| Puiulica a întrebat:

Prima soție decedează.
Se face partajul.
Soțul se recăsătorește.
Bunurile soțului devin bun comun cu a doua soție?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu!
Bunurile sotului mostenite dupa decesul primei sotii, sunt bunurile lui.
Dar daca si sotul decedeaza, atunci vin la mostenire actuala sotie si copii lor.

| Puiulica explică (pentru Violleta2022):

Și atunci, la partaj, a doua soție cât ia dacă soțul decedează.
Practic cum se face partajul dacă soțul decedează și rămân copiii și cea de a doua soție?!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt bunuri comune cu a doua sotie.
Vor fi bunuri comune doar cele dobandite pe perioada casatoriei cu a doua sotie si acelea cu exceptia celor dobandite prin mostenire sau donatie numai pentru sot.

Răspuns utilizator avertizat