| marilux a întrebat:

Daca parintii ajung sa se bata, eu ca copil ce ar trebui sa fac? Bine... nu mai sunt chiar un copil, sunt fata si in octombrie fac 18 ani. Mi-e frica rau de tot sa nu se omoare intre ei, in seara asta s-a lasat chiar si cu sange. In familie mereu au existat certuri, de cand ma stiu si efectiv m-am saturat sa plang si sa ma consum din cauza lor. Cred ca o sa se ajunga la divort in curand si nu vreau sa trebuiasca sa aleg dintre ei doi. Si daca totusi nu o sa se ajunga la divort, dupa ce o sa plec la facultate, adica peste un an, sunt a 11a, cum ar trebui sa traiesc cu gandul ca poate se omoara intre ei sau idk...mi-e frica rau. Voi ce parere aveti de situatie?

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca se lasa cu sange, e cit se poate de grav. Pentru ca, daca se repeta, riscul ca unul sa isi piarda viata e imens, cerceteaza si tu, statistica e infioratoare in ce priveste decesele cauzate de violenta domestica. Banuiesc cine e cel insingerat. Sau mai bine zis *cea*. Si e trist, ca barbatii cred ca prin bataie isi manifesta autoritatea, dar nu e asa, orice barbat poate fi tare (fizic vorbind)'in fata oricarei femei, pentru ca taria e caracteristica barbatilor, nu si a femeilor. De aceea eu nu pot concepe ca un barbat sa loveasca o femeie.
Solutii? 1) Discuta cu mama ta, incearca sa ii deschizi ochii sa vada cit de departe a ajuns, si la ce risc se expune. Eu sunt total impotriva divortului, dar e mai preferabil un divort decat un deces in familie.
2) Apeleaza la autoritati. Protectia copilului. Politia nu se baga, e chestie de proces, de tribunal, stiu din cazul sorei mele, s-a apelat dinafara la politie pentru ca au fost chestii urite, si nu s-a bagat. Doar daca unul din cei doi, afectat de violenta, apeleaza, atunci se baga. Dar, pentru ca pentru tine e o problema reala, poti gasi ajutor la Protectia copilului.
3) Vorbeste cu un adult despre situatia asta, unul in care poti avea incredere, un unchi, o matusa, o profesoara, sau oricine care consideri ca iti e suficient de apropiat incit sa poti sa ii spui ce te framinta. Mai apoi, el va sti ce sa faca, mai ales daca ii cunoaste pe parintii tai.
4() Fa ce a facut si Bula. Un dus cu apa rece nu le-ar strica pe cand e mai incinsa treaba. Tu nu ai pati nimic, s-ar face liniste, ca in cazul lui Bula, pentru ca automat ei ar realiza ca sunt intr-o postura gresita fata de tine, si s-ar potoli, cel putin pe moment. Insa iti trebuie mult curaj sa pui mina pe galeata. happy

| mgtow a răspuns:

Asa au patit ai mei cand eram mic se tot bateau de fata cu mine, si uite asa am ajuns sa traiesc singur fara chef de relatii, imi bag pu in toate femeile si le dau cu flit nu le suport deloc. E o marca din cauza lor altfel imi doream ceva stabil daca era armonie intre ei, nu o sa moara deloc dar daca divorteaza mai bine asa.

Bula
| Bula a răspuns:

Cand am fost adolescent, a fost o asemenea discutie apriga cu batai intre ai mei. Am luat o galeata de apa rece (pe jumate plina) si am aruncat pe amandoi, strigand la ei.
Surpriza! S-a facut liniste!
Ulterior nu s-a mai repetat asemenea cearta (cel putin nu in prezenta mea). happy

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Le-ai administrat la propriu un dus rece. Si se pare ca a prins bine. Pentru ca au realizat ca nu e OK sa se certe de fata cu tine. De aceea s-a facut liniste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când se ajunge la sânge, trebuie să iei măsuri acum. Să te adresezi la poliție acum și la asistența socială la primărie.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar trebui să vorbești cu ai tai si sa ii separi. Spune-i mamei tale sa se mute in alta camera sau cu tine, iar tatăl tău in alta si sa încerce să interacționeze cat mai rar până o sa se hotărască ce vor sa faca (daca nu chiar sa pleci cu mama ta de acasa). Explicale ca te pun intr-o situatie dificila si ca te sperie si roaga-i frumoasa ca daca nu mai pot impreuna sa se separe.Promitele ca ii vizitezi pe amândoi indiferent la care rămâi momentan si ca ii vei ajuta pe viitor doar sa conștientizeze că relația lor nu mai este una sănătoasă nici pentru ei nici pentru tine.

| Nemessys a răspuns:

Suna la telefonul copilului si la politie. Alta solutie nu ai.

| FreddieM a răspuns:

As vrea sa-ti dau si eu un sfat dar deja majoritatea au dat raspunsuri minunate.Regret ca si altii au patit asemenea traume. Felicitari tuturor, sa aveti o zi faina si vremuri mai bune.
Pace

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta ta nu mai ai ce sa alegi... iti faci viata ta imediat. Daca ei nu constientizeaza ca au o problema si nu se despart nu ai ce sa le faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În curând o să ai nevoia să-ți faci viața ta deci nu o să trebuiască să alegi. Ar fi foarte bine să se despartă, mai ales pentru binele tău. Mie îmi pare rău de situația prin care treci dar există și probleme din astea pe lumea asta, dacă ești inteligentă o să ai de învățat din întâmplările ăstea negative.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te va afecta serios mai devreme sau mai târziu din toate pct de vedere și Greu vei scăpa îți spun în cunoștință de cauza pleacă de acolo nu mai asista la violenta aia fiindcă te afectează mult lăsai sa facă ce vor tu du te și începeți o viata noua și independenta nu ai nici un motiv sa cinvistuiesti cu astfel de persoane cred ca au probleme... Du te căutați un job o chirie fa ți un viitor lăsai pe ei în lumea lor ei nu realizeaza cât rău îți pot face nici nu le interesează ei au piticii lor pe creier. Pleacă de acolo nu ești un copac sa stai pe loc

| Eugen80 a răspuns:

Vorbeste separat cu ei, cand nu beau nimic (altfel nu imi inchipui cum sa te bati cu partenerul).
Divortul nu cred ca este cel mai rau lucru, dar pana acolo... e cale lunga si trebuie sa vb cu ei cand sunt calmi amandoi. Vezi daca nu e o idee buna ca unul sa plece la rude, la parintii lui, la bunicii tai o perioada.