| DanielAndreiescu95 a întrebat:

De ce în general româncele nu sunt foarte atrase de români și preferă bărbații de alte etnii sau alte naționalități?
Și care sunt căi prin care ar putea fi rezolvată această problemă?

132 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Fiecare cu ideiile sale, dar asta se datoreaza si datorita traiului financiar, datorita fizicului, datorita conceptiilor de viata (exemple de orientare). Oricum in ziua de astazi este produsa o globalizare, acest fapt fiind posibil prin : moda, idei comune etc. Tu acum nu te casatoresti (exemplu) cu toate, doar una iti alegi, si daca aceea te place pe tine, nu trebuie sa te mai intereseze de restul fetelor. Sunt atatia pesti in mare, tu doar unul trebuie sa prinzi.

| sierra1 a răspuns:

"româncele nu sunt foarte atrase de români"

de unde ai scos-o pe asta? Ce referă: eschimoși, maori, tibetani?

| Panamax a răspuns:

De unde stii tu ce prefera româncele?
Ca te evita pe tine pot fi cateva cauze.iti miroase gura, nu ai bani esti urat si ai ceva probleme la mansarda la cum insisti cu intrebarea asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ba, da tu ai o obsesie de ani de zile. Da, ti a furato unu negru cu pixul mare, treci peste

| Catrice a răspuns:

Daca nu ar prefera romanii, în tara asta nu ar mai exista nici o familie și populația ar fi creștere rolling on the floor

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Celcestietot):

Okay, dar nu mi se pare corect ca unii să aibă un orizont mai mare "o baltă de pești mai mare" (n.r. Româncele care au posibilitatea de a se cupla cu foarte multe etnii sau nații) și alții să aibă un orizont restrâns "o baltă cu pești mai mică" (n.r. Românii care în principiu au doar româncele, unguroaicele și poate unele țigănci).
Adică, frate, nu-i corect. Chiar nu este corect!

| DanielAndreiescu95 explică (pentru sierra1):

Explică atunci numărul foarte foarte mare de relații între românce și străini, te rog mult!

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Catrice):

Nu mă refer doar în țară, ci și afară.
Aproape toate româncele care pleacă afară se cuplează cu străini, pe când dintre românii plecați afară foarte puțini se cuplează cu cineva. Ți se pare corect?
În plus în țară dacă vorbim de relații mixte cu excepția celor române-maghiare, vorbim strict de o româncă și un străin, niciodată de un român și o străină.
Asta nu este corect!

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Celcestietot):

Dar dacă tot ai menționat. care este ideea ta?

| Celcestietot a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Mai multe, dar principala idee ar fi ca, oricum o sa te casatoresti, cel putin o femeie exista pentru tine, ca, numarul de femei este mai mare in Romania ca cel al barbatiilor. Nu iti fa probleme, continua sa mai cautiwinking!

| Catrice a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

《niciodată de un român și o străină. Asta nu este corect!》
Zău?! Atunci vecinul meu de 35 ani de ce s-a însurat cu o grecoaica?! laughing

| Nilsson a răspuns:

Nu cred ca e o regula generala dar daca e o tendinta in aceasta practica ar putea fi urmatoarele motive:

1. Strainii au o situatie financiara mai buna (ma refer la cei din Occident)

2. Femeile considera unele trasaturi ale strainilor mai masculine (in special cei din zona mediteraneana).

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Celcestietot):

Numărul de femei este mai mare doar după vârsta de 45-50 de ani. Până la 35 de ani vorbim de mai mult bărbați decât femei, pentru că statistics se nasc 1.05 bărbați la 1 femeie. Poți chiar să te documentezi în acest sens.
Deci nu! nu sunt suficiente femei pentru toți bărbații, mai ales până la 25-30 de ani.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Catrice):

Okay dude. vorbim de un caz de genul la câte cazuri inverse? Vreau să zic, hai să fim totuși realiști. Se poate?
Câte românce se cuplează cu străini și câți români se cuplează cu străine?
Cred că rata în cel mai bun caz este de 10 la 1, ceea ce nu este deloc satisfăcător oricum ai lua-o!

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Nilsson):

1 aș putea să o înțeleg.
2 și 3 în schimb nu.
Românii au trăsături mai închise per total decât mediteranienii și mulți chiar ne pun în aceeași cutie datorită strămoșilor relativ comuni.
Dacă 2 e pusă sub semnul întrebării, 3 e clar o aberație.
Dar indiferent cum ai lua-o, rezultatul este aceleași. Nu doar că sunt mai puține femei în România decât bărbați(sub 40 de ani, pentru că după 40 de ani vorbim de o inversare), dar în același timp ele se implică în relații mixte de 10 ori mai mult ca românii.
Cum este asta corect și cum poți rezolva asta?

| whatevernvm a răspuns:

Iar fratele meu? Ce traume ai?

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Celcestietot):

Și dacă vrei să fiu sincer cu tine, și eu aș vrea să am un orizont mai mare: și eu aș vrea să am șanse cu fetele blonde cu ochi albaștri din nordul Europei sau cu fetele din Canada sau chiar cu fetele din Orientul Îndepărtat din Japonia sau Coreea de Sud.
Ca atare le găsesc mai atrăgătoare decât româncele, deși sincer să fiu, asta se datorează și faptului că în general româncele preferă străinii.
Doar că îmi știu condiția, îmi știu limita. Fiecare avem o ligă din care nu ieșim. Pentru ca eu să fiu cu o nordică, o canadiancă sau o japoneză ar trebui să-mi depășesc condiția de român, de est-european. Asta este posibil doar în anumite circumstanțe pe cont propriu, circumstanțe pe care nu le îndeplinesc.
Îmi știu limitele.
Asta mă frustrează de fapt pe mine.
Nu faptul că româncele se cuplează cu străini, ci faptul că eu nu am aceeași șansă. Ele nu sunt limitate de naționalitate, de condiția financiară și totuși o fac, iar un tip care mine care ca și mentalitate este mai mult vestic, decât estic, care știe foarte bine engleza, care a vorbit cu străini pe internet și uneori chiar și în realitate toată viața lui, nu am șanse.
Una care abia știe să lege două cuvinte în engleză găsesc un italiano vero plin de bani oricând, iar eu care totuși am ceva în cap și știu să vorbesc și chiar să mă pliez pe cultura occidentalilor nu am nicio șansă cu o fată de nivel mediu(nu sunt curios de bogăție) din țara respectivă.
Înțelegi acum?

| DanielAndreiescu95 explică (pentru whatevernvm):

Citește ultimul meu comentariu pentru Celcestietot și vei înțelege. Acum 1 minut l-am postat!

| Celcestietot a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Stiam asta, dar asta este media pe glob, eu vorbeam despre tara noastra.

| Celcestietot a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Da inteleg perfect. Oricum ceva de genul am spus in primul comentariu. Lasa, ca gasesti una pentru tine, chiar sa nu iti faci probleme!

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Celcestietot):

Chiar și așa, indiferent că vrei să accepți adevărul sau nu, și văd că mulți de pe TPU nu-l văd și chiar fac mișto de mine pe tema asta o să o spun oricum: frate, nu sunt destule femei în țara asta pentru toți dintre noi. Fie că vreți să recunoașteți sau nu! e un adevăr trist.
Acum eu te întreb pe tine, pentru că totuși îmi pari mai descuiat la minte există soluții în acest sens? și dacă da, care sunt ele?

| Catrice a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Cine spune asta?!
Doar tu?!
Tu ai făcut vreun studiu, ai întrebat toate femeile din România?!
Când pleci într-o tara străină, predominanta de populația acelei tari, mai ales dacă într-o tara de... sa zicem 50, 000, 000 locuitori, unde 1000 sunt romani, care sunt șansele ca în orașul unde locuiești sa existe un roman?! Destul de puține. Și sunt destule cazuri în care chiar si peste hotare romanii s-au cuplat intre ei,

| Catrice a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Oh, și... I'm not a dude, boy, I'm-a girl.
Ca femeile românce Saab se căsătorească cu străini trebuie și ei sa le aprecieze. Uite aici ceva interesant.
https://www.perfecte.ro/......mania.html

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Catrice):

Ciudat. În România cred că sunt vreo 10.000 de chinezi. 10.000 de chinezi între 15.000.000 de români, 2.000.000 de maghiari și 1.500.000 de rromi, și totuși, aproape toți chinezii și toate chinezoaicele din România sunt cu o persoane din etnia lor! Nici măcar din rasa lor, adică nici măcar cu japonezi sau coreeni sau taiwanezi, ci chinezi!
Asta pentru că în general chinezii/chinezoaicele au o afinitate mai mare pentru propria lor cultură, propria lor limbă și propriul lor neam.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Catrice):

O româncă are clar mai multe șanse în străinătate decât un bărbat. Noi suntem considerați în principiu inferiori de femeile din alte țări din cauza statutul social, originii noastre, poate chiar aspectului nostru și în general stigma de a fi cu un bărbat din estul-Europei. Voi nu. În general femeile din Estul-Europei sunt considerate aur pur de către bărbații din Vest.
Și cu toate acestea femeile românce tot preferă bărbații străini.
Știi, e un fel: după ce că sunt considerat un c***t de femeile din vest, nu am prea mare apreciere nici de femeile din propriul meu neam.
Și nu vorbesc la modul individual. Eu sunt singur pentru că sunt un ratat, deci nu iau viața mea ca o generalizare a stării românilor, dar din punct de vedere numeric și bazându-mă pe demografie și matematică, asta rezumă.

| Celcestietot a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Nu am cum sa iti dau raspunsul fara putina religie, deci nu ma intelege gresit, uite :

,, Domnul a mirosit un miros plăcut şi Domnul a zis în inima Lui: „Nu voi mai blestema pământul din pricina omului, pentru că întocmirile gândurilor din inima omului sunt rele din tinereţea lui, şi nu voi mai lovi tot ce este viu, cum am făcut. ''

De aici reiese ca, omul este rau (aici se refera la ganduri, fapte etc) de la inceputul crearii acestuia, fapt care este aplicabil si in ziua de astazi. Ce vreau eu sa spun, este, ca este normal ca omul sa fie asa, fie barbat sau femeie, nu ai ce sa faci. Da, poate ca ne nastem asa, dar, dupa se desprinde necunoasterea de noi pe parcursul vietii si alegem fie binele sau raul. Acestia sunt oamenii din ziua de astazi, nu ai ce face, nu ai ce schimba tu la psihicul lor. Dar, exista o alta solutie, si anume sa putem deveni o tara cu conditii decente financiare, sa fie reparate si intarite constructiile (autostrazile, cladirile etc), si in asa fel, ar putea sa nu ne mai atraga alte tari si alt mod de viata al altora, sa ramanem la noi in tara si fizic, dar si cu gandul. Aceasta ar cam fi singura solutie (modernizarea societatii), ca rautatea este de la inceput. Daca am deveni noi superputere mondiala, ne-ar mai atrage alte tari? Ei bine poate ca da, dar nu asa cu interes, si intr-un procent mai mic. Nu generalizez, dar unul care este sus, il intereseaza de cel care este jos? Sper ca ai prins ideea.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Celcestietot):

Ai dreptate. Vezi tu, toate chestiile astea mă lasă cu un gust amar și trist.
E ca și cum te gândești, nu am ales să trăiesc viața asta și totuși sunt forțat să o trăiesc.
De ce nu poate fi bine pentru toți?
De ce unii trebuie să se ridice deasupra altora?
Mă rog, ideea mea este în principiu în ceea ce privește relațiile, dar poate fi extinsă în toate domeniile și la orice nivel.
Problema este că oricum ai lua-o, nu poți să mă faci să fiu pozitiv, sau cel puțin nu văd un motiv să fiu pozitiv sau vesel când simt că grupul din care fac parte(involuntar, pentru că nu am ales să fiu un bărbat român, așa am fost născut) este oarecum într-un vizibil dezavantaj.
Omule, eu știu că sunt poate oarecum un ratat și da pot mai mult, am mai multe posibilități decât arăt, uneori poate chiar decât cred, dar faptul că pornesc deja cu un dezavantaj ce nu ține de mine(că-s român), îmi distruge până și ultimul gram de speranță.
Cu alte cuvinte, chiar și dacă aș vrea să mă ridic, pornind de la dezavantajul cu care pornesc, nu mai văd nicio motivație sau speranță.

| Catrice a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Acolo era vorba despre PĂREREA BĂRBAȚILOR STRĂINI despre românce. Dacă asta e părerea lor, cum ar putea sa se însoare cu o românca? Sau sa iubească una?

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Catrice):

Răspunde te rog și al doilea comentariu pe care ți l-am trimis, acolo am dezbătut mai intens subiectul

| Catrice a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Tocmai asta spuneam. Dacă te-ai obosit sa deschizi link-ul, acolo scrie despre ce cred bărbații despre românce. Si cu astfel de păreri despre noi, cum crezi ca ar accepta unul pe una, chiar dacă aia insista? De unde rezulta ca nu exista vreo relație.
Revin, ce studiu demonstrează ca româncele prefera străinii? Dacă ar fi fost asa, nu crezi ca în tara nu apar mai fi rămas nicio femeie? Ca toate ar fi măritate prin lume și în tara nu ar mai exista decât bărbații?
Greu de cap mai ești. Orice îți explica omul, tu tot pe acolo ta o susții. Ori ești RAY, ori ești fratele lui.