| DanielAndreiescu95 a întrebat:

De ce în general româncele nu sunt foarte atrase de români și preferă bărbații de alte etnii sau alte naționalități?
Și care sunt căi prin care ar putea fi rezolvată această problemă?

132 răspunsuri:
| GirlOnline81 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Aha!
Exact cum bănuiam, nu faptul ca ești " praf-praf la capitolul fete" te tine departe de ele, ci teama de respingere. Și acum te intreb: Dacă te refuza o femeie, ce? Pică cerul pe tine? Nu! Treci la următoarea.

Eu zic sa lași stereotipul legat de " femeile prefera străinii in detrimentul romanilor" și modelul promovat de societate - adică pitipoancele, in traducere trofeul (obiectul, dupa caz) al unui "șmecher" care le asigura mașina neagră și scumpă, și un trai lipsit de munca și plin (sau nu) de plăceri. Mai exista și fete normale care n-au nevoie de așa ceva pentru ca le fac încet pe ale lorwinking.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GirlOnline81):

Okay și problema numerică cum o rezolvi? nu pare să accepți, dar ăsta este adevărul, unii români numeric vorbind nu pot avea o parteneră.
Problema asta pentru mine ar fi rezolvată dacă numeric vorbind ar fi cineva pentru oricine. Dacă sunt parte a celor care nu vor avea niciodată o prietenă pentru că numeric vorbind nu sunt suficiente românce?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Da, si acum zi-ne si CE FEL DE FETE au! Eu credeam ca discuti de gagici care au habar pe ce lume traiesc, nu de proaste care se duc la ala care are BMW si bani de un suc. Aia de care zici tu ce vor deveni cand parintii se duc la cele vesnice? Exact, vor deveni NIMIC.

| RainmakerX a răspuns:

Ce imi plac intrebarile voastre.
Tinand cont ca nu ai avut mai mult de 3000 de relatii si ca in Romania sunt vreo 3 milioane de femei tinere, se poate spune ca faci o generalizare cu o probabilitate de 0.1% si 99.99% incertitudine.

Si chiar daca ai fost un gigolo si ai avut 30000 atunci chestia asta se schimba la 1% vs 99% deci tot insuficient cat sa generalizezi.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GabiDumitrescu):

Și totuși, unii au parte de "iubire" fie și ea una de c***t, pe când alții ca mine au așa:
Mă trezesc - mă duc la muncă - vin acasă obosit - mă joc pe PC - mă culc
Știi? nu e puțin ironic că unul ca mine care totuși își dă interesul și crede-mă nu lucrez pe minimul pe economie, am salariul aproape de media orașului(Cluj), îmi fac per total treaba cum trebuie, nu înjur, nu mă iau de alții și nici nu comentez alegeriile altora în general(cazul cu româncele e o excepție), am și o parte oarecum religioasă în contextul în care înțeleg nevoia unei aproprieri de Dumnezeu și frică de Dumnezeu.
Și totuși, eu probabil că sunt catalogat de societate și de mine însămi un ratat, pe când alții nu.
Mi-am dat silința în școală, liceu și facultate să învăț. În școală și liceu eram oarecum luat puțin în râs pentru că eram premiant într-o clasă plină de fete.
În facultate nu am fost cel mai bun, dar am fost în prima "jumătate valorică" a clasei.
Și totuși cel mai probabil eu sunt tipul care-și va plânge singur de milă până la sfârșitul vieții în timp ce alții se distrează.
Și nu mă refer strict la sex, sexul este o parte a relației pe care să zicem că o doresc, dar vorbim de mai mult de sex, cu mult mai mult.
Oricum ceea ce am spus referitor la numere este adevărat. Nu sunt suficiente fete în România pentru toți băieții, având în vedere că multe se cuplează cu străini.
O mare speranță în care mereu mi-am pus baza au fost unguroaicele, pentru că ele de regulă dacă nu se cuplează cu unguri, se cuplează aproape mereu cu români, nu știu caz ca o unguroaică să fie cu altceva decât români sau maghiari.
Dar mă rog, numeric vorbind tot sunt în dezavantaj.
Și nu vei fi tu sau altul cel care va suferi, ci fraierii ca mine, pentru că din punctul de vedere al societății noi nu suntem ALPHA, noi suntem BETA.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Ele mai merg si violate glumesc, chiestia e ca nu poti sa obligi pe nimeni sa fie cu tine depinde de tine cat de istet esti si de starea ta financiara pentru ca numai asa le atragi atenita si nu in ultimul rand ele sau saturat sa manance bataie pe paine s-au saturat de aceea nu ne mai vor le-a ajuns + ca le e si frica mai ales ca unii si-au trimis sotiile si iubitele la produs + portia de bataie, nu toti suntem la fel dar ele stiu treaba asta dar na ele decid. RO are o rata mare de violenta domestica chiestia e ca si ele ne provoaca ca sa fim seriosi ori cat de prost ar fi un barbat sa te napustesti asupra ei cu pumni si picioare e nasol mai ales ca femeia e o fiinta emotionala o jignire s-au o palma le afecteaza, gandeste-te ea ti-a dat o sansa sa fi cu ea impreuna si tu daca bei un pahar gata vine perversa peste bot, nu tu o vorba buna, nu tu o gluma, nu tu o alinare nimic decat apa, paie si bataie, si nu conteaza cat esti de instarit daca te comporti asa te lasa si asa te suge si de bani cand te da in judecata e cam nasol nu crezi. Nu uita cine gateste, cine iti spala chilotii imputiti, cine te suporta de dimineata pana seara, cine are grija de copii, cine duce casa inainte cand tu ca barbat nu mai poti ca a intervenit o problema, cine inghite toate rahaturiile si dupa toate astea mai esti si violent si o mai chemi si pe mata ca sa vina pe capul ei, ca aia nu e bine, ca aia nu e asa, ca nu ai facut bine aia, intelegi acum de ce nu prea ne mai vor pe unii dintre noi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Problema la noi majoritatea e ca suntem gelosi, betivani, posesivi, violenti, nesimtiti si nu in ultimul rand nu prea ne spalam adica ducem de lipsa de educatie iar pe urma vine si problema cu starea noastra financiara pricepi acum.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Românii trebuie sa mai lase si de la ei, ele au pretentii si asteptari mari de la noi.

| Clorox a răspuns:

Totul tine de individualitate frate, majoritatea barbatilor de nationalitate diferita au alta mentalitate, fata de barbatii din Romania.
Din pacate am vazut romani foarte frumosi dar cu un caracter atat de jegos, foarte multi. Te intrebi de ce romancele ''nu sunt atrase'' de ei? Tu ai fi atras de o romanca frumoasa foc dar cu un caracter de mahala?
Cine stie ce vad ele la ei, poate faptul ca au un caracter decent.
Din nou, totul tine de individualitate, nu vorbesc in numele nimanui.
De ce ai rezolva ceva peste care nu ai control? Fiecare face ce vrea, trage pentru tine si lasa-i pe altii, vei gasi persoana potrivita si pentru tine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Lasa prostiile cu religia. Daca o iei pe partea asta, vezi ca zice ceva cu cresteti si va inmultiti. Acum, intr-o nota serioasa, nu iti mai plinge de mila. Ai tot ce trebuie, iti lipseste doar increderea in sine. Esti fraier atita vreme cit TU te consideri fraier. Cind vezi unul gras cu vreuna supermodel nu te gindi la bani, pentru ca de multe ori nu e vorba de bani. Doua chestii esentiale sunt astea: sa ai incredere in tine si sa inspiri incredere si mai ales sa o faci pe aia de linga tine sa rida.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

O să generalizez puțin, dar majoritatea chestiile pe care le-ai enumerat tu țin de mediul rural.
În Cluj de ex nu prea văd niciodată știri despre femei bătute și nu cunosc cazuri de genul momentan.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Clorox):

Okay, tu mi-ai spus de ce, dar vine întrebarea mea: cum rezolvi asta.
Hai să-ți spun eu ceva... la sfârșitul zilei sunt mulți ca mine care nu pot să aibă o parteneră pentru că nu sunt destule fete disponibile. Exact cum am scris de 100 de ori deja. e o chestie numerică.
Cei ca mine în general sunt lăsați la coadă și tocmai din cauza faptului că multe se cuplează cu străini, cei ca mine ajung să rămâna cu "mâna goală" cum s-ar zice.
Degeaba mă comport frumos, degeaba încerc, la finalul zilei eu nu mă aleg cu nimic pentru că numeric nu sunt în cărți.
Înțelegi?
Faptul că ele se căsătoresc și fac atâția copii cu străini, indirect îi afectă și pe cei ca mine.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ți-am zis frate, nu găsesc nicio motivație știind că majoritatea româncelor mai degrabă preferă un străin decât un român.
Sincer să fiu, de multe ori cu greu îmi găsesc motivația să trăiesc.
Dar nu voi recurge niciodată la un gest de suicid pentru că este mult prea low pentru mine.
De multe chiar mă gândesc că dacă cineva mi-ar spune: viața ta se va sfârși acum și aici, nicio durere, nimic, doar o secundă și totul e gata, cred că aș accepta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Bine dar eu am vorbit pe nivel de tota tara la oras mai putin.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Okay. și ce rezolvare ai pentru asta? cum faci ca româncele să nu se mai căsătorească atât de mult/în exces cu alte nații sau cum faci ca românii să facă același lucru?
Pentru că altfel nu ar exista un balans...
Numărul de fete disponibile este cu mult mai mic decât numărul de băieți disponibili

| sierra1 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Nu mi-e prea clar: vorbești de pe poziția românului refuzat/părăsit sau de pe a străinului adulat/cuceritor

| DanielAndreiescu95 explică (pentru sierra1):

Prima mai degrabă.
Cu alte cuvinte înțeleg că sunt foarte multe românce care se căsătoresc cu străini.
Bun... asta în ceea ce privește numerele nu face prea bine românilor pentru că numeric vorbind nu sunt suficiente fete pentru toți băieții.
Așadar, cum rezolvi asta?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Romania e o tara moarta poporul roman nu mai exista oamenii nu mai sunt uniti si din aceasta cauza femeiile isi indreapta atentia catre alte natii fiecare isi urmeaza proprile interese asa si ele, acum tot ce a mai ramas din RO e doar limba romana si atat biserica cade dovada tineretul lumea asa cum o stim este intr-o continua shimbare. Sincer chiar nu stiu ce sa spun tot ce stiu e ca viata noastra e scrisa de Dumnezeu si sa stii ca e adevarat nu degeaba se spune ca "viata bate filmul" cat despre noi ei bine toate popoarele au un inceput si un sfarsit pricepi asta scrie si in Biblie "Doboara Doamne popoarele caci numai tu ai puterea sa iti bati joc de ele" deci prin urmare in aceste vremuri in care traim cu totii vremuriile cele din urma e de asteptat sa se intample asta RO e o colonie, intre barbati si femei e egalitate ele au dreptul sa aleaga la fel si cunosc cazuri cu baieti din RO care s-au casatorit cu femei din Ungaria, Ucraina, Germania, Spania, Anglia etc. tu de ce nu faci la fel, o viata ai traiesteo.
Daca nu ai pe cineva nu inseamna ca esti ratat cum spun altii, ratat esti cand tu ca si persoana te consideri asa, gandeste-te ca au fost oameni foarte inteligenti de-a lungul istoriei omenirii care au trait singuri s-au respectat pe ei si corpul lor mai presus de toate.
Femeiile sunt niste finte emotionale, dificile, delicate, sensibile, proaste, nesimtiee, jigodii, reprezentante ale sexului frumos etc.
Ideia e ca iubirea exact cum spun si preotii si toti sfintii e ceva divin ceva Dumnezeiesc cand te loveste te loveste, acum daca stam sa ne gandim in ceia ce le priveste pe românce sa stii ca fetele nu mai sunt ce au fost o data astea cuminti s-au dus, acum cine te ia te ia pentru cascaval si aspectul tau fizic si relatiile pe care le ai in societate nu te mai ea pentru omul care esti tu si nu le mai pasa de tine cand te imbolnavesti pricepi, pentru ele sti bun atata timp cat ai cascaval si esti sanatos ca in rest nimic esti gata bun urmatorul sti ce repede te vor inlocui ca pe un telefon mobil intelegi tu.
Uita-te la aceste video-uri de pe net si vezi ce spun ele despre noi dar cand te uit sa fi numai URECHI ca sa intelegi ce spune:
https://www.youtube.com/watch?v=EE8KXUl1VkU
https://www.youtube.com/watch?v=xyaQEDVCEEc
https://www.youtube.com/watch?v=td4qMij6QE8
https://www.youtube.com/watch?v=bcWpgx62fPE
https://www.youtube.com/watch?v=kCc7aHELpA8
https://www.youtube.com/watch?v=ihoJnZBUwmA
https://www.youtube.com/watch?v=vzoLcy8cMp4
https://www.youtube.com/watch?v=2H3GP7kdyqk
https://www.youtube.com/watch?v=rGaHsVQUbH4
https://www.youtube.com/watch?v=lkekDEgyEGw
https://www.youtube.com/watch?v=wU6p0ibC_xk
https://www.youtube.com/watch?v=vJmvy8PvA74
https://www.youtube.com/watch?v=EvNfjqQsjf0
https://www.youtube.com/watch?v=q44l3NtnTY0
https://www.youtube.com/watch?v=yGJkHnY5Ui4
https://www.youtube.com/watch?v=60zeW0UxPko
https://www.youtube.com/watch?v=uLdaccTF_w0
https://www.youtube.com/watch?v=ZUDer4sckgg
https://www.youtube.com/watch?v=Oin4RCAuzqc
https://www.youtube.com/watch?v=VlgUw9dtzxk
In RO nu da nimeni doi bani pe tine valabil si in cazul meu eu stiu asta sunt constient de consecinte cu alte cuvinte in RO esti doar un gandac ce trebuie zdrobit nici nu ma mir.

| Emma30555 a răspuns:

Daca tu ca baiat nu esti ok, oricum nu ti ai gasi pe cineva, deci nu are legatura cu strainii
E legea selectiei naturale. Daca tu spui ca sunt mai putine fete de varsta ta decat baieti, e simplu iti cauti o fata mult mai tanara sau mult mai mare decat tine. Nu cred ca grija ta e reala.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

După ce am vizionat doar câteva dintre clipurile acestei stimabile doamne, care vorbește mai urât decât cei care pretinde că vorbesc urât la adresa ei, chiar cred cu tărie că viitorul meu este alături de o femeie de altă naționalitate laughing oricum mi-ai făcut noaptea mai frumoasă, per total!
Frate, nu-mi trebuie neapărat o româncă, sunt sincer cu tine. Dacă ar fi după mine și aș avea libertate de alegere probabil că aș merge pe variantă: nordică sau japoneză, dar fiindu-mi limitate posibilitățile financiare nu mă pot gândi așa departe.
De aia mă limitez la românce, dar e ironic că nici măcar româncele nu ne vor laughing

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Emma30555):

Nu ar fi o problemă asta, mereu m-au atras fetele mai mari ca mine, doar că ți-am zis toată faza cu numerele mă dă peste cap. Mă înțelegi?
Uite. exact cum i-am zis și lui Marius: și eu dacă mi s-ar da mână liberă aș alege o nordică sau o japoneză.
Deși eu merg pe alte principii, nu de bani: aș vrea o relație în care să putem vorbi în engleză, aș vrea o fiică sau un fiu mixtă/mixt, aș vrea ca în casă să avem două culturi. Chiar sunt câțiva români pe Youtube care au succes în alte țări și care sunt parte a unor cupluri mixte cu femei de altă origine. Sincer tânjesc și eu după asta, oarecum, doar că știindu-mi posibilitățile financiare, nu pot să mă gândesc așa departe.
Așa că voluntar accept ideea că româncele ar fi per total cele mai accesibilite, doar că vezi tu: e aiurea. Nici măcar româncele nu prea sunt interesate de români ca dovadă numărul foarte mare de românce care se căsătoresc cu străini.
Singurul lucru care-mi dă speranță ar fi: dintre persoanele cu carte, cu școală, cu multă minte în cap sunt mult mai mulți români în lume cu străine decât românce cu străini. Și din nou, vorbesc strict de nivel ridicat al IQ-ului.
Asta ar fi singura mea... speranță, altfel îmi știu limita.
Româncele în general nu sunt interesate de români, așa cum nici străinele nu sunt. deci. too bad for me.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Ai o statistica oficiala in sensul asta? Nu cred ca e chiar asa. Cu motivatia da, e cam greu de multe ori. Ai incercat sa faci sport? Ajuta extrem de mult la psihic, crede-ma.

| Freya1 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

Sunt mai multe femeile decat bărbații in Romania, cam 3 sau chiar 5 femei la un bărbat.
Eu stiu foarte putine românce care sa fie căsătorite cu străini dar poate asta depinde de zona in care locuiești.
Dacă uni romani ar rămâne pe lângă nu ii opreste nimeni sa isi ia si ei la randul lor sotii de alta naționalitate pentru ca nu poti dicta nimănui cu cine sa se căsătorească, nu putem obliga femeile sa ia pe cine vrea poporul.
Dar ca ar fi sa fiu răutăcioasă o sa spun ceva (nu sunt vreo feministă si nu generalizez). Dacă pe femeile românce la iau cetateni străini, dar pe bărbații români nu ii iau femei străine ghici unde e problema, asta in prima rand.In al doilea, probabil ca daca acea marjă mare de alcoolist, șomeri, leneși, misogini etc ar mai scădea nu ar mai cauta nici femeile printre străini. Poate daca salariile si conditiile la noi in tara ar fi mai ok si normale nu ar mai pleca femeile sa isi gaseasca soț in strainatate si etc (cum de altfel și invers este posibil doar ca vorbeam acum de femei).

| sierra1 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

"nu sunt suficiente fete pentru toți băieții" - fals, ba chiar sunt mai multe

"cum rezolvi asta?" - adică să intermediez eu vreo relatie pentru domnia ta?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru DanielAndreiescu95):

" Numeric vorbind nu sunt suficiente fete pentru toți băieții. Așadar, cum rezolvi asta?"

In niciun caz cu " ma trezesc - ma duc la munca - vin acasă obosit - ma joc pe PC - ma culc", te trezești a doua zi și o iei de la capăt. Așa îți dai interesul?

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am o statistică oficială, dar știu că în principiu sunt foarte multe românce cu străini, iar asta se datorează și preferinței sau afinității față de aceștia. Acum, faptul că majoritatea sunt încă cu români în România este un efect al demografiei, nu preferinței.
Majoritatea ar alege un străin, dar într-o țară cu 80% bărbați români nu pot face chestia asta.
De asta tot îți spuneam că numeric nu sunt în cărți. Sunt prea multe românce cu străini ceea ce denotă un număr prea mic de românce care să acopere numărul de români singuri.
Nu sunt genul care să concurez cu alții pentru o femeie și nu voi fi niciodată așa. Fie e, fie nu.
În cazul meu sunt 90% sigur că nu va fi!
Fac sport ocazional

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Freya1):

Nu este adevărat.
51% feminin 49% masculin este demografia țării noastre
În ceea ce privește bărbații și femeile sub 40 de ani, vorbim de 51% masculin și 49% feminin.
Din start vorbim de mai puține femei.
La această "deficiență" se adaugă și numărul de femei căsătorite cu străini care este unul măgulitor.
Date fiind aceste statistici, numărul de femei românce nu este unul suficient pentru a acoperi numărul bărbați români.
Având în vedere că românii aproape deloc nu se cuplează cu alte nații, cu excepția unguroaicelor și fetelor de etnie rromă, asta înseamnă că numărul de români aflați în imposibilitatea numerică/statistică de a avea o prietenă, iubită, soție, este unul foarte ridicat.
Ei bine în această categorie mă regăsesc și eu.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru Freya1):

Și ca fapt divers: nu sunt alcoolist(am băut doar de două ori alcool în viața mea și nu m-am făcut niciodată "muci"), nu fumez, nu consum droguri, nu-mi petrec niciodată noaptea prin cluburi sau alte cele, nu arunc banii pe prostii, nu sunt o persoană fără carte, am avut mereu note doar foarte bune la școală și note bunicele la facultate.
Am un job stabil la care lucrez să-l upgradez(să devin și mai bun în ceea ce fac și să mi se mărească salariul în același timp).
Sunt respectuous cu marea majoritatea a oamenilor și dacă am ceva cu tine de obicei nu te jignesc și ți-o spun într-un mod politicos.
Nu sunt genul agresiv sau bătăuș. Dacă mă enervează ceva foarte tare și simt nevoia să dau de obicei dau într-un obiect și sfârșesc prin a mă răni singur(mi s-a întâmplat).
Ei bine nu sunt chiar stereotipul tău de român și totuși în 25 de ani nu am avut nici măcar o prietenă serioasă, darămite o iubită. Cum? Habar nu am!

| DanielAndreiescu95 explică (pentru sierra1):

Nu e adevărat... sunt mai mulți români ca românce sub 40 de ani, iar cu româncele căsătorindu-se într-un număr măgulitor cu bărbați de altă etnie sau naționalitate, vorbim de un număr foarte mare de români în imposibilitatea de a avea o relație.
Nu am spus cum rezolvi tu asta, ci un sfat pentru mine sau un sfat per ansamblu care să cuprindă soluții pentru o astfel de situație.

| DanielAndreiescu95 explică (pentru GirlOnline81):

Ce interes să-mi dau când văd că lucrurile stau cum stau?
Unde este motivația mea?
Pornind de la faptul numeric pe care ți l-am argumentat mai sus, nu pot să pornesc la drum cu o gândire pozitivă.
Faptul că știu că șansele îmi sunt potrivnice, deja mă face să pierd lupta.
Nu vreau niciun avantaj în comparație cu ceilalți, vreau doar egalitate în șansă.
Nu este posibilă întrucât numeric nu sunt suficiente fete pentru toți băieții.
Că-s eu sau că-i altul, cineva tot va pierde.
Eu sunt cel care merge pe principiul: de ce să nu câștigăm toți? atunci când vine vorba de viață.