| 2420 a întrebat:

Dacă un om de aproape 30 de ani nu are nici un viciu, adică nu bea, nu fumează, nu joacă jocuri de noroc, nu pariază ci are un program zilnic gen acasă - serviciu sau serviciu - acasă, credeți că acesta poate rezista singurătății măcar până la 50 de ani?

25 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de atitudine. Poti fi singur intr-o mare de oameni, sau poti sa nu te simti singur nici pe virf de munte. Nu faptul ca esti singur conteaza, ci cum te raportezi la singuratate. Daca nu te plingi de ea, e OK, poti rezista, daca doare, vei da pana la urma fie in ceva care te pasioneaza imens, fie intr-un viciu, ca sa uiti de ea.

| mgtow a răspuns:

Da, mai bine ar fi sa aiba macar pasiune pentru playstation sa se joace toata ziua pana la pensie si o masina smechera ca sa iasa cu ea in lume si sa mearga la femei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu au legătură viciile cu rezistența. Nici cu singurătatea.
Dacă a ajuns la 30 de ani fără să fie un distrus obsedat de țigări, alcool și jocuri de noroc, înseamnă că nu e chiar prost.
Evoluția sa e în funcție de ceea ce își propune.
La 30 de ani ești stăpân pe alegerile tale, nu mai ai scuze.

| doctorandus a răspuns:

Sa fii singur si sa te simti singur sunt doua lucruri diferite.

Gaseste-ti un hobby/o ocupatie.

| Mosotti a răspuns:

Depinde de psihism, uni rezista pana mor singuri, unii nu rezista nici pana la 30 de ani.

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca ai de ce sa te gândesti ca vei fi singur, pentru ca nu sti niciodata de unde sare iepurele.
Iar daca nu e asa se poate supravietui si singur. Daca nu ai avut pe nimeni cu care sa te obisnuiesti nu ai din ce sa te dezobisnuiesti si iti trăiești viata ca pana acum cel putin.

| xerxes1 a răspuns:

Viciile sunt mult mai multe.Cu siguranta gasim ceva care sa-i placa.

| StrongHeart a răspuns:

Poate, dar nu vad de ce ar face-o.
Adica, daca se intampla sa intalnesti persoana potrivita, de ce sa stai singur pana la batranete?

| FreddieM a răspuns:

Poți și mai mult daca îți dorești neapărat, un exemplu concret sunt monacii din Tibet, sau chiar călugării noștri, care aleg viata solitara. Dar as fi curios dacă nu faci parte din
aceste categorii, de ce ți-ai dori asta? Sau încerci vreun tip nou de meditație?
Cheers

| Seba2013 a răspuns:

Eu inainte eram cu fotbalul. Bagam la pariuri si castigam. Era sa castig vreo 50.000 euro dar am renuntat pentru ca nu imi placea cum ma simteam spiritual si am valorat mai mult meseria. Valul acela chiar te face sa traiesti mai intens dar este periculos pentru ca iti intra in sange.
Whisky cu cola sau vin mai beau din ani in pasti si chiar ma face sa intru in forma. Dar nu ma obisnuiesc cu forma aceea de viata.
Dar daca le vezi cu suspiciune si renunti la ele o sa fii mai linistit pentru ca pot sa iti strice mintea si inima.
Singur nu stiu daca vei putea sa fii fericit, trebuie sa ai tot timpul activitati care sa te faca sa simti ca traiesti.

| Mirel4412 a răspuns:

Ce treaba ai viciile cu singuratatea? Poti sa ai si vicii si sa fii singur. Oamenii sunt facuti sa stea cu alti oameni, si nu ma refer ca trebuie. sa stai neaparat cu cineva in casa, ci la toti oamenii din jur

| alexalx1234 a răspuns:

Rezista lejer

| alexalx1234 a răspuns:

Decât cu una care te stoarce de bani și când nu îi mai ai pleacă cu altul, mai bine singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SInguratea te face sa ti pierzi mintile incet si sigur. Si de obicei o dai in vicii de genul...cam asa incep si eu.

| TheStrategist a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde ce faci în singurătate

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheStrategist):

Nu prea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu sunt singur. Teoretic am prieteni, practic nu prea. Ca vicii, hm. Țigara, însă la cât a ajuns sa coste un pachet vreau sa las și asta. Însă eu am hobby-uri, merg mult pe bicicletă, merg pe jos km întregi. Locuiesc și la munte. Chiar și singur îți poți ocupa timpul. Nu omoară singurătatea pe nimeni. Spre ex în doi ani am aproape 8000 km făcuți pe bicicletă. Doar anul acesta 2000 km. Sunt o persoană sociabilă însă adevărul că m-am obișnuit sa îmi trăiesc viata singur cu toate ca se mai întâmplă să simți nevoia sa vorbești cu cineva și sa nu ai cu cine. Ai nervi, frustrări. Eu iau bicicleta și plec. 60 km - 200 km tura. După 200 km, din care 30 km numai urcare, sa știi ca uiți de toate chiar și grijile dacă ai. Uiți ca ești și singur, uiți ca nu ai și iubita. În fine, Tu ar trebui sa îți ocupi timpul cu ceva. Ceva care îți place.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta decât sa stai și sa îți plângi de mila pe TPU. Am văzut și celelalte întrebări. Ești supărat tare, pot zice chiar disperat.

| Mirel4412 a răspuns (pentru anonim_4396):

E urat sa mergi singur pe distante asa lungi, e mai frumos sa ai 4-5 prieteni si sa bagati o paine si un salam la destinatie XD

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mirel4412):

Nu este deloc urat. În doi ani nu am mers cu nimeni, mereu singur am fost și adevărat că am început să merg mai mult în zona populate și de oameni. La început mă băgam pe coclauri cam pustii și am avut niște incidente neplăcute cu câinii. Plus alte pericole și singur fiind, am zis sa nu mai risc. Cu alții mereu trebuie să ți ritmul, pauza când fac ei și dacă nu ți ritmul vor începe discuțiile "că îngreunezi tura". Urat este doar noaptea, mai ales când vrei sa eviți traficul de pe DN și mergi pe drumuri județene unde mașini vin când și când. M-a prins o dată noaptea, am ajuns acasă la ora 1 AM și a fost horror. Am pus muzica sa cânte pe difuzorul telefonului ca să nu mă ia somnul apoi câini care ma lătrau când treceam prin sate și starea nasoală singur prin bezna dintre localității. Mai cântau și cucuvele prin vegetație. Asta da, a fost foarte urat. În rest ziua este ok. Însă nu și când este cald - cod galben de caniculă. Am făcut o data prostia sa plec când s-a anunțat cod de caniculă și nu m-a epuizat drumul cât m-a epuizat căldura.

| Mirel4412 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu unul sunt cel care ma plang ca cei cu care merg o fac incet laughing

| NunuNini a răspuns:

Nu bea, nu fumează, nu joacă jocuri de noroc, nu pariază
Perfect!
Dar nu e bine ca acasă - serviciu sau serviciu - acasă.
Are nevoie de hobiuri, de prieteni, de activitati extra-serviciu. Altfel o ia razna.

| Forneticugem a răspuns:

Da nu văd de ce nu nu văd unde ar fi problema

| Czechoslovakia a răspuns:

Mai degraba rezista daca dupa munca baga si niste sport, macar sala happy

| 666iulia a răspuns:

Daca nu are probleme de sanatate, sau nu ajunge sa aiba probleme mentale, ia vreo gripa sau este in vreun fel de accident, da.