?
Am crezut ca te duce mai mult capul, dar vad ca nu, lasi de dorit, "Sierra1".

| sierra1 a răspuns (pentru sierra1):

"Sophieka : Despre mama ta, sa stii ca tot ce spune ea acum despre tine, sunt propriile ei frustrari"

" Sophieka a răspuns : Da ma-sa cine e sa il faca bou, incapabil de nimic"

" Sophieka a răspuns : frustrarile astea care le arunca pe el"

asta e raționamentul râgâit de tine? Nu arunca voma ce ți-a picat ție-n cap, altora. M-am convins cât te duce deci nu-ți mai cer nimic - știi vorba aia: de unde nu-i...

| Sophieka a răspuns (pentru sierra1):

Ai probleme...Nu are rost...Pacat.

| anonimg a răspuns:

Se pare că nici aici nu scapi de astfel de persoane toxice. Soluția este să stai departe de ele, și să nu le răspunzi niciun cuvânt. Oricine ar veni după tine, spune-i: lasă-mă în pace că ești o persoană toxică.
Că e maică-ta sau altul străin, dacă nu tace, suni la poliție și spui că ești hărțuit -fie de părinte, fie de un elev. Menține-ți poziția, pentru că altfel nu-i poți face pe oameni să te respecte.
Și dacă maică-ta va ajunge să îți spună: "Eu te-am făcut, eu te omor" așa cum spun mulți părinți, tu să-i răspunzi: "Cumva părinții tăi sunt vinovați pentru că nu au făcut acest lucru mai înainte de nașterea mea?"
Astfel de părinți sunt la fel de vinovați înaintea lui Dumnezeu datorită cuvintelor lor, ca și cum și-ar fi ucis copiii în mod fizic.
Astfel de oameni toxici nu trebuie să își facă familii.
Fiecare om născut pe pământ are dreptul să fie respectat, indiferent de vârstă. Și cine nu respectă pe alții nu trebuie să trăiască în mijlocul oamenilor.
Ce, dacă un om este părinte poate să facă și să vorbească fără respect copilului său? Un astfel de părinte nerespectuos va plăti cu viața lui. La bătrânețe își va petrece zilele în durere, în singurătate; ba încă va fi la rândul lui nerespectat de ceilalți. Pentru că este scris: "Cum ai făcut, așa ți se va face". Și Dumnezeu nu Se joacă cu cuvintele.
Spune-i mamei tale că mâncarea nu poate intra într-o atmosferă toxică, atmosferă produsă de ea.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Imi pare rau ca treci prin asta. Multi am trecut sau trecem prin chestii din astea.

Ar fi foarte bine sa nu mai povestesti colegilor, sau amicilor, ceea ce se intampla la tine in casa. Pentru ca, multi dintre ei, abia asteapta sa le povestesti ceva de pe care sa se amuze si sa faca misto de tine, ca sa se simta ei mai "superiori" fata de tine si sa devina populari.

Despre mama ta, sa stii ca tot ce spune ea acum despre tine, sunt propriile ei frustrari, din copilaria ei, din adolescenta ei, din viata ei personala de adult. Pentru ca ea nu e mare lucru in viata, si are o gramada de regrete, le proiecteaza pe tine, din pacate.

Daca poti discuta cu psihologul scolii (daca poti avea incredere in el), nu ar strica. Doar sa fie un psiholog de incredere.
Daca nu, uite, exista telefonul copilului, pe care poti apela gratuit, sa le povestesti despre viata ta, si nu trebuie sa le spui cine esti, de unde esti, la ce scoala inveti etc :

116 111

http://www.telefonulcopilului.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Mamele asa mai vorbesc ele cand sunt nervoase, dar apoi se linistesc. Mama ta iti va dori mereu binele, dar nu prea stie cum sa gestioneze situatiile, nu o invinovati. Nu multa lume poate sa isi stapaneasca nervii și de aia ajungem ss vorbim urat, chiar daca nu sunt spusele cuvintele alea din suflet. Mama ta, fratii, tatal si cateva rude iti vor dori mereu binele si vor fi alaturi de tine, in rest nimeni. Poate si un prieten.
In ceea ce priveste colegul caruia i-ai povestit ce ti s-a intamplat, sa stii ca nu ii pasa nimanui de ce spui tu, strainii te vor asculta si apoi vor folosi acele lucruri impotriva ta. De regula strainii fie se bucura cand iti merge rau si vor folosi lucrurile spuse de tine impotriva ta, fie vor fi gelosi cand iti va merge bine. Ai grija!

| Osneros a răspuns:

Înțelege că nu e treaba ta să liniștești nervii celor din jur. Nu poți controla reacțiile altora, dar le poți controla pe ale tale.
Cât despre colegi, nu mai da din casă.