| anonim_4396 a întrebat:

Cum trebuie sa reactionez in preajma fostei sotii, a sotului meu, cand ea utilizeaza copilul lor de 3 ani, pentru a-l vedea pe sotul meu. ea spunand ca daca nu se vad impreuna nu vede copilul.(tin sa precizez ca suntem stabiliti in alta tara si ca sotul meu suna in fiecare saptam sa vb cu copilul si cere web ca sa il vada)si il viziteaza la cel mult 3 luni.Fosta sa sotie vb f urat de mine cand nici nu m-a cunoscut in 1 an decat acum 3 zile.Ma simt rau in preajma ei.Nici nu vb una cu alta nici nu ne miram. Dar eu tin mortis sa fiu cu ei pentru ca ea nu intelege ca relatia lor s-a terminat si continua sa insiste cu intrebari de genul:cand o sa o lasi pe asta, casatoreste-te cu mine, fa-mi alt copil ca il cresc eu singura.etc.Stiu ca sotul meu ma iubeste si ca vrea sa fim impreuna dar toata situatia asta imi face mult rau si nu stiu cum sa reactionez mejor.Va multumesc!

12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Daca se poate stai impreuna cu ei cand se vad. Vorbeste cu ea frumos, fa-te ca uiti inversunarea dintre voi. Vorbeste deschis si cu sotul tau. Spune-i ca vrei sa fii alaturi de el intr-o situatie cand se intalneste cu fosta sotie, tocmai pentru a nu fi jignit. Daca sotul tau este santajat cu refuzul de a-i prezenta copilul, se poate adresa legii care ii va face un program de vizitare cu precizarea tutror conditiilor.Ai stiut ca sotul tau are un copil, deci ti-ai asumat niste complicatti care rezulta din aceasta situatie.

| oz a răspuns:

Te-a cunoscut pe tine cand era divortat, sau te-a cunoscut pe tine si apoi a divortat. Daca era divortat, trateaz-o pe fosta sotie cu indiferenta si ai incredere in sotul tau. Daca a divortat din cauza ta, trebuie sa o intelegi pe fosta nevasta, pentru ca pana la urma, tu i-ai furat sotul happy.

| Amelie_2576 a răspuns:

Oz a zis-o foarte bine. Daca sotul tau a divortat de fosta sotie dupa ce el te-a cunoscut pe tine, atunci fosta sotie traieste cu necazul ca i-ai furat sotul si nu te va simpatiza niciodata (Nu conteaza ce probleme ar fi existat intre ei.). Trebuie sa te impaci cu acest gand si, de asemenea, cu ideea ca ei au impreuna un copil care ii leaga in continuare, intr-o masura mai mare sau mai mica.

Daca l-ai cunoscut pe sotul tau cand acesta era deja divortat, atunci nu prea ai de ce te teme. Inseamna ca e un om integru, care mai intai si-a rezolvat problemele personale si abia apoi a luat-o de la capat cu alta femeie. In acest din urma caz, ai incredere in iubirea lui si nu te mai ingrijora de fosta nevasta.

| cineva_4576 a răspuns:

Exact ca Oz si Amelie zic si eu,
Deorace in prezent trec exact prin aceeasi situatie,
Casatorita cu el, un bebe de 8 luni si el cu alta inca de la 1 luna dupa ce am nascut...
Sincer nu prea o simpatizez deloc pe acea femeie si nu stiu daca voi reusi vreodata fiindca a stiut situatia si in ce se baga si daca vor ramane impreuna toata viata va trebui sa se conformeze...
Insa daca te-a cunoscut dupa nu trebuie sa ii dai atentie, si sa ai incredere in sotul tau.
Dar dupa comportamentul fostei sotii cred ca intre tine si sotul tau a inceput ceva inca de cand era cu ea.
O zi buna.

| aliyna a răspuns:

Trateaz-o, pe fosta sotie, cu indiferenta, iar sotului demonstreaza-i ca il iubesti cu adevarat si ca ai incredere in el.

| カルメン a răspuns:

Este o situatie foarte complicata. Daca ai incredere in sotul tau si esti sugura de sentimentele pe care le are fata de tine lasa-l pe el sa se duca la ea sa isi vada copilul.Fiind sigura pe sentimentele lui fata de tine nu cred ca ai avea de ce sa iti faci griji.

| Lexy ♥ a răspuns:

Probabil nu ai destula incredere in el. Din moment ce a lasat-o pe acea femeie si sta cu tine e clar ca nu o mai vrea, exact cum ai spus si tu el te iubeste si asta inseamna ca nu o sa te raneasca.Incearca sa ai mai multa incredere in tine ai grija sa nu te preocupe mai mult gandul asta legat de fosta sotie si in timpul asta sa il neglijezi pe el.Stai linistita ofera-i lui atentia ta bucurati-va ca va aveti unul pe altul si incerca sa fi concentrata asupra vostra nu a ei. Din moment ce sa desprtit de ea e clar ca nu ii oferea tot ce avea el nevoie si a gasit la tine tot ce ii lipsea.Bafta happy

| Lexy ♥ a răspuns:

Si inca ceva trateaz-o cu indiferentawinking

| papushika a răspuns:

E problema ei si nu a facut nimic rau daca a cerut un simplu sfat nu inteleg de ce te bagi tu(anonim)si de ce o jignesti facand-o zdreantaaa?

| catalina_8997 a răspuns:

Ciudata situatie, incearca sa o tratezi cu indiferenta, nu o lasa sa te afecteze pentru ca ea asteapta de la tine sa clachezi, sa renunti la sotul tau. Ceea ce pot spune cred ca este o femeie bolnava, din moment ce a creat o obsesie pentru fostul ei sot.Fi tare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1) Tu ai acceptat pe sotul stiind ca a mai avut deja o sotie, trebuia sa te astepti si la astfel de situatii (chiar si la fosta sotie sa-ti vorbeasca urat sau "se agate" de el)!
2) Spui ca : "Stiu ca sotul meu ma iubeste" aici minti, sa vede clar ca te indoiesti de el (nu ai incredere in el) citind acest text.
Nu am ce sfaturi sa-ti dau, nu cunosc nici pe sotul tau, nici pe tine, nici pe fosta sotie.Cine iti da un sfat si nu va cunoaste face cea mai mare greseala!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai stiut de relatia lui de ce te-ai amestecat in treaba asta /mai ales ca are si un copil trebuia sa nu acepti /finca el se va duce la ea odata si odata eu asa cred
. familia ta cea spus despre relatia ta cu el
. ce parere a avut. eu cred ca o sa vie cu amandoua. atata timp cat el se duca acolo e clar niste chesti ca doar i-a fost sotie.nu
/?
eu cred ca tu iai spart casa. zdreantoooo?