| Florentina_Mariana_1996 a întrebat:

De ce critica unIi oameni o persoana doar după aparențe?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Motivele pentru care poti fii criticat sunt nenumarate: din lipsa de ocupatie, din prostie, din invidie, din rautate, din frustrare samd.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca aparentele sunt singurele vizibile. Asta pana incep sa cunoasca mai bine persoana respectiva.

| RAY a răspuns:

Pentru ca asa am evoluat ca specie,de asta aspectul fizic, apartanenta la grup raisial, social conteaza, cu toti avem o imagine despre lumea asta dar prin experiente sau educatie, societate dezvoltam anumite frici sau respingeri fata de alte persoane, cica in africa mai bine te manca leii de viu decat sa nimeresti in tribul altuia

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Oamenii superficiali fac asta. Apoi critica si barfa e in firea oamenilor mici care baga pe altii in noroi gratuit pentru a le creste lor valoarea (? ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e doar o aparenta, chiar esti proasta.

| Dumbi a răspuns:

Tu vezi un om(prima data) la interior sau la exterior? Daca vezi prima data la interior, e grav, foarte grav.
Oricine te critica, eu te critic, tu ma critici, o lume plina de critici. Tu critici acum pe cei care te critica! Asa ca nu esti "perfecta" cum crezi tu.
Si eu, de exemplu critic si bunul, asa sunt eu…

| IoanaIonuca a răspuns:

Buna intrebare! Cred ca toti am facut asta macar o data si poate apoi ne-a parut rau. Nu stiu, asa suntem noi, oamenii. Dupa ce cunoastem omul ne dam seama ca nu e chiar asa cum credeam, insa intotdeauna ne vom lua dupa prima impresie, dupa aparente.

| SufletDivin a răspuns:

Draga Suflet,
Din cauza ca unii oameni sunt invatati sa judece inainte sa invete si cerceteze.Asta este in opinia mea cea mai frecventa greseala din rasa oamenilor.

| muntelezion a răspuns:

Toti facem asta. Ce a fost, este si va fi e discutabil, oricum, urmarile unui astfel de principiu sunt dezastroase.

| Kornell a răspuns:

Căci nu văd si ce e înăuntru omului

| Ahdfgwefggsfgdd4553 a răspuns:

In primul rand "de ce" nu se scrie legat, in al doilea rand "uni" se scrie cu doi de "i", si in al treilea rand la sfarsitul propozitiei trebuia sa pui semnul intrebarii.

| Joncy a răspuns:

Pentru ca societatea in care traim e plina de clisee si idei preconcepute!