| anonim_4396 a întrebat:

Daca te bate barbatul mai tu ca femeie mai trebuie sa stai linga el daca mai ai si copii?

Răspuns Câştigător
| matraguna1 a răspuns:

Daca esti masochista...ramai langa el. Daca nu, pleaca. Copiii oricum vor intelege. De ce sa te chinui o viata intreaga pentru cineva care nu merita. Te descurcai foarte bine si inainte de a-l cunoaste. sa nu te intrebi "ce fac fara el, sau ce vor zice copii".

25 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu trebuie suportat asa ceva nicio secunda.Totusi la noi sunt femei care in afara unei casatorii nefericite nu mai au nicio perspectiva:nu au casa, nu au cariera, nu cunosc nicio meserie.La asta se adauga si o anumita mentalitate:barbatul te bate fiindca te iubeste. Exista inca multe drame si drumul spre emancipare este foarte lung.

| thealchemist a răspuns:

Nu, in nici un caz.

regis
| regis a răspuns:

Daca femeia nu se gandeste la ea, ar trebui sa se gandeasca macar la copii. Acel mediu este departe de a fi unul sanatos pentru o dezvoltare normala psihica si chiar fizica a unui copil, cu atat mai putin pentru educatia si sprijinul de care acesta are nevoie.

| Yang a răspuns:

Nu de la prima palma indiferent de motive de scuze de orice, pana si un cuvant adresat jignitor, exagerat iti da de gandit de bataie nici nu vine vorba

| BRG a răspuns:

femeie nu are dreptul nimeni să o bată, cu atît mai puţin soţul de la care se cere să fie capul familiei, să-şi iubească şi îngrijească familia, nu să o maltrateze şi să se comporte ca un tiran, Dumnezeu a creat femeia ca fiind un ajutor perfect pentru bărbat, femeia nu este obiect sexual, sau sac de box pe care anumiţi bărbaţi î-şi descarcă nervii, cunosc şi eu două cazuri în care două femei sînt bătute de soţii lor de faţă cu copilul, una este vecină cu mine, ea are 26 de ani un copil de 3 ani, şi cealaltă femeie este o cunoştinţă care ea are 35 de ani, şi o fetiţă de 10 ani, şi soţul un beţiv, o bate de faţă cu copilul şi şi pe copil îl bate, asemenea oameni care î-şi bat soţiile nu merită respectul nimănui, nici să trăiască nu merită, părerea mea.

| BRG a răspuns:

Pe o femeie nu are nimeni dreptul să o bată.

| ines a răspuns:

Nu nici copii nu sunt fericiti cand vad batai an casa.

| hândel a răspuns:

Dacă nu te bate tare, e ok, dar nu-i lăsa pe copii să vă vadă, că ştii cum sunt copii, pofticioşi. laughing
Copii au nevoie de stabilitate, au nevoie tată, şi inainte să-l părăseşti pe bărbat, mai bine ia-ţi un timp departe de el, sau o sedinţă de terapie de cuplu, şi vezi dacă nu cumva tu eşti problema. Orice aţi face, identificaţi sursa neînţelegerilor, şi nu vă luaţi de păr în faţa copiilor, că ei nu înţeleg motivele voastre. Copii cresc cel mai bine alături de părinţii lor naturali, şi merită să faceţi un efort pentru. a fi o familie fericită, măcar de dragul lor. Şi cine ştie! Poate chiar o să vă placă.winking

| Anileda a răspuns:

Nu este obligatoriu.Eu niciodata nu as putea sa stau langa un barbat care ma maltrateaza.De ce? Pentru ca fi sigura daca da odata, o sa dea si a doua oara si tot asa.Intr-o relatie, mai ales daca exista si copii trebuie sa fie totul deschis si sa existe respect, pai daca barbatul te bate si te injura copii ce sa invete? sper ca ti-am fosat de ajutor.

| elyssa20 a răspuns:

A mai fost o intrebare in genul acesteia si am sa dau copy/paste la ce am raspuns si acolo pentru ca sunt de acceasi parere:Compatimesc/detest barbatii care isi lovesc sotiile sau iubitele. dar sincer, nutresc exact aceleasi sentimente fata de cele care stau si indura asa ceva, indiferent de motivele pe care le invoca.
Cum spuneam si in cazul consumului sistematic sau a dependentei de droguri: nici o scuza, nici un motiv nu e suficient de bun pentru asta. pupici.

| nestlebaby a răspuns:

Nu, in nici un caz, sub nici un pretext.va continua sa te bata, cu sau fara copii.

| Goofy77 a răspuns:

Fugi cat mai ai timp pana nu trece si la doua trei cutite ca se mai intampla

| Zambet a răspuns:

Dumnezeu spune sa stam cu alesul pana cand moartea ne va desparti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Zambet):

Asta e o scuza pentru slugi. Daca o bate clar nu e alesul.

| Special_girl a răspuns:

Eu nu as ramine in nici un caz.As pleca fara sa ma uit in urma mea.Desigur ca imi iau si copiii.

| SRB a răspuns:

NU. Daca te bate o data o va face si a doua oara sau a n oara. Cat ai putea sa inghiti, doar nu esti presu de la intrare ai si u demnitatea ta de om. Copii sunt victime colaterale in toata povestea asta ei nu au nici o vina ca parinti nu se inteleg. Divortul ar fi solutia in opinia mea.

| Mihaela_9047 a răspuns:

Sincer nu ar trebui desigur depinde de situatie daca bate copii te desparti imediat de el daca nu are treaba numai cutine atunci trebuie sa discuti cu copii si sa alegeti impreuna fara ca sotul sa stie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.Iti iei copiii si il lasi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu! Categoric nu! Copiii i-am facut, ii cresc si singura! Mai bine este fara scandal si bataie, cu sufletul linistit, fara stresul :iar vine nervos si ma (ne )bate! Sa ramana siingur si sa isi cumpere un sac de box pe care sa-si incerce fortele!
Multe femei raman in continuare cu sotul, din teama ca nu se vor descurca, ele nefiind pregatite pentru viata suficient si prefera sa,, inghita"mai departe,, lectiile de viata"date de barbat.
Chiar daca nu au pregatire profesionala, tot ar avea sanse sa isi gaseasca ceva de lucru sa isi intretina singure copiii, asa ca nu vad un motiv real sa indure atatea mizerii!
Ca il mai iubeste? Poate. dar nu merita sa iubesti in zadar pe cineva care-si bate joc de sufletul, iubirea oferita zi de zi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, Zambet asa spune, dar mai spune si de cazuri deosebit cand cei doi nu se inteleg din anumite motive:bataie, bautura, curvie...
Zice ca sa se desparta, asa ca...sincer nu vad cum s-ar supara pe noi ca nu stam sa fim omorate cum patesc unele!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu'... categoric nu'...

pentru asemenea cazuri s-a inventat divortul...

femeia are aceleasi dreptul ca barbatul! nu te lasa umilita si batuta... pleaca de langa el!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fugi! Toate scandalurile isi vor pune amprenta asupra comportamentului copiilor! daca vrei sa le faci un bine nu-i traumatiza! pleaca, este decizia cea mai buna.linistea sufleteasca si psihica iti da aripi, nu ai nevoie de un barbat ca sa zbori. pune binele copiilor pe primul loc si da-le sansa de a avea o copilarie normala!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pleaca

| myha_8968 a răspuns:

Categorik nu