| taineamea a întrebat:

Daca la prima intalnire cu el/ea nu simtiti o atractie va mai intalniti si a doua oara cu acea persoana? Cand spun atractie ma refer la ca faptul ca sa va atraga macar prin ceva din aspectul fizic, sa apara si din discutia voastra sau eventual dintr-un sarut (french kiss) sau mai multe.

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă nu mă atrage cu absolut nimic, este foarte puțin probabil să-mi doresc și o a doua întâlnire. Poate aș accepta-o doar din politețe, ca să nu-l fac să se simtă prost, dacă are niște calități care îmi spun că într-adevăr merită, și i-aș sugera că e mai bine să rămânem doar amici.

regis
| regis a răspuns:

Prea putine relatii incep cu "dragoste la prima vedere". Trebuie facuta insa dinstinctie intre a nu fi atras de acea persoana si a simti o oarecare repulsie fata de ea. Daca in primul caz nu pierzi nimic la o a doua intalnire, in cel de al doilea ar fi putin masochist sa o accepti.

| stejara2 a răspuns:

Uneori prima impresie poate fi total eronata, iar o a doua intalnire sa aduca cu ea fulgere si traznete printre hormoni si restul.

| MariaO a răspuns (pentru stejara2):

Nu, duci discutia in alt punct. Cred ca pentru ea mai putin conteaza omul, cat fizicul si atunci nu, nu are de ce sa se mai vada cu el. Poate gaseste ceva mai bun, el desigur, ca la stilul intrebarii, ea mai are de lucru.

| stejara2 a răspuns (pentru MariaO):

Daca este vorba doar despre aspectul fizic, fii sigura ca nu va cauta sa il mai revada, va cauta mereu perfectiunea, si daca o va gasi sa nu, asta nu am de unde sti.Dar se va lamuri curand ea ce si cum

| taineamea explică (pentru MariaO):

Te inseli, nu pun cel mai mare accent pe fizicul persoanei. N-am dat toate detaliile in intrebare dar uite iti spun acum: el este pe cale sa fie dat afara de la servici si nici macar nu incearca sa-si caute altceva prefera sa stea toata ziua, sa stea pe net, sa se uite la tv, sa mearga pe la prieteni si cam atat, mi-a povestit cu zambetul pe buze cum s-a distrat asta vara cu fosta lui prietena si sora acesteia la mare - din cate stiu eu nu este bine sa spui astfel de lucruri la prima intalnire. In ceea ce priveste serviciul am totusi pretentii, nu vreau sa aiba bani ca sa ma scoata in oras sau ca sa-mi cumpere cadouri ci bani ca el sa se intretina in primul rand si nu sa ajunga ca la 27 ani sa-l intretina parintii. Tu intr-o astfel de situatie ai mai acorda o sansa?

| taineamea explică (pentru stejara2):

Nu conteaza foarte mult aspectul fizic si nu caut perfectiunea. El de exemplu la prima intalnire mi-a povestit cum s-a distrat cu fosta si sora acesteia la mer anul trecut si zambea cand povestea, cat de curand va ramane fara servici pentru ca se pare ca firma la care lucreaza va da faliment si nici nu-si cauta ceva de lucru prefera sa stea toata ziua si sa se vada cu prietenii, sau sa-si piarda timpul pe net, la tv sau sa doarma. N-as vrea sa am un prieten care sa fie intretinut de parinti la varsta de 27 ani si nu cred ca sunt absurda. In trecut m-am intalnit si cu alti barbati si atunci cand nu simteam o atractie si din conversatie sau sa-mi placa macar zambetul sau ochii sa zicem preferam sa nu mai continui. E posibil sa gresesc facand asta...

| stejara2 a răspuns (pentru taineamea):

Stii? Ti-am spus, prima impresie poate fi eronata sau nu, si daca ai un simt aparte si ii,, simti" cand nu sunt sinceri e si mai bine, uneori, un zambet sarcastic spune totul, si ochii il vor da de gol mereu cand va minti, conteaza sa stii tu sa ii citesti! Si cel despre care spui tu, nu merita! Daca se distreaza asa cum spui tu, daca nu se intereseaza sa isi schimbe viata, nu are ce iti oferi!

| taineamea explică (pentru stejara2):

Dupa mine sa stai sa nu faci nimic pentru a-ti cauta un job nu e ceva in regula. Distractie - se vede cu prietenii, se duce in vizita, uneori ca sa bea ceva, sa faca un gratar, sa discute una alta, azi de exemplu a fost la o prietena si un alt prieten il invitase la masa dar nu s-a dus. Problema e ca lui ii place de mine... Vroia sa ma invite la el astazi ca a primit de la ai lui un tort, dupa ce aseara ne-am intalnit prima oara. Mie mi se pare cam repede totusi, poate sunt eu mai de moda veche sa-i zicem happy

| stejara2 a răspuns (pentru taineamea):

Foarte bine ca esti de moda veche, pastreaza-ti principiile, si de o fi sa te placa, sa insiste! Daca te place cu adevarat te va intelege, cat despre job, sincera sa fiu, la anii lui ar trebui sa dea dovada de gandire matura, si sa caute, caci nu vine nimeni acasa sa te pofteasca la munca!
Trebuie sa se gandeasca ca daca vrea sa invite o fata in oras fie si la un suc, ii trebuie bani, dar sa mai intemeieze candva o familie? Unde e stabilitatea?

| taineamea explică (pentru stejara2):

Cand l-am intrebat daca cauta a spus nu, a doua zi ca ar trebui sa se orienteze, ieri ca isi depune cv-uri pe net dar cand vede ca sunt depuse cateva sute nu mai are rost sa-l depuna pe al lui. Pana la intalnirea de ieri am vorbit pe mess, de asta am primt diferite raspunsuri in zile diferite big grin

| MariaO a răspuns (pentru taineamea):

Pune problema cum trebuie de la bun inceput. In cazul asta evident ca nu as mai acorda nimic. E o chestiune impostanta asta cu serviciul si banii la 27 de ani, ca deh, unul din citalel mele favorite este "imi plac femeile cu trecut si barbatii cu viitor" or la nenea in speta nu vad asa ceva. In alta ordine de idei, pare si cam mitocan, cu povestile lui. Are balta peste, asa ca zis sa spui pas big grin

| doc69 a răspuns (pentru taineamea):

Hmmm asta inseamna ca inca este imatur.il cresti?

| rooxy01 a răspuns:

Ce pot sa zic.acum depuinde. daca nu-ti place nimic la el/ea nu te mai intalni. dar daca macar caracterul te intereseaza mai da-i o sansa

| dyutzza90 a răspuns:

Nu