| Andreeaa20 a întrebat:

Cumnatul meu se comportă urât. Ieri am fost la sora mea și ea m-a servit cu prăjituri la care soțul ei a țipat la mine, zicea că am venit la ei special ca să le golesc fridgiderul.
M-am simțit prost, dar am tăcut pentru că îmi era rușine.
Am 30 de ani nu mai vreau sa fiu călcată in picioare de cumnatul meu care are doar 39 de ani. Mereu când merg la ei caută motive de ceartă.
Cum sa fac să il evit? Nu vreau să rup legătura cu sora mea

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da soră-ta cum îl lasă să se comporte în halu ăsta cu tine?!

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Gen cum te căsătorești cu-n bărbat care se comportă așa cu sora ta? (considerând că nu i-ai făcut tu vreo chestie majoră de să te urască)

| Mosotti a răspuns (pentru Adry05):

Pai daca si aia sora e fraiera ca si ea, cum sa ii zica?

| darrio2007 a răspuns:

Probabil are vreun motiv. Nu degeaba face asta.

| Mosotti a răspuns:

Si de ce nu l-ai luat la trei?! De ce sa te retragi tu? Infrunta-l! Fi tare, nu te lasa dominata de el.
Daca ti-e rusine, iti meriti soarta. Si sora ta ara fraiera e? Nu i-a zis nimic? Multi se plang dar nu fac nimic sa-si rezolve problemele, eu-l pocneam scurt. Sau luam o prajitura si i-o puneam in cap.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E obez si nef*tut? Poate ar trebui sa vorbesti cu sora ta sa presteze mai cu simt de raspundere. Sau sa NU mai presteze, daca presteaza treaba de calitate si boul se comporta astfel. Serios acum...

| Freya1 a răspuns:

Multi il judeca pe el, Multi pe ea, Multi pe tine dar toti pierd esențialul.Si eu sunt cumnata, si eu am cumnate si cumnați si stiu cum e. Daca frecvent familia surori tale profita de anumite chestii (ajutor, bani etc) de la ei
e normal ca si omul ala la un moment dat sa rabufneasca. Poate pur si simplu sora ta sa nu munceasca sa aduca si ea bani in casa, sau ea sa ii lase familia lui pe dinafara dar pe a ei sa o ridice in slavi si e de ajuns sa il enerveze.
Sinceră să fiu nici eu nu suport vizitele dese, mereu telefoane cu "ajuta a cu aia" sau sa ii ajut mai mult pe cei din familia lui cand a mea o las deoparte.In fond după ce te călătorești, faci casa, faci copii familia principală e sotul/sotia si pe urma frați părinți etc mai ales cand vine vorba de asta si mai ales cand tu nu esti un copil ci un om de 30 de ani ce nu ar trebui să fi legat obilical de sora sau mama.
Încearcă si tu sa înțelegi ca fiecare are greutățile lui in familie, fiecare om are dreptul sa suporte sau sa nu suporte anumiti gen de oameni si sa păstrezi distanță. Daca vezi ca nu te place chiam-o tu pe sora ta la tine singura, nu ii mai cere lucuri daca o facei pana acum ca sa păstrezi armonia.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

O inviti pe sora ta undeva.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Data viitoare când mai ii vizitezi nu mai merge si tu cu "mana goala". Poate " bate șaua sa priceapă calul". Sincer, eu niciodată nu merg la sora mea sa nu-i duc nimic.

| RKBlue a răspuns:

Evita sa mai stai in acelasi loc cu el pe cat posibil.Mergi cu sora ta pe afara, povestiti, etc.
Daca se iveste prilejul, da-i o replica.
Cand vin pe la tine(daca vin) pune atat de putina mancare sau prajituri incat sa-i ajunga doar surorii tale.
Nu trebuie sa il suporti.Incearca sa petreci timp cu sora ta, fara el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un dobitoc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun venit în club. Sa vezi la mine în familie cum este și mereu cum eram criticat. Mereu cum eram îmbrăcat, încălțat, am fost făcut fomist chiar de propriul frate. De la persoanele astea vreau un singur lucru : distanță! Acum mă evită după ce le-am zis eu ceva așa, ca sa le cadă bine.

Iar tu spui ca nu vrei sa fii călcată în picioare, dar totuși vrei să îl eviți. Nu, nu trebuie să îl eviți. Deschide gura și spune-i cu tupeu în față ce gândești despre el. Când vede că ești tăcută și accepți va prinde și mai mult curaj. La fel era și la mine, apoi când am ieșit la atac cu vorbe care au durut toți au fugit de mine. Uite că eu cu frații nu mai păstrez legătura.
Dacă cu tine se comportă astfel, gândește-te cum se comportă cu sora ta. Ea poate nu zice nimic pentru că poate la fel se comportă și cu ea.

| Jus7t a răspuns:

Eu nu m-aș mai duce pe acolo, i-aș spune surorii că putem să ne vedem în altă parte și că nu accept așa comportament din partea lui.

| Cksihja a răspuns:

Nu cred că are ceva cu tine ci cu sora ta cred că vrea să te despartă de ea și să-i strice relația cu tine.
Probabil nici n-o iubește, eu știu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Cksihja):

Nu neaparat. Sint unii efectiv tzicnitzi la faze de-astea. Am cazuri in familie. Posibil sa fie un sot abuziv si dement, dar asta nu inseamna neaparat ca vrea sa se desparta de sora-sa. De regula astia sunt usor de manipular daca stii ce butoane sa apesi. Am un unchi de genul asta.