| 31ea a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac sa ma anpac mai bine cu socrii stau cu ei si am doua fetite soacra nu m-a placut de la bun anceput nu mi-a spus ca nu ma place dar mi-a dat de anteles se baga tot tinpul cum sami educ copii cum sa gatesc cum sa fac curat imi vine de prin vecini cu barfe ca ala nu stiu ce a facut eu nu o prea anteleg pe femeia asta nimeni nu face numic bine doar ea le stie pe toate si pe deasupra mai o si aud cum vorbeste de noi cu socrumiu eu fierb de nervi dar nu ai zic nimic daca ai spun ceva se supara si nu mai vb cu mine ce sa fac anebunesc ajutor?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Draga Corina,
Tu trebuie sa te impaci cu situatia si sa eviti sa intri in conflict cu soacra ta, mai ales ca se pare ca nu aveti, tu si sotul tau, alta varianta de a locui separat. Sunt unele soacre mai autoritare si cred ca ele le stiu pe toate, mai bine decat altii, se poate ca uneori au dreptate, trebuie sa te gandesti si tu la acest lucru. Ca sa eviti starile tensionale, ar fi mai bine sa ii ceri uneori parerea, sa vezi ce spune si daca este dornica sa te ajute cu sfatul ei. Daca pornesti de la ideea ca tot ce spune ea este gresit, vei fi mereu in stare de tensiune si atunci linistea ta s-a dus "pe apa sambetei" ca sa zic asa.
Nu stiu daca ai dreptate ca nu te place, eu sunt convinsa ca, daca la inceput a avut oarecari rezerve, acum cand tu esti mama a doua fetite, care sunt si nepotelele ei, cred ca situatia s-a schimbat si de fapt ea tine la tine, insa n-ati reusit sa comunicati omeneste intre voi. Eu zic ca trebuie, spre binel tau si mai ales al sotului tau, sa te impaci bine cu soacra ta, pentru a nu-l pune pe el in situatia de a alege intre voi, cine are dreptate.
Cand esti si tu linistita, poti purta o discutie cu sotul tau cu privire la starea tensionata in care te afli, ca mereu esti criticata de mama sa si vei vedea ce-ti spune si el, dar cred ca de la tine, care esti mai tanara, trebuie sa porneasca initierea unui comportament, care sa nu mai atraga critici din partea soacrei tale, discutand cu ea, cerandu-i parerea, fiind atenta cu ea cand are ziua de nume, ziua de nastere, ziua femeii, uite, in prima duminica din luna mai este "ziua mamei", pe intreaga lume, cand poti initia un pas pentru impacarea voastra si pentru o atmosfera mai calda, mai calma si mai lipsita de stres in familiile voastre. Eu iti doresc sa ai intelepciunea necesara si acum in Postul Sfintelor Sarbatori ale Pastelui sa incheiati un"arimistitiu" si sa va iertati una pe alta pentru greselile pe care le-ati facut. Eu cred ca tu esti o fata desteapta si vei reusi. Iti doresc mult succes si nu te lasa invinsa de o problema asa de minuscula, care se poate rezolva fara nici un ban, fara nici o investitie ci, doar cu o schimbare de comportament.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu te poti muta, accept-o asa cum e, respect-o ca pe proprii tai parinti si nu uita ca fara ea, sotul tau nu ar fi cel care este.

| bunica a răspuns:

Fai cerere la Domnul sa-i dea un bilet doar dus, si se rezolva.si eu sunt soacra si de fata si baiat dar sunt-tem prieteni si sa stiti ca nu-mi spun mama si nu am pretentie ca nici eu nu i-am spus soacrei. astea care fac fite cand ajung soacre si uita ca si ele au fost nurori eu cred ca-s duse rau cu mintea.

cristian
| cristian a răspuns:

Sa te muti la casa ta.

| gaby_6466 a răspuns:

Buna mai intii am o intrebare stai cumva cu socri? daca da mare prostie si daca poti ia. ti camera cu chirie cu copiii si sotul, e cel mai bine, daca nu poti incearca sa o tratezi cu indiferenta si las-o sa tipe cit o tin puterile las-o pur si simplu cu gura plina si neterminata de ce are de spus si du-te cu copii la plimbare si daca totusi trebuie sa stai sa o asculti si nu poti iesi afara fa. ti treaba ta si trateazo cu indiferenta fa. te ca nu o auzi deloc si iti spun eu ca va fierbe de nervi dar tu fi tot asa blinda, ca daca te infuri se va duce la sotul tau si ii va baga in cap destule si va fi mai rau asa fa. te ca nu o auzi si toata lumea va vedea cine are coarne si chiar daca iti spune cum sa faci lucrurile zici ca ea si faci ca tine crede-ma da rezultat eu am avut 2soacre si acum o am pe a treia dar din fericire o vad doar o singura data pe an o luna in concediu dar iti spun sunt doua lucruri intre sot si socrii ori te intelegi cu sotul de minune si cu socrii ioc sau te intelegi bine cu socrii si cu sotul ioc.eu te pupic si succes si nervi tari o scoti tu la lumina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva de genul asta intampin cu sotul meu. Am avut o cearta cu fratele lui s-a luat de mine din senin iar sotul meu nu a zis nimic.Suntem de mult timp impreuna dar suntem casatoriti d eputin timp si cu parere de rau ma gandesc la divort.Nu pot sa fac un copil sis a stau toata viata lg un om care nue in stare sa ma apere in fata oricui, in special al familiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa o bagi in seama, atunci o faci sa fiarba de nervi si o sa se lase singura de barfe, nu-i da atentie trebuie sa fi tare pentru copii tai nici eu nu ma intelrg cu socrii dar reusesc sai infrunt de cate ori este nevoie. stai linistita nu esti singura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu stau cu socrii dar soacra mea e o scorpie si cel mai rau este ca sotul meu tine cu ea.nu stiu ce sa mai fac imi vine sa plec la mine acasa.sunt casatorita de un an si jumatate si parca mi s-a dus viata de cand stau aici.tot timpul ma critica sotul pentru ca ii mai spune ''mamica'' ceva despre mine. nu mai suport sa stau aici. daca nu plec cred ca o sa innebunesc
oricum te pup si sper sa vina ziua cand sa avem casele noastre sa nu mai fim nevoite sa stam cu soacrele.

| andra610 a răspuns:

Poi nu stiu...

| uca a răspuns:

Prea multe nu ai de facut cat timp vei sta la ea in casa. prima si cred ca unica solutie este sava cumparati un apartament al vostru sau sa va duceti cu chirie ...problema ar fi mult mai grava, daca sotul tau este genul de fiu care, indiferent ce zice sau face mamica, el o crede numai pe ea si nu iti da tie dreptate sau nu face nimic sa rezolve chinul prin care trece. Atunci consider eu ca ai dubla problema ...solutii :1-pleci din casa ei ...2-faci ca ea si incerci sa te relaxezi si sa nu te mai gandesti la absolut nimic rau ...3-pui cartile pe masa si vb cu ea si ai spui ce ai pe suflet, ce iti convine si ce nu...