| ana_1825 a întrebat:

De cateva saptamani mama tot incearca sa vorbesca cu mine despre diferite chestii, dar nu pot sa ma deschid fata de ea, sa ii spun tot ce am de spus. Ea nu este de acord cu mine in foarte multe privinte si nu pot sa port o discutie normala cu ea. Cele mai multe certuri le am cu ea mai ales pe tema iesitului afara sau a baietilor.Nu intelege ca am nevoie sa ies, sa ma distrez.Nu a stiut de la inceput sa comunice, iar acum tot ea ma intreaba ce mi-a facut de ma port cu ea ca cu un strain. Ce pot sa fac sa pot sa ma deschid fata de ea?

5 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Trebuie sa te deschizi, mai ales evitand certurile. Arata-i respect, caci ti-a dat viata si te-a adus pana aici cu atata grija. Cu siguranta iti va raspunde cu blandete la atitudinea ta si se va deschide catre tine. Fa-o sa se simta realmente prietena ta si stimuleaz-o, cerandu-i prin cuvinte si gesturi sa-ti fie mereu sprijin. Si mama ta a fost tanara, si mama ta a iubit, altfel nu apareai tu pe lume. Crede-ma ca stie bine cu ce se mananca asta. Ba, mai mult, ai mare nevoie de experienta dumneaei. Ofera-i sufletul tau... cu mult curaj. Imediat va apare si prietenia. Mult succes!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu uita, cei care te iubesc sunt parintii, asa buni sau rai, pe ei îi doare sufletul si se consuma pentru problemele tale. Încearca sa fii mai apropiata de mama ta, sa o intelegi, orgoliile in aceasta situatie nu au rost. Mama ta iti vrea numai binele, tu nu vezi cate se intampla in lumea asta, lumea este foarte rea si ea doreste sa te protejeze si sa nu intri in capcanele vietii. Cred ca singurul prieten adevarat este mama, nu-ti dai seama cata nevoie ai de ea in viitor.

| lily1970 a răspuns:

Mama este singura prietena adevarata din lumea asta rea, care te iubeste neconditionat; deci colaboreaza cu ea in orice problema a ta si vei avea numai de castigat.

| PisicaAristocrata a răspuns:

Hai sa vedem intai partile bune la o persoana, nu pe cele rele, cum avem de cele mai multe ori tendinta. Poate ca da, intr-adevar, mama ta nu stie sa comunice. Dar prin faptul ca iti impune unele chestii-probabil nu te prea lasa sa iesi cu prietenii-iti dovedeste ca ii pasa de tine.Nu cred ca ai prefera sa te lase complet de capul tau, fara s-o intereseze defel soarta ta. Te-ar durea mult mai tare. Daca nu stie sa se apropie de tine, asta nu inseamna rea-vointa. Poate e un soi de timiditate.Sau pur si simplu nu stie cum s-o faca. Ajut-o tu. Fa tu primul pas.Si nu uita ca certandu-te cu ea nu vei ajunge la niciun rezultat.Cand vezi ca nu mai termina cu reprosurile si criticile, aplica tehnica "normandului"-evita sa mai continui cearta, incheind printr-o fraza simpla, care sa nu-i mai dea ocazia sa contraatace.Sau alta tehnica,"ecranul de ceata". La o critica, raspunde-i sec:"da, ai dreptate". Spre exemplu, iti reproseaza ca ai uitat s-o suni sa-i comunici ca intarzii acasa 30 de minute.In loc s-o infrunti, intelege-i ingrijorarea si ca sa eviti alt scandal, spune-i simplu:"iti inteleg supararea, mi se intampla uneori sa pierd notiunea timpului". Gata, ai incheiat discutia.Niste scuze nu strica. Dar scurte si precise, fara justificari si devieri de la subiect.Nu incerca niciodata sa calmezi un om furios daca nu te-ai calmat tu mai intai.Respira adanc, regleaza-ti ritmul cardiac si nu raspunde cu agresivitate la agresivitate.Iti doresc succes in intentia de a-ti imbunatati relatia cu mama ta.

| amy_9264 a răspuns:

Nu stiu cat de mult te va ajuta.mai demult am vazut o emisiune tv tot asa mama si fiica nu puteau comunica si un specialit le-au pus sa scriie un set de intrebari.raspunsurile le dadeau pe o foaie si apoi le citeau separat si asa isi dadeau seama ce isi doresc amandoiua si usor usor au inceput ca sa comunice. poti incerca.