| DanielAndreiescu95 a întrebat:

De ce în general româncele nu sunt foarte atrase de români și preferă bărbații de alte etnii sau alte naționalități?
Și care sunt căi prin care ar putea fi rezolvată această problemă?

132 răspunsuri:
| DanielAndreiescu95 explică (pentru Catrice):

Okay, ăsta o să fie ultimul comentariu pe care ți-l trimit și aștept și un răspuns din partea ta, dacă vrei.
1. Modul cum am pus eu întrebarea este poate puțin exagerat, dar trebuie să înțelegi că o preferință nu înseamnă și ceea ce va fi de fapt. ex: aveam un prieten care toată viața lui a fost obsedat de Japonia și de japoneze; a avut o relație pe net cu o fată din USA cu origini japoneze, dar acum e căsătorit cu o româncă pentru că a acceptat realitatea.
Majoritatea româncelor sunt cu români în ROMÂNIA pentru că nu au posibilitatea să fie cu alte nații, dar dacă de ex i-ai dat șansa unei românce să aleagă dintre un român și un bărbat de altă nație, marea majoritate ar alege altă nație în detrimentul românului.
2. Privește puțin lucrurile în felul următor: în România per total vorbim de un număr relativ egal de femei și bărbați sub vârsta de 40 de ani, dacă e să luăm în considerare și numărul homosexualilor, celor închiși la închisoare, celor care pleacă din țară, etc.
Dar, avem mai multe femei decât bărbați care sunt în relații cu străinii decât românii.
Prin asta rezultă că indiferent de cum privești lucrurile, nu sunt suficiente românce pentru toți românii.
3. Cum am spus la 2 am stabilit că nu sunt suficiente românce pentru toți românii, da?
Ei bine eu sunt probabil printre ratații care de regulă nu au un cuvânt de spus, eu sunt printre ratații care efectiv iau ce mai râmâne de obicei, indiferent despre ce vorbim.
Cei care mine nu aleg, de regulă rămân cu alternativa aia. Ei bine, în cazul de față cei ca mine nu prea ce face.
Când cerința(bărbați) este mai mare decât oferta(femei), atunci cineva are de suferit. Și ghici cine suferă? fraierii/ratații ca mine.
Îmi înțelegi acum frustrarea?
Asta este tot ce pot să-ți spun. Dacă ai bună voința să-mi dai și un răspuns, îți mulțumesc.

| Catrice a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

(A). Doar pentru ca prietenul tău a preferat japonezele nu înseamnă că toți bărbații prefera alte naționalități. Sau în cazul de fata, femeile... sau alți oameni.
(B). Posibilități exista întotdeauna. Sunt destui străini care vin în vacante la noi în tara pe tot parcursul anului, în special iarna și vara. Nu ar fi avut posibilitatea sa... fraiereasca pe unul și sa plece din tara?! Sau cele care pleca în vacante prin străinătate? La bulgari? De ce Bulgaria sau Ungaria nu e plina de românce? Ca sunt destule orașe la granițe, distanta nu e mare, suntem în UE, NATO etc.
Locuiesc într-un orășel de munte (vreo 16, 000 locuitori), puțin cunoscut celor din tara, darămite în străinătate, iar anul trecut, prin iulie, când mergeam în oraș auzeam vreo 5 limbi diferite în același timp (era și coreeana și portugheza, hindi, de chineza nu mai zic ca sunt locuitori în oraș).
(C). Doar pentru ca în jur ai 3-5 persoane/femei care prefera sa aibă relații (posibile/imaginare) cu străini, nu înseamnă că restul de vreo 8-9 milioane (sau jumătate chiar, depinde de media de vârstă... am o ruda care s-a măritat a doua oara la 43 ani, deci în ceea ce privește preferințele, vârsta e relativa) prefera străinii în detrimentul romanilor. O mătușa de a mea a plecat de ani buni în Franța și s-a măritat acolo cu un român cu cetățenie franceza.
Generalizările ăstea creează stereotipuri...

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Catrice):

Am zis că-i ultimul mesaj, dar tu chiar nu vrei să înțelegi pentru numele lui...
Nu e vorba de majoritatea.
Sunt mai multe femei decât bărbați români în relații cu străinii. NU EXISTĂ SUFICIENTE ROMÂNCE PENTRU TOȚI ROMÂNII!
Nu toți românii pot avea o româncă pentru că din cauză că multe sunt cu străini nu sunt suficiente pentru toți.
Numeric nu toți bărbații din România pot avea o femeie.
Nu pot pentru că numeric nu sunt destule pentru toți.
Pentru mine de exemplu nu este niciuna, na. Asta ai vrut să auzi?

| Catrice a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

(OK, last message/answer).
Totuși, de ce numeric/demografic vorbind se tot spune ca sunt mai multe femei decât bărbați?! Multe dintre fostele colege de liceu/facultate fie sunt măritate CU ROMANI, fie sunt singure. Unde sunt bărbații aceia numeroși?
(Noapte buna, succes la bac/evaluare/examene/la ce faci tu mâine).

| Dalmore a răspuns:

De aia nu dormi tu noaptea, ca n-are fiecare roman o romanca? laughing

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Catrice):

Sunt mai multe femei decât bărbați doar după 40 de ani. până suntem mai mulți români decât românce. Noapte bună.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Dalmore):

Nu.
Dorm destul de bine noaptea, deși mai mult frig și mai puțină căldură ar ajuta.
Ideea este că ratații ca mine nu au nicio șansă într-o societatea ca cea din România.
Numeric vorbind nu există suficiente fete și pentru noi.
Iar din moment ce noi alegem ultimii(resturi), nu prea mai avem ce alege oricum...
Înțelegi?

| Dalmore a răspuns:

N-o să aleagă nimeni în viața asta să fie într-o relație cu cineva datorită naționalității. Dacă ești ratat, e numai vina ta. Ai găsit pe ce să dai vina, ca să vezi laughing. Știu că e greu să accepți unele lucruri, dar prin chestia asta tu doar îți cauți o scuză penibilă. Uite, o chestie care sperie femeile sunt obsesiile stupide. Lucrează la tine și o să ai șanse să-ți găsești o femeie.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Dalmore):

O ultimă întrebare și te las. Revin puțin la ce am scris mai devreme.
Ți-am explicat că statistic vorbind nu sunt destule românce pentru toți românii și ți-am enumerat și cauzele.
Zi-mi doar atât... ți se pare corect? și cum poate fi acest lucru îndreptat?

| Dalmore a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

N-ai ce sa intrepti, fiecare iubeste pe cine vrea, nu poti sa obligi doua persoane sa se placa doar pentru ca-s de aceeasi nationalitate. E absurd
Eu personal nu cunosc cupluri de romance cu tipi de alte nationalitati, nu stiu unde vezi asa ceva.

| Celcestietot a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Motivatie sau speranta hmm... sfatul meu este ca cine te va place pentru cine esti, te va lua asa. Nu incerca sa te schimbi pentru nimeni / sa multumesti pe cineva, pentru ca tot tie o sa iti fie rau.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Dalmore):

Sunt mii sau zeci de mii de românce în România care au soți italieni, spanioli, arabi, greci, etc.
În fine. îți mulțumesc mult de sfaturi.

| Dalmore a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Asta nu te afecteaza pe tine cu nimic. Sunt o gramada de femei singure sau in cautare de relatie.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Dalmore):

În România? nu prea... dar chiar și așa omule, ți-am zis statistica nu-i de partea mea. Ratații ca mine sunt meniți să fie așa... cred.
Whatever. Noapte bună!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ei, nah. Daca nu esti fatalau, blazat, lipsit de incredere, un sarantoc care nu face nimic sa se ridice, lipsit de perspective, banal normal ca o sa aleaga alta natie. Nu e musai de financiar, ci de POTENTIAL. Daca o femeie vede ca tu ai 25 de ani, sa zicem, inca stai cu parintii, ai terminat doar liceul, si te plingi ce prost o duci, dar nu incerci sa faci nimic in plus fata de jobul tau platit cu minimul pe economie si bonuri de masa, normal ca nu o sa se uite la tine. Pe de alta parte, daca esti vreun taranete ajuns manager care nu mai poate de vedeta ce e el ca are 3 oameni in subordine si 2500-3000 RON salariu... sau poate chiar 300 de oameni in subordine si 2000 EUR salariu... dar daca tu, ajuns intr-o oarecare pozitie, esti in continuare un porc frustrat, egomaniac si care nu se intereseaza de cei din jur, normal ca se va uita la altul.

| GirlOnline81 a răspuns:

Atâta vreme cât in România exista mentalitatea precum ca abordarea unui bărbat de către o femeie trebuie sa fie una din disperare, nici n-o sa ai o șansa.
Așa ca, ratat ori ba, cel puțin ai c. oaie. Folosește-lewinking.

| RobertMoon a răspuns:

De unde ai scos asta?

| sierra1 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

"în general româncele nu sunt foarte atrase de români"
e o afirmație falsă, pe când asta:
"numărul foarte foarte mare de relații între românce și străini"
e corectă, firească și... explicabilă

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Poporul român nu mai exista tot ceea mai ramas este limba română in rest oamenii nu mai sunt uniti traditiile si obiceiuriile in ultimii 30 de ani au inceput sa se piarda si DA ai dreptate româncele preferă bărbații de alte etnii sau alte naționalități pentru cascaval si pentru ca le ofera o viata mai buna si ca le duc cat mai departe de Romania intelegi ce vreau sa spun si noi prea fericitii cetateni ai Romaniei stim bine ce specimene sunt in tarisoara noastra deci e clar ca nu ne mai mira nimic, RO e o târ+fă esti lamurit acum.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Românii nu prea se spala asa ca ele ii prefera pe straini aia cel putin se spala si au si cascaval.

| Freya1 a răspuns:

Poate ca cele de prin strainatate ce au trăit printre străini, sau cele care speră la o viata mai buna.
Sunt multe femei ce se gandesc la partea financiară si cred ca daca isi iau un străin o sa o duca mai bine.Sau sunt multe ce cred si considera ca străini sunt mai educați si mai cizelate.Dar nu cred ca este o marjă atata de mare încât să ne îngrijoreze, asta bineinteles daca nu vorbim despre piti sau fitoase de bani gata ce au terminat deja romani si vor să treacă mai departe.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GabiDumitrescu):

Frate. mai lasă-mă cu astea că văd tipi care efectiv nu fac nimic. Locuiesc cu părinții și freacă menta toată ziua și au fete... fără număr

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GirlOnline81):

Și mai exact ce ai vrea să fac? dacă ăsta mi-e potențialul. Nu toți avem șarm, romantism, personalitate puternică, tupeu sau finețe.
Asta este. suntem unii care efectiv suntem praf la capitolul fete, și vreau să spun praf-praf. Habar nu am să vorbesc cu o fată. Singurul mod în care pot vorbi cu o fată este dacă suntem prieteni sau dacă vorbesc cu ea în cadrul jobului. Atât! atât!

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GirlOnline81):

Dar ca fapt divers, numărul de fete comparat cu cel de băieți chiar nu ajută, mai ales luând în considerare numărul imens de fete/femei care sunt în relație cu străini.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru sierra1):

Explică-mi atunci două lucruri: De ce preferă româncele străinii în detrimentul românilor? de ce sunt străinii mai buni ca românii?
și a doua: având în vedere că vorbim de un număr imens de românce care sunt cu străini, asta nu înseamnă că numeric vorbind, unii români nu pot avea o româncă nici dacă și-ar dori asta?

| DanielAndreiescu95 explică (pentru RobertMoon):

Este adevărul...

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Și atunci te întreb pe tine... dat fiind faptul că numeric vorbind unii dintre noi(românii) nu au cum să aibă o femeie, ce-i de făcut?

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Freya1):

Hai să o luăm așa... în România sunt un număr relativ egal de femei și bărbați sub 40 de ani, puțin mai mulți bărbați, dar per total asemănător.
Sunt foarte foarte multe femei care sunt cu străinii, un număr chiar imens de femei românce care au iubiți sau soți de alte etnii sau naționalitate.
Asta nu înseamnă că numeric vorbind, unii români vor rămâne pe lângă? fie că vrem, fie că nu vrem?
Cum rezolvi asta?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Pentru un tip atât de " praf la capitolul fete", mie mi se pare ca te descurci destul de bine happy.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GirlOnline81):

Okay... e o părere a ta.
Hai să-ți explic, deși dacă ai fi citit comentariile de dinainte ai fi înțeles deja.
Bun... să zicem că nu-s chiar praf, să zicem că totuși am un mic potențial, okay?
Ideea este că faptul că româncele sunt într-un număr atât de mare în relații cu străinii mă face să nici nu am curajul să încerc pentru că:
1. Nu prea sunt interesat de un grup de oameni(românce) care în general nu e interesat de grupul de oameni din care fac parte(români)
2. Sunt conștient că numeric vorbind nu sunt suficiente fete românce pentru toți băieții români, din cauza faptului că româncele se cuplează cu foarte multe nații
3. Ce rost are să încerc să vorbesc(romantic vorbind) cu fete care de regulă preferă un alt tip de bărbați decât cel din care fac eu parte(străinii în detrimentul românilor)
Sper că mă înțelegi.
Simplul fapt că știu că numeric nu sunt suficiente, mă face să-mi pierd orice speranță și dorință de a face fie și măcar o încercare. Încerc să-mi accept soarta oarecum, dar ceva în sufletul meu spune că nu-i corect.