| SadBoyForever a întrebat:

De ce haina îl face pe om?

Am observat din păcate că dacă un adolescent nu are o stare financiară bună nu este băgat în seamă de ceilalți băieți și fete din colectiv, de ce nu te bagă nimeni în seamă dacă nu ai o haină mai de calitate pe tine?

Cum se poate integra un om fără mari resurse financiare într-un colectiv în care toți ceilalți băieți și fete sunt îmbrăcați mai de fițe gen haine scumpe, geci de piele sau blugi scumpi plus faptul că toți ceilalți din colectivul respectiv au mașină proprie dar și părinți cu bune resurse financiare.

De ce nu te bagă nimeni în seamă în societate dacă nu ai bani și dacă nu ești îmbrăcat cu haine "la modă" că să zic așa?

De ce haina îl face pe om?

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca omul s-a schimbat in ceea ce nu trebuia. La biserica haina nu il prea face pe om sau la crucea rosie asta e adevarul. Banii au putere peste tot si sa ai masina buna noua conteaza.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

De ce ai avea nevoie de oameni ca ei pe lângă tine?

| LonelyLoner92 a răspuns:

Deoarece dacă nu ai bani lumea te vede mai modest plus faptul că dacă ești îmbrăcat cu haine demodate nu dă deloc bine.

| AdelinaC a răspuns:

Pentru ca ai nimerit intr-un colectiv de rahat. Schimba anturajul, cauta oameni simpli si fata fite si vei fi integrat foarte bine in anturajul lor. Baietii judeca mai putin exteriorul altui baiat decat fetele, se accepta mai usor unii pe altii, asta daca nu sunt cocalari.

| RAY a răspuns:

Eu am observat ca daca ai tupeu si le arati cine e sefu esti popular nu daca esti un pampalau, timid, plangacios

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar asta nu se refera la linii mici. Este strict legat de societate si de era in care traim. Un pompier in uniforma e un pompier cu responsabilitate. Un om al pesterii e imbracat in trente si asta il face un om al pesterii. Un tranvestit la protest e... ai prins ideea.

| OldSoul a răspuns:

Tu trebuie sa te bagi in seama, nu ei pe tine.
Asta trebuie sa intelegi.
Poti sa fii imbracat de la cele mai mari branduri, chiar crezi ca o sa se schimbe ceva?
Poate o sa auzi o vorba gen "Frumos tricou" "Misto adidasi" dar de aici mai departe, totul tine de ce scoti tu din gura.

Daca tu nu te simti bine in pielea ta, apar problemele de genul.
Pur si simplu tu nu ai incredere de sine, si de aici te simti inferior fata de ceilalti, iar de asta nu reusesti sa te integrezi, pentru ca nu vorbesti cu ei de la egal la egal.

Insa ce e drept, hainele, iti pot oferi un boost de incredere, te pot face sa te simti bine in pielea ta si sigur pe tine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Prietene crede-ma ca tu ai dat peste niste oameni prosti cel putin eu asta inteleg din ce imi povestesti dar isi vor lua teapa iti spun eu. Ei spun ca "haina îl face pe om" gresit ei cand se uita la un om se uita la haine si la aspectul fizic dar se inseala, si se trezesc ca stau la masa cu nu stiu ce ticalosi nenorociti imbracati la 4 ace, nici macar nu stiu ce suflet au oamenii aceia sau ce le trece prin cap dovada oamenii de afaceri si politicienii din RO si SUA occident simplu ca bunaziua. Iar chestia asta cu bariera dintre saraci si bogati a existat mereu din tot de-a una, dar sa nu uitam ca oamenii bogatii conduc societatea, in RO daca ai bani poti sa faci cate crime vrei ca te-ai scos intelegi si daca ai relatii cu un procuror, senator sau mai stiu eu cine iar te-ai scos. Adevarul e ca traim intr-o societate de rahat copii in RO sunt PROSTI needucati nu ai ce sa te astepti de la nenorocitii aia care te judeca dupa haine aia sunt niste increzuti se cred destepti si zeii ca ei le stiu pe toate, societatea in care traim noi e exact ca Titanicul daca ai vazut filmul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Cum se poate integra un om fără mari resurse financiare într-un colectiv în care toți ceilalți băieți și fete sunt îmbrăcați mai de fițe gen haine scumpe, geci de piele sau blugi scumpi plus faptul că toți ceilalți din colectivul respectiv au mașină proprie dar și părinți cu bune resurse financiare." uitai, mai dai dracului de imfumurati si de copii de bani gata ce sunt, ei nu stiu ce inseamna sa muncesti pentru un ban si sa il chibzuiesti. Ei cand au nevoie de ceva apeleaza direct la mami si la tati nu stau ei sa munceasca sau sa isi rupa spatele fiind umiliti de patron sau salahori la fabrici.
Banul deschide multe usi atat in libertate cat si la puscarie dar va veni o vreme cand societatea o sa cada tine minte ce iti spun eu peste generatii societatea o sa fie varza, adica mai intai o sa cada cei de jos pe urma cei de mijloc si pe urma o sa le vina randul si la cei de sus crede-ma ca asa e. Absolut toate societatiile au un inceput si un sfarsit exact ca si cu sistemul comunist din Romania, a avut un inceput pe urma o perioada de trimuf/prosperitate si in final declinul e simplu.
Dumnezeu "cu ce mana dai cu aia primesti inapoi" nu scapa nimeni. Eu te inteleg ca te simti respins si marginalizat ca tu nu esti in rand cu ei si ca ai vrea si tu sa fi acceptat de ei dar crede-ma mai bine nu. Nu ai nevoie de ei poti sa iti traiesti viata alaturi de oamenii cu care te intelegi si care te inteleg si ei pe tine nu de niste imfumurati plin de ifose si de talente care se cred destepti.
La puscarie daca ai bani te-ai scos dar daca ajungi pe mana mea crede-ma ca ori cat de mult mi-ai oferi ca sa te crut nu ma intereseaza esti mort, esti mort pentru ca asa vreau eu ma pis pe bani tai si pentru ca vreau sa te trimit intr-un loc cu mai multa verdeata priecepi. Banii deschid multe usi dar in fata unui crminal crede-ma ca nici banii nu te mai salveaza.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Hai sa iti mai spun eu ceva ce tu nu sti, e ca in fiecare an sistemul de invatamant devine tot mai slab si tinerii tot mai slab pregatiti adica devenemim tot mai prosti cu fiecare generatie si asa e.
Tu daca vrei poti sa te pisi pe RO si sa te muti in alta tara daca vrei nu e neaparat sa ramai in tara asta fara valoare plina de tigani si locuita de un popor de analfabeti incurabili ca asta e. Tu trebuie sa fi tare ca o stanca sa nu te lasi umilit de nimeni adica "mai bine mor in picoare luptand decat sa fiu tar+fa ta" pricepi, asa trebuie sa gandesti. Asculta-ma in puscarie sau in libertate tu nu trebuie sa te lasi umilit de nimen niciodata trebuie sa ei atitudine ca altfel te doboara toti.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Uita-te la asta si aculta cu mare atentie https://www.youtube.com/watch?v=269JDO8KMLs e cat se poate de adevarat asa iti alegi prietenii adevarati.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Inca ceva daca oamenii saraci nu sar mai pune pe facut copii tara cade pentru ca populatia imbatrneste si nu o sa mai fie forta de munca de loc deja nu mai e pentru ca se vede in ce tara traim. Sa ii lasam numai pe bogati sa contribuie la populatia tarii asteia de rahat ca asta e, daca barbatii saraci ar renunta sa isi mai caute partenere numai bogatii ar mai face copii si aceia vor fi putini iar populatia scade dramatic, ca ori cum femeiile sunt niste ta+rfe.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pleaca ma din Romania aici se pisa toti pe tine e o tara infecta nu ai ce sa faci, iti faci bagajul si pleci de aici du-te in Ucraina, Turcia, Polonia, Germania dar numai aici nu, e jale ce e aici copii in Romania sunt prosti.

| Iote a răspuns:

Pentru ca aste este mentalitatea voastra! Pentru ca asa ati creat voi lumea de azi, bazata doar pe aparente si plina de analfabeti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar tu numai între adolescenți ai observat acest aspect? Eu observ și la alte generații de vârstă. Atâtea aere își dau unii de zici ca sunt ventilatoare. Și eu am haine de firma, dar nu umblu cu nasul pe sus și respect pe toată lumea indiferent dacă e sărac sau bogat. Dar nu toată lumea gândește ca mine.

| eckblume a răspuns:

Haina il face pe om in unele cazuri. Unul dintre cazuri e cand te duci la un interviu pentru job si ai nevoie de o tinuta prezentabila. Aici da, haina poate conta.
Tu probabil ai dat numai de oameni care pun pret pe starea financiara. Spre exemplu, de cand cu Instagram am vazut si eu ca mentalitatea unora e schimbata radical. Multi isi pun poze cu mancarea din farfurie si de 4 ori pe zi (e chiar exagerat), isi aleg haine cat mai cool/scumpe, iar moda pozelor din baia cluburilor nu mai dispare. Si mai important e numarul de urmaritori! Unii sunt chiar disperati. Si buzele de femeie batuta cu ranga ma minuneaza mai mult. Poti spune usor ca sunt persoane superficiale, dar fiecare isi alege modul de viata si e liber sa faca ce doreste: cum sa se imbrace, ce oameni sa aiba in jurul sau.

Haine de firma sau obisnuite => nu asta ar trebui sa fie relevant, ci modul de intretinere (curate) si decenta lor.
Nu stiu peste ce colectiv ai dat tu, dar eu am avut 39 de colegi in clasa, unii mai bogati, altii cu situatii mai modeste si nu a existat vreodata discriminare. Si e de prost gust sa eviti pe cineva doar ca nu are ceva de firma. Stiu ca in generala a comentat o tipa ceva si stii ce s-a intamplat? Noi, ceilalti "mai de rand" i-am schimbat parerea. Daca cineva se ia de tine din acest motiv e clar ca nu are maniere si e neserios.
Decat sa stai de vorba cu fitosi, mai bine singur.
Am prieteni mult mai bogati decat mine, dar niciodata nu s-a pus problema de bani, haine, rusine.
Tu ai dat de oameni de genul, nu pune la suflet. Sincer, in Romania nu sunt chiar atat de bogati incat sa se laude atat de mult.

| christine99 a răspuns:

Poate esti in colectivul gresit, oricum nu te mai interesa asa de mult de parerea lor, dupa ce termini nu mai ai nici o legatura cu majoritatea.

| NonZarek a răspuns:

Pentru ca în ziua de azi, lumea a ajuns de toată praștia, odată ca ai acces la internet de mic și asa te formezi și cresti văzând pe net, anturaje, sa virusul asta se transmite din copil în copil, dar, nu toți sunt asa, găsești și alții care nu sunt interesați sa ai haine de firma pe tine.
Eu in generala aveam plin gunoaiele astea de bani gata, care făceau mișto de alții care nu erau cu bani ca și ei, și de mine au vrut sa se ia ca nu aveam Nike uri in picioare dar le am dat o runda bunicica de pumnisori și nu le au mai trebuit sa facă mișto cât trăiesc ei laughing, chiar ma și saluta, totul consta în a nu fi slab, sa nu îți arăți slăbiciunea, sa nu vadă ca ești ușor de modelat sa zic asa, trebuie sa fi dur indiferent ca e unu mau solid care se leagă de tine, odată ce va vedea ca nu merge cu tine, nu va mai încerca e și logic asta și vei fi văzut și cu altul ochi dee toți. Stai liniștit ca nu oriunde haina îl face pe om.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine depinde mult si de varsta. Daca vorbim de copilarie, atunci e clar ca prieteniile se fac mai mult pe interese proprii din lipsa de experienta si a unei gandiri logice, dar eu inteleg ca tu vorbesti deja de o varsta mai inaintata daca e vorba de masini.Pentru a avea prieteni buni, nu trebuie sa fii bogat.Cunosc persoane care au o stare financiara proasta, dar care sunt acceptate de multe grupuri, si cunosc persoane relativ bogate, dar care sunt respinse de cei din jur.Totul depinde de personalitatea noastra.Un om care este sarac,in copilarie este adesea batjocorit si tachinat, iar astfel el isi formeaza o imagine proasta de sine crezand ca este inferior celor din jur, astfel nu mai avand incredere in nimeni. Odata ce creste aceste emotii captive si aceste perceptii eronate raman prezente, si persoanele date devin mai timide, se simt inferioare si le este frica sa interactioneze cu cei din jur.Nu in toate cazurile e asa,dar in marea majoritate.Un om care e stabil psihic,care are o personalitate bine formata si care isi poate impune autoritatea nu se va lasa ranit de vorbele fara sens ale celor din jur, si va avea suficienta putere si vointa sa gaseasca un cerc de prietenei potrivit lui.Un alt motiv pentru care oamenii "bogati" nu se pot intelege cu cei "saraci" il reprezinta perceptiile si ideologiile diferite. Unii cred ca cu banii faci totul, si pretuiesc doar bunuruile materiale, altii in schimb pretuiesc bunatatea, sinceritatea si respectul.Trebuie sa ne legam doar cu acele persoane si grupuri care ne sunt pe plac, nu sa incercam sa ne imprietenim cu o persoana total opusa personalitatii noastre pentru ca nu vom reusi.Starea materiala nu conteaza, important e sa fii un om adevarat, iar un prieten adevarat nu te va judeca niciodata dupa starea financiara, ci iti va fi mereu alaturi.Stiu ca nu e usor sa gasim asemenea persoane, trebuie multa munca, dar e posibil.Cei bogati de care vorbesti tu, adesea isi formeaza prietenii pe baza propriilor interese, si de cele mai multe ori se destrama foarte repede.Totusi,depinde de om, exista si oameni cu o stare financiara foarte buna care isi fac prieteni adevarati si sunt niste persoane sincere si cinstite.Totul depinde de la caz la caz, important e ca tu sa nu iti formezi o perceptie gresita asupra vietii.

| llleo a răspuns:

Lucrul ăsta nu a fost în vigoare dintotdeauna. Erau alte timpuri înainte. Eram mai omenoși. Astăzi, din păcate, nu mai suntem egali. Nu că în trecut ar fi fost totul roz, sigur că nu. Dar, cu siguranță, mai bine. Asta e lumea în care trăim în momentul de față. Trebuie să ne adaptăm, vrei nu vrei. Să facem față.

| Roelly202 a răspuns:

Pentru ca in ziua de azi nimeni nu isi doreste un prieten sarac, pentru ca automat nu are cu ce sa te ajute.A da, mai e si anturaju

| Iote a răspuns (pentru Roelly202):

Ajutorul este numai financiar?
Un sfat bun, o mana de lucru, un umar la nevoie, nu mai este ajutor?

| Ciscodus a răspuns:

Oamenii inca din cele mai vechi timpuri au fost despartiti din cauza claselor sociale.Haina il face pe om deoarece o persoana saraca nu poate sa realizeze activitatile pe care o persoana bogata le poate realiza(Exemplu de a merge la un festival precum Neversea sau Untold).In general oamenii saraci au alta perspectiva asupra lumii comparativ cu cea a oamenilor bogati, alte subiecte de vorbit, etc

| Boss_Alexandru_1978 a răspuns:

Pentru că societatea asta a ajuns sa fie într-un punct critic din punctul meu de vedere! Haina nu-l face pe om, caracterul contează cel mai mult dar "puștii de bani gata" se cred superiori celorlalți copii care nu au o situație financiară buna