| Teodor168 a întrebat:

De ce unii oameni judeca după aparente?
Oare ei nu știu ca persoana judecată nu a fost cea care a ales sa fie urâta?
Acești oameni sunt limitați sau ce, ca nu înțeleg.
Am ales aceasta categorie pentru ca mi-a părut cea mai potrivită
Funda

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Suntem programati genetic sa ne placa persoanele frumoase,nu e vina nimanui ca mie imi place sa vorbesc cu un om care e placut ca aspect fizic,cand vezi un om urat prima reactie e -fugi sau lupta,simti o scarba asta e adevarul,cine spune ca nu minte,desi bun venit jocul selectiei naturale,barbati alfa sunt inalti,musculosi si da frumosi,daca selectia naturala ar functiona barbati urati,handicapati si alte categorii nu s-ar putea reproduce iar specia umana ar evolua,asta e realitatea cei frumosi,bogati, cu carcater alfa conduc lumea, dupa parerea mea fiecare are un loc pe lumea asta indiferent cum arata el, am cunoscut un om care era urat la fizic dar era un om foarte bun mai rar asa om ca el cred ca era unicat, desi nu inseamna ca daca esti urat esti o persoana rea, dar noi suntem finte vizuale prima impresie o face aspectul fizic ce sa faci asta e

| Nilsson a răspuns:

Pe scurt, pentru ca sunt rai. Unora nu le pasa de suferinta celor din jur, daca li se pare distractiv sa rada de infatisarea cuiva, o vor face doar ca sa se simta ei bine.

Mai sunt si cei care ii critica pe cei din jur deoarece prin asta considera ca isi fac o impresie mai buna despre ei si par mai frumosi sau mai destepti (adica in loc sa se ridice ei, ii coboara pe cei din jur).

Parerea mea este ca nu ar trebui sa te supere atitudinea unor astfel de persoane, opinia unor oameni lipsiti de valoare e la fel de lipsita de valoare.
Tu esti la varsta cand iti definesti personalitatea, poti sa alegi daca sa devii ca ei sau sa iti cultivi niste principii morale dupa care sa te ghidezi in viata.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

De ce as fi eu rau daca imi plac persoanele frumoase?

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Ma refeream la cei care isi bat joc de ceilalti pe baza aspectului fizic

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Oamenii fara ratiune

| CinevaAnonimă a răspuns:

Noi nu avem dreptul sa-i judecam. Cel mai probabil, ii judeca dupa aparente deoarece acestea le aduc aminte de ceva neplacut.

| Aslam a răspuns:

Pentru la asta este bun omul, sa judece, orice, pe oricine, oricand si oriunde. happy

| AlexandruG1 a răspuns:

Uni oameni judeca dupa aparente pentru ca se crede superior sau din cauza anturajului care gandesc si fac la fel, e usor sa judeci din exterior, dar niciodata nu sti cum se simte respectivul si ce e in capul lui.