| Lightose a întrebat:

Daca ar fi sa alegeti intre parinti si persoana iubita pe cine ati alege? Pe cine v-ar durea sa pierdeti mai mult?

14 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pai nu as vrea sa pierd pe niciunu dar nici nu poti sta cu parintii o viata intreaga

| BroascaCuElice a răspuns:

Parintii logic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii i-as alege normal. băăăă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte dificilă situația, într-adevăr.

Eu personal prețuiesc foarte mult opinia părinților mei, însă consider că în ceea ce privește o relație amoroasă pentru care ai intenții serioase (de căsătorie), părinții nu ar trebui să dețină ultimul cuvânt. Le respecți dreptul la o părere vizavi de relația voastră de cuplu și încerci să ții cont de ea (poate îți vor descoperi aspecte cu adevărat problematice ale iubiei/iubitului ta/tău pe care nu le-ai sesizat) însă...cam atât. Bineînțeles că în cazul unui asemenea impas trebuie să cântărești situația cu chibzuință înainte de a lua o decizie finală. Dacă ai totuși certitudinea că persoana respectivă e cea cu care vrei să îți petreci restul vieții, acea relație devine prioritară.

,, De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va alipi de soţia sa, şi cei doi vor deveni un singur trup" (Geneza 2:24)

| TooNight a răspuns:

Ce intrebareee...parca-i retorica! Pai cum sa renunti la iubirea ta? Dar la parintii tai? Nu ai cum sa raspunzi la asa ceva. Ii ca si cand te-as intreba:Tu ce ai vrea la desert:Inghetata cu frisca, sau frisca cu inghetata? R:Ambele! Dar tu pe cine ai prefera? Pe oamenii care ti-au dat viata sau pe iubirea vietii tale? Stiu ca este dificil.:X

| ligiligi a răspuns:

Buna!
Daca as fi sa aleg intre parinti si persoana iubita......desigur nu as putea sa aleg.Parintii ti-au dat viata si te vor iubi tot restul vietii dar poate persoana iubita nu te va iubi pentru tot deauna.Dar asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la sufletul tau pereche.Deci fiecare are ceva bun de oferit.Corect ar fi sa alegi:mai intai parintii dar sa nu iti lasi in urma pe cine iubesti, pe cine merita sa il iubesti si cel care te iubeste cu adevarat.

| Ryuuzuka a răspuns:

Parintii sunt cei mai importanti,deoarece ei te vor iubi mereu, pe cand persoana iubita poate iti marturiseste acum ca te iubeste si ti-o arata, dar la un momentdat tot se va plictisi de tine, ori va veti certa. Deci parintii.
Acum nu stiu situatia ta oh go on, pentru a comenta mai bine

| pikaღ a răspuns:

Idem MsYourDarling

| ChuPaChuPsPinK a răspuns:

Eu as alege pe parinti :* deoarece daca a-si alege pe persoana iubita as face o mare greseala fiindca parintii te ajuta, te sustin, iti sunt alaturi si poate daca ii pierzi de acum nu o sa ii mai vezi vreodata. Dar pe persoana iubita. poate sa plece, mai sunt baieti nu doar el este pe pamant :*. M-ar durea foarte mult sa imi pierd parintii crying pentru un iubit straight face. Pe iubit il poti inlocui si poate este altu care e mult mai bun si mai frumos decat acela, dar pe parinti niciodata nu o sa ii poti inlocui cu alti oameni sad. Parintii sunt doar pers. acelea 2 care din iubirea lor te-au facut pe tine si te iubesc foarte mult :*. Corect ar fi sa alegi pe parinti nu pe persoana iubita si nu uita persoana iubita o poti inlocui, dar parintii nu o sa ii poti inlocui vreodata :* :* :*.

| mylifedance a răspuns:

Probabil parinti tai nu sunt de acord cu iubitu/a tau/a si te'ai pus in situatia asta ca trebuie sa alegi unul dintre ei. Nu pur si simplu incerci sa vorbesti cu parinti tai, pentru ca ar fi greu sa renunti la ei chiar daca nu stai toata viata cu ei sunt parinti tai. si nu renunti la nici unul dintre ei pentru ca in sufletul tau ii iubesti pe amandoi.

| MsYourDarling a răspuns:

PARINTII! Ei te vor sustine si te vor iubi indiferent de ce s-ar intampla, insa EL/EA te poate lasa oricand, indiferent cat de mult te-ar iubi. Poate fi doar o aparenta, poate fi un actor bun si sa te pacaleasca, insa parintii au avut si vor avea intotdeauna grija de tine si te vor iubi enormwinking

| claudia_4698 a răspuns:

Si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare si am ales persoana iubita dar ai grija sa nu te dezamageasca el ca atunci ii mai rau.ai tai oricum o sa te iubeasca.la mine situatia a fost mai complicata dar acum am o fetita ma impac cu mama in rest iti zic sa ai grija ca o sa ai nevoie de ai tai si nu o sa poti apela la ei pentru ca se ajunge la reprosuri si mai bine nu apelezi.Incearca sa ii impaci ambele tabere asa ar fi cel mai bine pentru tine. Alegete pe tine intai si apoi pe alti.

| Ileana_Sanda_Szucs_1961 a răspuns:

M-ar durea sa-mi pierd libertatea spiritului.

| madalyynna a răspuns:

Draga Lightose, in primul rand conteaza cati ani ai dar si cat de mult merita persoana iubita sa iti lasi parintii pentru ea sau el crede-ma ca oamenii se schimba foarte mult iar daca iti lasi parintii pentru cineva ai de suferit niciodata nu baga mana in foc pentru nimeni